86% koop in Mantgum, 50% in de gemeente.
Eigen dak, eigen stroom.
86 procent van de woningen in Mantgum is een koopwoning, meer dan in de rest van de gemeente Leeuwarden; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Mantgum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Mantgum koopt vaker dan de rest van Leeuwarden
In de gemeente Leeuwarden is 50 procent van de woningen een koopwoning; in Mantgum is dat 86 procent (Friesland: 62 procent). Wie zijn huis bezit, beslist zelf over dak en meterkast, en daar begint een thuisbatterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Leeuwarden en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Mantgum
Mantgum is een klein dorp: 467 woningen, 465 huishoudens en 1.130 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. Van die woningen is 86 procent een koopwoning; in de gemeente Leeuwarden is dat 50 procent, in Friesland 62 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 66 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is geen recente nieuwbouw (geen van de woningen is jonger dan tien jaar), dus alle huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 347.000, 39 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Mantgum neemt gemiddeld 2.100 kWh af, een vrijstaande woning 3.365 kWh, 60 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Mantgum.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.910 kWh | 1.510 kWh | KNW6 | € 583 per jaar |
| Tussenwoning | 2.100 kWh | 520 kWh | KNW6 | € 356 per jaar |
| Hoekwoning | 2.680 kWh | 910 kWh | KNW6 | € 474 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.350 kWh | 930 kWh | KNW6 | € 440 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.365 kWh | 1.380 kWh | KNW6 | € 596 per jaar |
Afname per woningtype in Mantgum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Mantgum
86 procent koopwoningen tegenover 50 procent in de gemeente: in Mantgum kunnen meer huishoudens dan elders in Leeuwarden zelf kiezen voor panelen en een batterij. De cijfers laten zien wat dat oplevert: 1.353 kWh teruglevering per woning op 2.870 kWh afname. Een batterij houdt dat middagoverschot thuis voor de avond, en blijft van jullie zolang het huis dat is.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 30 procent tegenover 43 procent in de gemeente Leeuwarden. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Mantgum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Mantgum is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 80 naar 185, 131 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.475 naar 1.066 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 80 | 126 | 185 | |
| Stroomafname per woning | 2.984 kWh | 2.870 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.475 m³ | 1.066 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Mantgum met stroom om
De stroomafname per woning in Mantgum daalde sinds 2020 van 2.984 kWh naar 2.870 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 30 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (2.200 kWh).
Tegenover die afname staat 1.353 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.353 kWh uit de rekening van Mantgum.
De zonnestroom in Mantgum is jong: in 2018 stonden er 80 installaties, in 2022 185, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 57 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 47 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Mantgum op 50 procent van de daken; in de gemeente Leeuwarden als geheel is dat 34 procent, dus 16 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 185 installaties met samen 687 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Leeuwarden staat het dorp gedeeld op plek 8 van 19 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 17 van 32 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Mantgum oplevert
Voor een dorp van 467 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Mantgum: 2 personen, 2.870 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.353 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 470 in het eerste jaar, gemiddeld € 563 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Mantgum naast de buurdorpen
Met 1.353 kWh teruglevering per woning zit Mantgum tussen de buurdorpen in: Britswert levert het meest terug (1.820 kWh), Weidum het minst (1.047 kWh). In aandeel zonnedaken (50 procent) zit Mantgum tussen Easterwierrum (54 procent) en Weidum (37 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Mantgum | 2.870 kWh | 1.353 kWh | 50 procent |
| Easterwierrum | 2.830 kWh | 1.630 kWh | 54 procent |
| Jorwert | 3.004 kWh | 1.326 kWh | 39 procent |
| Weidum | 2.505 kWh | 1.047 kWh | 37 procent |
| Wiuwert | 3.060 kWh | 1.460 kWh | 54 procent |
| Britswert | 3.380 kWh | 1.820 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Mantgum
Aan aardgas verbruikt een woning in Mantgum 1.066 kubieke meter per jaar, 37 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (780). In 2020 was dat nog 1.475 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. 8 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 1 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Mantgum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Mantgum de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Mantgum tot een landelijke omgeving.
- Wat voor huizen staan er in Mantgum?
- Mantgum telt 467 woningen: 43 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 30 procent tussen- of hoekwoning, 3 procent appartement. 86 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Mantgum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Mantgum (2.870 kWh afname, 1.353 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 563 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Mantgum?
- Een woning in Mantgum verbruikt gemiddeld 1.066 kubieke meter aardgas per jaar, 17 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.475 kubieke meter. 1 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Mantgum?
- Een woning in Mantgum nam in 2024 gemiddeld 2.870 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.353 kWh terug aan het net. In de gemeente Leeuwarden is de afname gemiddeld 2.200 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Mantgum?
- Huishoudens in Mantgum hebben gemiddeld 1,3 auto's (Friesland: 1,2), bij 465 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Mantgum: 65 kilometer ten westen van onze vestiging.
Mantgum ligt in de gemeente Leeuwarden in Friesland, 65 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 81 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Easterwierrum (2 km), Jorwert (2 km) en Britswert (3 km). Het stroomnet in Mantgum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Easterwierrum | 2 km | ongeveer 70 min |
| Jorwert | 2 km | ongeveer 75 min |
| Britswert | 3 km | ongeveer 80 min |
| Weidum | 3 km | ongeveer 70 min |
| Wiuwert | 3 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Mantgum
In Mantgum doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Mantgum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Mantgum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Mantgum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Mantgum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Mantgum (gemeente Leeuwarden, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.