Speciaal voor Roswinkel

76% vrijstaand, 10% rijtjeshuizen in Roswinkel.
Ruimte voor een grotere batterij.

In Roswinkel staat 76 procent van de woningen vrij en is maar 10 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.

Vlag van Roswinkel
SigenStor 20 kWh thuisbatterij
Sigenergy Gateway
krijg nou
wtt!
Niet te stoppen!
Noodstroom inbegrepen
t.w.v. € 2.200
✓ 10 jaar garantie✓ EMS en Gateway✓ Btw teruggave service✓ Binnen 3 weken geïnstalleerd
Roswinkel-weetjes

Wij kennen Roswinkel beter dan jullie denken.

Extra interessant als je…

🏠Een eigen woning hebt365woningen in Roswinkel
🔆Zonnepanelen hebt112daken met zonnepanelen in Roswinkel
⚡Een hoog energieverbruik hebt3.520 kWhgemiddeld stroomverbruik per woning per jaar in Roswinkel

Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Energieprofiel

Roswinkel staat vooral vrij

76 procent van de woningen in Roswinkel staat vrij en maar 10 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Emmen: 38 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Emmen en de provincie Drenthe, staan hieronder.

10%
tussen- en hoekwoningen
3.520 kWh
afname per woning per jaar
1.550 kWh
teruglevering per woning per jaar
51%
van de woningen heeft zonnepanelen
Woningen

De huizen van Roswinkel

Roswinkel is een klein dorp: 365 woningen, 360 huishoudens en 860 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 86 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 63 procent in de gemeente Emmen.

De woningvoorraad is typisch dorps: 76 procent van de woningen staat vrij, nog eens 11 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.

Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 302.000, 21 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.

Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Roswinkel neemt gemiddeld 2.340 kWh af, een vrijstaande woning 3.750 kWh, 60 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Roswinkel.

WoningtypeAfname per jaarOverschot naar het netPassend pakketIndicatie besparing
Appartement3.500 kWh2.580 kWhKNW6€ 689 per jaar
Tussenwoning2.340 kWh670 kWhKNW6€ 404 per jaar
Hoekwoning2.510 kWh840 kWhKNW6€ 444 per jaar
Twee-onder-een-kapwoning2.980 kWh660 kWhKNW6€ 480 per jaar
Vrijstaande woning3.750 kWh1.450 kWhKNW6€ 600 per jaar

Afname per woningtype in Roswinkel uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.

Stroom en zon

Zo gaat Roswinkel met stroom om

In de gemeente Emmen neemt een woning gemiddeld 2.730 kWh stroom per jaar af; in Roswinkel was dat in 2024 3.520 kWh, 29 procent hoger dan dat gemiddelde en 29 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).

Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.550 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Roswinkel afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.550 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.

De zonnestroom in Roswinkel is jong: in 2018 stonden er 36 installaties, in 2022 112, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 92 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 62 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.

Van de woningen in Roswinkel heeft 51 procent zonnepanelen, evenveel als gemiddeld in Drenthe. In 2022 telde het CBS hier 112 installaties met samen 562 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.

Binnen de gemeente Emmen staat het dorp gedeeld op plek 12 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 14 in teruglevering per woning.

Wat dit betekent

Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Roswinkel

Met 76 procent vrijstaande woningen en 10 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Roswinkel een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.520 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.

De afname van 3.520 kWh per woning ligt 29 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.

Ontwikkeling

Hoe Roswinkel verandert

Het aantal zonnestroominstallaties in Roswinkel is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 36 naar 112, 211 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.780 naar 1.200 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Roswinkel stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.

Reeks2018202020222024
Zonnestroominstallaties bij woningen3669112
Stroomafname per woning3.470 kWh3.520 kWh
Aardgas per woning1.780 m³1.200 m³

CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).

De rekensom

Wat een thuisbatterij in Roswinkel oplevert

Voor een dorp van 365 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Roswinkel: 2 personen, 3.520 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.550 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.

Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 516 in het eerste jaar en gemiddeld € 620 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,3 jaar.

Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.

Warmte, vervoer en net

Gas, auto's en het net in Roswinkel

Het gemiddelde aardgasverbruik in Roswinkel is 1.200 kubieke meter per woning per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.780 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.470 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.

Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Roswinkel meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.

Enexis beheert het stroomnet in Roswinkel. Het CBS rekent Roswinkel tot een landelijke omgeving.

De buurt

Roswinkel naast de buurdorpen

Met 1.550 kWh teruglevering per woning zit Roswinkel tussen de buurdorpen in: 2e Valthermond levert het meest terug (2.490 kWh), Ter Apel het minst (880 kWh). In aandeel zonnedaken (51 procent) zit Roswinkel tussen Valthermond (61 procent) en Ter Apel (36 procent) in.

PlaatsAfname per woningTerugleveringDaken met zon
Roswinkel3.520 kWh1.550 kWh51 procent
Nieuw-Weerdinge3.090 kWh1.480 kWh57 procent
Emmer-Compascuum2.970 kWh1.250 kWh51 procent
Ter Apel2.580 kWh880 kWh36 procent
2e Valthermond3.640 kWh2.490 kWhonbekend
Valthermond3.160 kWh1.470 kWh61 procent

Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Vragen over dit dorp
Wat voor huizen staan er in Roswinkel?
Roswinkel telt 365 woningen: 76 procent vrijstaand, 11 procent twee-onder-een-kap, 10 procent tussen- of hoekwoning, 3 procent appartement. 86 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Roswinkel?
Een woning in Roswinkel nam in 2024 gemiddeld 3.520 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.550 kWh terug aan het net. In de gemeente Emmen is de afname gemiddeld 2.730 kWh.
Wat bespaart een thuisbatterij in Roswinkel?
Voor het gemiddelde huishouden van Roswinkel (3.520 kWh afname, 1.550 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 620 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
Hoeveel gas verbruikt een woning in Roswinkel?
Een woning in Roswinkel verbruikt gemiddeld 1.200 kubieke meter aardgas per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.780 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Hoeveel auto's hebben huishoudens in Roswinkel?
Huishoudens in Roswinkel hebben gemiddeld 1,5 auto's (Drenthe: 1,3), bij 360 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.

Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.

Ligging

Roswinkel: 36 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.

Roswinkel ligt in de gemeente Emmen in Drenthe, 36 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 45 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Nieuw-Weerdinge (3 km), Emmer-Compascuum (4 km) en 2e Valthermond (6 km). Het stroomnet in Roswinkel is van Enexis.

BuurdorpAfstandAanrijtijd technicus
Nieuw-Weerdinge3 kmongeveer 45 min
Emmer-Compascuum4 kmongeveer 55 min
2e Valthermond6 kmongeveer 45 min
Ter Apel6 kmongeveer 50 min
Valthermond6 kmongeveer 40 min

Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.

ClubWatt!

ClubWatt! in en rond Roswinkel

In Roswinkel doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 9 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.

Alle clubs in Drenthe, Groningen en Friesland

Waarom nu?

Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.

Wat jullie in Roswinkel dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.

Het net in Roswinkel

Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.

In Roswinkel loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.

2
stroomstoringen in Roswinkel, half februari tot half juni 2026
Bron: Enexis storingsoverzicht

Noodstroom zit er standaard op.

Zo simpel is het

Jij rekent. Wij regelen de rest.

01
Start je berekening

Een paar korte vragen, online.

02
Advies in 2 minuten

Direct een persoonlijke berekening.

03
Reserveer online

Met €149, installatie meteen ingepland.

04
Wij installeren

Binnen 3 weken na levering.

Gewoon uit de buurt

Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Roswinkel.

Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

De zwarte E-TEAM-bus van Krijg nou Watt met gele bliksem op de zijkant
Kaart laden…
Zo rijden wij naar Roswinkel
Open in Google Maps
Premium kwaliteit

Wij plaatsen in Roswinkel SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.

“Geen verkoper aan tafel.”

Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Roswinkel (gemeente Emmen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.

Wat levert 't in Roswinkel op?