Emmer-Compascuum: 7% elektrisch, 29% minder gas sinds 2020.
De stroom regelen we alvast slim.
In Emmer-Compascuum wordt 7 procent van de woningen elektrisch verwarmd; het gasverbruik daalde sinds 2020 met 29 procent en de stroom gaat naar koken, wassen en de avond. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Emmer-Compascuum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Emmer-Compascuum stookt op gas, maar steeds minder
In Emmer-Compascuum wordt 7 procent van de woningen elektrisch verwarmd, tegenover 11 procent in Drenthe, maar het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent naar 1.060 kubieke meter. Elke kuub die verdwijnt, komt terug als stroom, en stroom is het deel van de rekening dat een thuisbatterij stuurt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Emmen en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Emmer-Compascuum
Het gemiddelde aardgasverbruik in Emmer-Compascuum is 1.060 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.500 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in Emmer-Compascuum hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Emmer-Compascuum is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Emmer-Compascuum een landelijke omgeving.
De huizen van Emmer-Compascuum
In Emmer-Compascuum staan 3.495 woningen, verdeeld over 3.440 huishoudens met samen 7.730 inwoners (2,2 per huishouden). Van die woningen is 71 procent een koopwoning; in de gemeente Emmen is dat 63 procent, in Drenthe 66 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 63 procent van de voorraad, tegenover 16 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 247.000 waard (WOZ), 20 procent lager dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Emmer-Compascuum neemt met 3.670 kWh per jaar 113 procent meer af dan een appartement (1.720 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.720 kWh | 120 kWh | KNW6 | € 273 per jaar |
| Tussenwoning | 2.220 kWh | 740 kWh | KNW6 | € 393 per jaar |
| Hoekwoning | 2.370 kWh | 720 kWh | KNW6 | € 413 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.050 kWh | 1.140 kWh | KNW6 | € 547 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.670 kWh | 1.480 kWh | KNW6 | € 607 per jaar |
Afname per woningtype in Emmer-Compascuum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Emmer-Compascuum
Met 7 procent elektrisch verwarmde woningen zit het stroomverbruik in Emmer-Compascuum nu nog in koken, wassen, koelen en de avond: 2.970 kWh per woning per jaar. De daling van 29 procent gas sinds 2020 laat zien welke kant het opgaat. Een batterij van 6 kWh dekt vandaag de avondpiek; een modulair systeem groeit mee als de warmtepomp komt.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 26 procent tegenover 38 procent in de gemeente Emmen. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Emmer-Compascuum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Emmer-Compascuum is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 350 naar 1.039, 197 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.500 naar 1.060 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 350 | 614 | 1.039 | |
| Stroomafname per woning | 3.150 kWh | 2.970 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.500 m³ | 1.060 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Emmer-Compascuum naast de buurdorpen
In Emmer-Compascuum gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Roswinkel, Klazienaveen-Noord, Barger-Compascuum, Nieuw-Weerdinge, Nieuw-Dordrecht): 1.250 kWh, terwijl Nieuw-Dordrecht op 1.580 kWh zit. In aandeel zonnedaken (51 procent) zit Emmer-Compascuum tussen Nieuw-Dordrecht (59 procent) en Roswinkel (51 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Emmer-Compascuum | 2.970 kWh | 1.250 kWh | 51 procent |
| Roswinkel | 3.520 kWh | 1.550 kWh | 51 procent |
| Klazienaveen-Noord | 2.770 kWh | 1.370 kWh | 55 procent |
| Barger-Compascuum | 3.110 kWh | 1.420 kWh | 53 procent |
| Nieuw-Weerdinge | 3.090 kWh | 1.480 kWh | 57 procent |
| Nieuw-Dordrecht | 3.440 kWh | 1.580 kWh | 59 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Emmer-Compascuum oplevert
Voor de 3.495 woningen van Emmer-Compascuum rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.970 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.250 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 464 in het eerste jaar, gemiddeld € 559 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Emmer-Compascuum met stroom om
De stroomafname per woning in Emmer-Compascuum daalde sinds 2020 van 3.150 kWh naar 2.970 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 9 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Emmen (2.730 kWh).
Tegenover die afname staat 1.250 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.250 kWh uit de rekening van Emmer-Compascuum.
De zonnestroom in Emmer-Compascuum is jong: in 2018 stonden er 350 installaties, in 2022 1.039, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 75 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 69 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Emmer-Compascuum heeft 51 procent zonnepanelen, evenveel als gemiddeld in Drenthe. In 2022 telde het CBS hier 1.039 installaties met samen 4.640 kWp, gemiddeld 4,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Emmen staat het dorp gedeeld op plek 12 van 14 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 12 van 14 in teruglevering per woning.
- Wie is de netbeheerder in Emmer-Compascuum en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Emmer-Compascuum. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.060 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat voor huizen staan er in Emmer-Compascuum?
- Emmer-Compascuum telt 3.495 woningen: 43 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 11 procent appartement. 71 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Emmer-Compascuum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Emmer-Compascuum (2.970 kWh afname, 1.250 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 559 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Emmer-Compascuum?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Emmer-Compascuum is € 247.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Emmen (€ 250.000) en 20 procent lager dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Emmer-Compascuum?
- Een woning in Emmer-Compascuum verbruikt gemiddeld 1.060 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.500 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Emmer-Compascuum?
- Een woning in Emmer-Compascuum nam in 2024 gemiddeld 2.970 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.250 kWh terug aan het net. In de gemeente Emmen is de afname gemiddeld 2.730 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Emmer-Compascuum: 39 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Emmer-Compascuum ligt in de gemeente Emmen in Drenthe, 39 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 51 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Roswinkel (4 km), Barger-Compascuum (5 km) en Klazienaveen-Noord (5 km). Het stroomnet in Emmer-Compascuum is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Roswinkel | 4 km | ongeveer 45 min |
| Barger-Compascuum | 5 km | ongeveer 55 min |
| Klazienaveen-Noord | 5 km | ongeveer 50 min |
| Nieuw-Weerdinge | 6 km | ongeveer 45 min |
| Nieuw-Dordrecht | 8 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Emmer-Compascuum
In Emmer-Compascuum doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 8 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Emmer-Compascuum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Emmer-Compascuum loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Emmer-Compascuum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Emmer-Compascuum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Emmer-Compascuum (gemeente Emmen, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.