Tzum geeft 1.460 kWh per woning weg.
Houd die stroom thuis.
Een woning in Tzum levert gemiddeld 1.460 kWh per jaar terug aan het net, stroom die vanaf 2027 weinig meer opbrengt. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Tzum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Tzum geeft veel stroom weg
Per woning gaat er in Tzum 1.460 kWh per jaar terug het net op, ruim de helft van wat een woning afneemt (2.690 kWh). In Friesland is dat gemiddeld 1.110 kWh per woning. Juist die teruggeleverde stroom brengt vanaf 2027 veel minder op. Hieronder de cijfers van het CBS over Tzum, naast de gemeente Waadhoeke en de provincie Friesland.
Zo gaat Tzum met stroom om
De stroomafname per woning in Tzum daalde sinds 2020 van 2.890 kWh naar 2.690 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 7 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.460 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.460 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Tzum zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Tzum is jong: in 2018 stonden er 49 installaties, in 2022 203, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 133 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 78 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Tzum heeft 50 procent zonnepanelen, 4 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 203 installaties met samen 759 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Waadhoeke staat het dorp gedeeld op plek 17 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 23 van 41 in teruglevering per woning.
De huizen van Tzum
Tzum telt 529 woningen en 475 huishoudens, met 1.115 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 66 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 68 procent in de gemeente Waadhoeke.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 69 procent van de voorraad, tegenover 10 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 259.000 waard (WOZ), 11 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Tzum neemt met 3.680 kWh per jaar 161 procent meer af dan een appartement (1.410 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.410 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 326 per jaar |
| Tussenwoning | 1.970 kWh | 600 kWh | KNW6 | € 343 per jaar |
| Hoekwoning | 2.240 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 415 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.390 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 473 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.680 kWh | 1.690 kWh | KNW6 | € 622 per jaar |
Afname per woningtype in Tzum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Tzum
1.460 kWh teruglevering op 2.690 kWh afname: in Tzum wekken de panelen overdag meer op dan het huis op dat moment gebruikt. Dat overschot is precies wat een thuisbatterij opvangt. Met een batterij van 6 tot 10 kWh verschuift een groot deel van die 1.460 kWh van het net naar de eigen avond, en dat is na het einde van salderen het verschil tussen een paar cent per kWh en de volle avondprijs.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 19 procent tegenover 28 procent in de gemeente Waadhoeke. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Tzum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Tzum is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 49 naar 203, 314 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.370 naar 930 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 49 | 114 | 203 | |
| Stroomafname per woning | 2.890 kWh | 2.690 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.370 m³ | 930 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Tzum
Aan aardgas verbruikt een woning in Tzum 930 kubieke meter per jaar, 4 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Waadhoeke (970). In 2020 was dat nog 1.370 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Tzum hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Tzum is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Tzum een landelijke omgeving.
Tzum naast de buurdorpen
Met 1.460 kWh teruglevering per woning zit Tzum tussen de buurdorpen in: Kûbaard levert het meest terug (1.927 kWh), Spannum het minst (1.460 kWh). In aandeel zonnedaken (50 procent) zit Tzum tussen Hitzum (67 procent) en Lollum (47 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Tzum | 2.690 kWh | 1.460 kWh | 50 procent |
| Spannum | 2.860 kWh | 1.460 kWh | 50 procent |
| Wjelsryp | 3.020 kWh | 1.830 kWh | 61 procent |
| Kûbaard | 3.191 kWh | 1.927 kWh | onbekend |
| Hitzum | 2.710 kWh | 1.750 kWh | 67 procent |
| Lollum | 2.977 kWh | 1.709 kWh | 47 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Tzum oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Tzum: 2 personen, 2.690 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.460 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 471 in het eerste jaar, gemiddeld € 561 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 11 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel stroom levert Tzum terug aan het net?
- Gemiddeld 1.460 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.690 kWh die een woning in Tzum afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat voor huizen staan er in Tzum?
- Tzum telt 529 woningen: 36 procent vrijstaand, 33 procent twee-onder-een-kap, 19 procent tussen- of hoekwoning, 12 procent appartement. 66 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Tzum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Tzum (2.690 kWh afname, 1.460 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 561 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Tzum hebben zonnepanelen?
- 50 procent van de woningen in Tzum had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 203 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Tzum?
- In 2018 telde het CBS in Tzum 49 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 203: 314 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Tzum?
- Een woning in Tzum nam in 2024 gemiddeld 2.690 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.460 kWh terug aan het net. In de gemeente Waadhoeke is de afname gemiddeld 2.610 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Tzum: 75 kilometer ten westen van onze vestiging.
Tzum ligt in de gemeente Waadhoeke in Friesland, 75 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 94 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hitzum (3 km), Kûbaard (3 km) en Spannum (3 km). Het stroomnet in Tzum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hitzum | 3 km | ongeveer 85 min |
| Kûbaard | 3 km | ongeveer 80 min |
| Spannum | 3 km | ongeveer 80 min |
| Wjelsryp | 3 km | ongeveer 75 min |
| Lollum | 4 km | ongeveer 85 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Tzum
In Tzum doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Tzum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Tzum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Tzum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Tzum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Tzum (gemeente Waadhoeke, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.