1,5 auto's per huishouden in Mussel.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Mussel hebben gemiddeld 1,5 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Mussel beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Mussel rijdt veel auto
Huishoudens in Mussel hebben gemiddeld 1,5 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 415 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Mussel, naast de gemeente Stadskanaal en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Mussel
Het gemiddelde aardgasverbruik in Mussel is 1.108 kubieke meter per woning per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.728 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.414 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Groningen: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Mussel meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Mussel. Het CBS rekent Mussel tot een landelijke omgeving.
De huizen van Mussel
Mussel is een klein dorp: 430 woningen, 415 huishoudens en 1.105 inwoners, gemiddeld 2,6 per huishouden. 83 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 61 procent in de gemeente Stadskanaal.
De woningvoorraad is typisch dorps: 65 procent van de woningen staat vrij, nog eens 15 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
4 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 322.000, 22 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Mussel neemt gemiddeld 1.960 kWh af, een vrijstaande woning 3.809 kWh, 94 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Mussel.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.960 kWh | 750 kWh | KNW6 | € 362 per jaar |
| Hoekwoning | 2.370 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 410 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.370 kWh | 1.750 kWh | KNW6 | € 628 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.809 kWh | 1.655 kWh | KNW6 | € 611 per jaar |
Afname per woningtype in Mussel uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Mussel
Met 1,5 auto's per huishouden wordt in Mussel veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.428 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
83 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Mussel verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Mussel is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 52 naar 159, 206 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.728 naar 1.108 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Mussel stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 52 | 107 | 159 | |
| Stroomafname per woning | 3.414 kWh | 3.428 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.728 m³ | 1.108 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Mussel naast de buurdorpen
Met 1.783 kWh teruglevering per woning zit Mussel tussen de buurdorpen in: Vledderveen levert het meest terug (2.090 kWh), Zandberg het minst (1.140 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Mussel bovenaan in de buurt: 62 procent, tegenover 59 procent in Vledderveen.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Mussel | 3.428 kWh | 1.783 kWh | 62 procent |
| Musselkanaal | 2.750 kWh | 1.150 kWh | 47 procent |
| Vledderveen | 3.700 kWh | 2.090 kWh | 59 procent |
| Ter Apelkanaal | 3.680 kWh | 1.770 kWh | 53 procent |
| Zandberg | 2.970 kWh | 1.140 kWh | onbekend |
| Sellingen | 3.080 kWh | 1.300 kWh | 42 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Mussel met stroom om
Een woning in Mussel nam in 2024 gemiddeld 3.428 kWh stroom van het net af, 42 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Stadskanaal zit op 2.680 kWh.
Daar staat 1.783 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Mussel is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.783 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Mussel is jong: in 2018 stonden er 52 installaties, in 2022 159, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 106 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 49 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Mussel heeft 62 procent zonnepanelen, 18 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 159 installaties met samen 818 kWp, gemiddeld 5,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Stadskanaal staat het dorp op plek 1 van 6 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 6 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Mussel oplevert
Voor een dorp van 430 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Mussel: 3 personen, 3.428 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.783 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 530 in het eerste jaar en gemiddeld € 633 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,1 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Mussel?
- Huishoudens in Mussel hebben gemiddeld 1,5 auto's (Groningen: 1,0), bij 415 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Mussel?
- Mussel telt 430 woningen: 65 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 19 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 83 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Mussel?
- Voor het gemiddelde huishouden van Mussel (3.428 kWh afname, 1.783 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 633 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Mussel hebben zonnepanelen?
- 62 procent van de woningen in Mussel had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 159 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoe scoort Mussel binnen de gemeente Stadskanaal?
- Van de dorpen in de gemeente Stadskanaal in ons bestand staat Mussel op plek 1 van 6 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 6 in teruglevering per woning (62 procent zonnedaken, 1.783 kWh teruglevering per woning).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Mussel: 28 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Mussel ligt in de gemeente Stadskanaal in Groningen, 28 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 42 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Musselkanaal (3 km), Ter Apelkanaal (4 km) en Vledderveen (4 km). Het stroomnet in Mussel is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Musselkanaal | 3 km | ongeveer 40 min |
| Ter Apelkanaal | 4 km | ongeveer 50 min |
| Vledderveen | 4 km | ongeveer 40 min |
| Zandberg | 5 km | ongeveer 45 min |
| Sellingen | 6 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Mussel
In Mussel doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Mussel dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Mussel loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Mussel.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Mussel SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Mussel (gemeente Stadskanaal, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.