34% van Ter Apel woont in een appartement.
De rest heeft een eigen dak.
34 procent van de woningen in Ter Apel is een appartement; voor de eengezinswoningen met eigen dak is een thuisbatterij de volgende stap. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ter Apel beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ter Apel woont vaker gestapeld
Opvallend voor Groningen: 34 procent van de woningen in Ter Apel is een appartement, tegenover 15 procent in de gemeente Westerwolde. Voor een appartement is een thuisbatterij alleen interessant met een eigen aansluiting en eigen panelen; de 66 procent eengezinswoningen zijn de logische kandidaten. Hieronder de cijfers van het CBS over Ter Apel, naast de gemeente Westerwolde en de provincie Groningen.
De huizen van Ter Apel
Ter Apel telt 2.115 woningen en 1.945 huishoudens, met 3.955 inwoners (gemiddeld 2,0 personen per huishouden). Van die woningen is 52 procent een koopwoning; in de gemeente Westerwolde is dat 68 procent, in Groningen 54 procent.
Er staat van alles door elkaar: 28 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 34 procent appartement. Welk pakket past, hangt dan van het type af; dat rekenen wij per woningtype door.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 250.000, 12 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Ter Apel neemt met 3.610 kWh per jaar 96 procent meer af dan een appartement (1.840 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.840 kWh | 90 kWh | KNW6 | € 293 per jaar |
| Tussenwoning | 2.230 kWh | 510 kWh | KNW6 | € 374 per jaar |
| Hoekwoning | 2.310 kWh | 610 kWh | KNW6 | € 394 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.860 kWh | 1.180 kWh | KNW6 | € 539 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.610 kWh | 1.570 kWh | KNW6 | € 617 per jaar |
Afname per woningtype in Ter Apel uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Ter Apel met stroom om
De stroomafname per woning in Ter Apel daalde sinds 2020 van 2.680 kWh naar 2.580 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 13 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerwolde (2.970 kWh).
Tegenover die afname staat 880 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 880 kWh uit de rekening van Ter Apel.
Het gaat hard: van 288 installaties in 2020 naar 503 in 2022, een groei van 75 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Ter Apel heeft 36 procent zonnepanelen, 8 procentpunt minder dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 503 installaties met samen 2.203 kWp, gemiddeld 4,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerwolde staat het dorp op plek 10 van 10 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 10 van 11 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ter Apel
Met 34 procent appartementen is Ter Apel geen doorsnee dorp. Een batterij hoort bij een eigen dak en een eigen meterkast, dus het verhaal gaat hier over de 66 procent eengezinswoningen: die nemen gemiddeld 2.580 kWh per jaar af en leveren 880 kWh terug. Voor een appartement met eigen panelen op het dak van de VvE geldt hetzelfde, mits de aansluiting van de woning zelf is.
Tegelijk heeft in Ter Apel maar 36 procent van de woningen zonnepanelen (Groningen: 44 procent). Voor de huizen zonder panelen werkt een batterij op een dynamisch contract: goedkoop laden, 's avonds ontladen.
Hoe Ter Apel verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Ter Apel 75 procent zonnestroominstallaties bij, van 288 naar 503. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.420 naar 1.000 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 288 | 503 | |
| Stroomafname per woning | 2.680 kWh | 2.580 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.420 m³ | 1.000 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ter Apel naast de buurdorpen
In Ter Apel gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Ter Apelkanaal, 2e Valthermond, Zandberg, Roswinkel, Valthermond): 880 kWh, terwijl 2e Valthermond op 2.490 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 36 procent het laagst van de buurt; Valthermond zit op 61 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ter Apel | 2.580 kWh | 880 kWh | 36 procent |
| Ter Apelkanaal | 3.680 kWh | 1.770 kWh | 53 procent |
| 2e Valthermond | 3.640 kWh | 2.490 kWh | onbekend |
| Zandberg | 2.970 kWh | 1.140 kWh | onbekend |
| Roswinkel | 3.520 kWh | 1.550 kWh | 51 procent |
| Valthermond | 3.160 kWh | 1.470 kWh | 61 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Ter Apel oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Ter Apel: 2 personen, 2.580 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 880 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 378 in het eerste jaar, gemiddeld € 459 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 7.021 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 15,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Ter Apel
Aan aardgas verbruikt een woning in Ter Apel 1.000 kubieke meter per jaar, 12 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerwolde (1.140). In 2020 was dat nog 1.420 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Met 1,1 auto's per huishouden staan er in Ter Apel meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Ter Apel is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Ter Apel een weinig stedelijke omgeving.
- Wat voor huizen staan er in Ter Apel?
- Ter Apel telt 2.115 woningen: 28 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 34 procent appartement. 52 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Ter Apel hebben zonnepanelen?
- 36 procent van de woningen in Ter Apel had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 503 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ter Apel?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ter Apel (2.580 kWh afname, 880 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 459 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 15,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wie is de netbeheerder in Ter Apel en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Ter Apel. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.000 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ter Apel?
- Een woning in Ter Apel verbruikt gemiddeld 1.000 kubieke meter aardgas per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.420 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Ter Apel terug aan het net?
- Gemiddeld 880 kWh per woning per jaar, ongeveer een derde van de 2.580 kWh die een woning in Ter Apel afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ter Apel: 35 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Ter Apel ligt in de gemeente Westerwolde in Groningen, 35 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 50 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn 2e Valthermond (4 km), Ter Apelkanaal (4 km) en Zandberg (5 km). Het stroomnet in Ter Apel is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| 2e Valthermond | 4 km | ongeveer 45 min |
| Ter Apelkanaal | 4 km | ongeveer 50 min |
| Zandberg | 5 km | ongeveer 45 min |
| Roswinkel | 6 km | ongeveer 45 min |
| Valthermond | 8 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ter Apel
In Ter Apel doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ter Apel dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Ter Apel loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Ter Apel.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ter Apel SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ter Apel (gemeente Westerwolde, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.