59% vrijstaand, 13% rijtjeshuizen in Lollum.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Lollum staat 59 procent van de woningen vrij en is maar 13 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Lollum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Lollum staat vooral vrij
59 procent van de woningen in Lollum staat vrij en maar 13 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Lollum
Lollum is een klein dorp: 145 woningen, 145 huishoudens en 310 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. Van die woningen is 85 procent een koopwoning; in de gemeente Súdwest-Fryslân is dat 65 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 59 procent van de woningen staat vrij, nog eens 27 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Geen van de woningen is jonger dan tien jaar; bij elke installatie hier kijkt de schouw dus naar een bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 305.000 waard (WOZ), 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Lollum neemt met 3.250 kWh per jaar 96 procent meer af dan een tussenwoning (1.660 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.660 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 384 per jaar |
| Hoekwoning | 2.380 kWh | 790 kWh | KNW6 | € 421 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.250 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 394 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.250 kWh | 1.526 kWh | KNW6 | € 605 per jaar |
Afname per woningtype in Lollum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Lollum
Met 59 procent vrijstaande woningen en 13 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Lollum een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 2.977 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
85 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Lollum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Lollum is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 17 naar 46, 171 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.724 naar 1.163 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 17 | 26 | 46 | |
| Stroomafname per woning | 3.169 kWh | 2.977 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.724 m³ | 1.163 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Lollum naast de buurdorpen
Met 1.709 kWh teruglevering per woning zit Lollum tussen de buurdorpen in: Waaksens levert het meest terug (3.270 kWh), Achlum het minst (1.330 kWh). In aandeel zonnedaken (47 procent) zit Lollum tussen Tzum (50 procent) en Arum (47 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Lollum | 2.977 kWh | 1.709 kWh | 47 procent |
| Waaksens | 3.200 kWh | 3.270 kWh | onbekend |
| Arum | 2.942 kWh | 1.675 kWh | 47 procent |
| Kûbaard | 3.191 kWh | 1.927 kWh | onbekend |
| Achlum | 2.810 kWh | 1.330 kWh | 48 procent |
| Tzum | 2.690 kWh | 1.460 kWh | 50 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Lollum
Aan aardgas verbruikt een woning in Lollum 1.163 kubieke meter per jaar, 26 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 1.724 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 3 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 0 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Lollum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Lollum is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Lollum een landelijke omgeving.
Zo gaat Lollum met stroom om
De stroomafname per woning in Lollum daalde sinds 2020 van 3.169 kWh naar 2.977 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 19 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.709 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.709 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Lollum zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Lollum is jong: in 2018 stonden er 17 installaties, in 2022 46, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 53 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 77 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Lollum op 47 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 46 installaties met samen 200 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 28 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 36 van 83 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Lollum oplevert
Voor een dorp van 145 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Lollum: 2 personen, 2.977 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.709 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 505 in het eerste jaar, gemiddeld € 600 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Lollum?
- Lollum telt 145 woningen: 59 procent vrijstaand, 27 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Lollum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Lollum (2.977 kWh afname, 1.709 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 600 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wie is de netbeheerder in Lollum en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Lollum. 3 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.163 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Lollum?
- Een woning in Lollum verbruikt gemiddeld 1.163 kubieke meter aardgas per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.724 kubieke meter. 0 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Lollum terug aan het net?
- Gemiddeld 1.709 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.977 kWh die een woning in Lollum afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Lollum: 77 kilometer ten westen van onze vestiging.
Lollum ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 77 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 98 kilometer, ongeveer 85 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Waaksens (2 km), Achlum (3 km) en Arum (3 km). Het stroomnet in Lollum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Waaksens | 2 km | ongeveer 80 min |
| Achlum | 3 km | ongeveer 85 min |
| Arum | 3 km | ongeveer 90 min |
| Kûbaard | 3 km | ongeveer 80 min |
| Tzum | 4 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Lollum
In Lollum zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Lollum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Lollum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 85 minuten bij je in Lollum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Lollum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Lollum (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.