1,2 auto's per huishouden in Musselkanaal.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Musselkanaal hebben gemiddeld 1,2 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Musselkanaal beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Musselkanaal rijdt veel auto
Huishoudens in Musselkanaal hebben gemiddeld 1,2 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 3.210 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Musselkanaal, naast de gemeente Stadskanaal en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Musselkanaal
Het gemiddelde aardgasverbruik in Musselkanaal is 1.020 kubieke meter per woning per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.480 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,2 auto's per huishouden staan er in Musselkanaal meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Musselkanaal is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Musselkanaal een weinig stedelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Musselkanaal
Met 1,2 auto's per huishouden wordt in Musselkanaal veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 2.750 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Het gasverbruik ligt met 1.020 kubieke meter per woning 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Musselkanaal verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Musselkanaal is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 274 naar 923, 237 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.480 naar 1.020 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 274 | 463 | 923 | |
| Stroomafname per woning | 2.840 kWh | 2.750 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.480 m³ | 1.020 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Musselkanaal naast de buurdorpen
Met 1.150 kWh teruglevering per woning zit Musselkanaal tussen de buurdorpen in: Vledderveen levert het meest terug (2.090 kWh), Zandberg het minst (1.140 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 47 procent het laagst van de buurt; Mussel zit op 62 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Musselkanaal | 2.750 kWh | 1.150 kWh | 47 procent |
| Mussel | 3.428 kWh | 1.783 kWh | 62 procent |
| Vledderveen | 3.700 kWh | 2.090 kWh | 59 procent |
| 1e Exloërmond | 3.630 kWh | 1.990 kWh | 60 procent |
| Zandberg | 2.970 kWh | 1.140 kWh | onbekend |
| Nieuw-Buinen | 3.030 kWh | 1.440 kWh | 56 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Musselkanaal
In Musselkanaal staan 3.415 woningen, verdeeld over 3.210 huishoudens met samen 7.325 inwoners (2,1 per huishouden). 60 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 61 procent in de gemeente Stadskanaal.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 51 procent van de voorraad, tegenover 20 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 245.000 waard (WOZ), 12 procent lager dan het gemiddelde van Groningen.
Een vrijstaande woning in Musselkanaal neemt met 3.690 kWh per jaar 131 procent meer af dan een appartement (1.600 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.600 kWh | 60 kWh | KNW6 | € 256 per jaar |
| Tussenwoning | 2.200 kWh | 790 kWh | KNW6 | € 398 per jaar |
| Hoekwoning | 2.410 kWh | 950 kWh | KNW6 | € 450 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.850 kWh | 960 kWh | KNW6 | € 499 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.690 kWh | 1.550 kWh | KNW6 | € 611 per jaar |
Afname per woningtype in Musselkanaal uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Musselkanaal oplevert
Voor de 3.415 woningen van Musselkanaal rekent ons adviesmodel met het gemiddelde huishouden: 2 personen, 2.750 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.150 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 434 in het eerste jaar, gemiddeld € 523 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,1 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 8 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Musselkanaal met stroom om
De stroomafname per woning in Musselkanaal daalde sinds 2020 van 2.840 kWh naar 2.750 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.150 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.150 kWh uit de rekening van Musselkanaal.
De zonnestroom in Musselkanaal is jong: in 2018 stonden er 274 installaties, in 2022 923, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 69 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 99 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Musselkanaal heeft 47 procent zonnepanelen, 3 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 923 installaties met samen 3.969 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Stadskanaal staat het dorp op plek 5 van 6 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 6 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Musselkanaal?
- Huishoudens in Musselkanaal hebben gemiddeld 1,2 auto's (Groningen: 1,0), bij 3.210 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Musselkanaal?
- Een woning in Musselkanaal verbruikt gemiddeld 1.020 kubieke meter aardgas per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.480 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Musselkanaal?
- Voor het gemiddelde huishouden van Musselkanaal (2.750 kWh afname, 1.150 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 523 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Musselkanaal en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Musselkanaal. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.020 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Musselkanaal?
- Een woning in Musselkanaal nam in 2024 gemiddeld 2.750 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.150 kWh terug aan het net. In de gemeente Stadskanaal is de afname gemiddeld 2.680 kWh.
- Wat voor huizen staan er in Musselkanaal?
- Musselkanaal telt 3.415 woningen: 37 procent vrijstaand, 14 procent twee-onder-een-kap, 32 procent tussen- of hoekwoning, 19 procent appartement. 60 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Musselkanaal: 26 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Musselkanaal ligt in de gemeente Stadskanaal in Groningen, 26 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 40 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Mussel (3 km), 1e Exloërmond (4 km) en Vledderveen (4 km). Het stroomnet in Musselkanaal is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Mussel | 3 km | ongeveer 40 min |
| 1e Exloërmond | 4 km | ongeveer 35 min |
| Vledderveen | 4 km | ongeveer 40 min |
| Zandberg | 4 km | ongeveer 45 min |
| Nieuw-Buinen | 5 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Musselkanaal
In Musselkanaal doen 3 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Musselkanaal dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Musselkanaal loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Musselkanaal.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Musselkanaal SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Musselkanaal (gemeente Stadskanaal, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.