56% van de daken in Leens heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
56 procent van de woningen in Leens heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Leens beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Leens ligt vol met zonnepanelen
In Leens heeft 56 procent van de woningen zonnepanelen, 12 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 320 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Leens, naast de gemeente Het Hogeland en de provincie Groningen.
Zo gaat Leens met stroom om
De stroomafname per woning in Leens daalde sinds 2020 van 2.833 kWh naar 2.759 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 1.474 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Leens is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.474 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 174 installaties in 2020 naar 320 in 2022, een groei van 84 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Leens heeft 56 procent zonnepanelen, 12 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 320 installaties met samen 1.324 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Het Hogeland staat het dorp gedeeld op plek 11 van 21 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 8 van 30 in teruglevering per woning.
De huizen van Leens
Leens telt 960 woningen en 930 huishoudens, met 2.030 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 69 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 67 procent in de gemeente Het Hogeland.
De woningvoorraad is typisch dorps: 52 procent van de woningen staat vrij, nog eens 17 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
7 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 251.000 waard (WOZ), 10 procent lager dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Leens neemt gemiddeld 1.290 kWh af, een vrijstaande woning 3.297 kWh, 156 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Leens.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.290 kWh | 130 kWh | KNW6 | € 207 per jaar |
| Tussenwoning | 2.080 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 370 per jaar |
| Hoekwoning | 2.180 kWh | 800 kWh | KNW6 | € 397 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.440 kWh | 950 kWh | KNW6 | € 454 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.297 kWh | 1.552 kWh | KNW6 | € 610 per jaar |
Afname per woningtype in Leens uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Leens
Met 56 procent zonnedaken en 1.474 kWh teruglevering per woning gaat in Leens elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Leens te halen valt.
Verder staat 52 procent van de woningen in Leens vrij (Groningen: 23 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Leens verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Leens 84 procent zonnestroominstallaties bij, van 174 naar 320. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.589 naar 1.055 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 174 | 320 | |
| Stroomafname per woning | 2.833 kWh | 2.759 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.589 m³ | 1.055 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Leens naast de buurdorpen
Met 1.474 kWh teruglevering per woning zit Leens tussen de buurdorpen in: Zuurdijk levert het meest terug (1.570 kWh), Ulrum het minst (1.242 kWh). In aandeel zonnedaken (56 procent) zit Leens tussen Warfhuizen (58 procent) en Kloosterburen (48 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Leens | 2.759 kWh | 1.474 kWh | 56 procent |
| Ulrum | 2.690 kWh | 1.242 kWh | 51 procent |
| Zuurdijk | 2.490 kWh | 1.570 kWh | onbekend |
| Warfhuizen | 2.480 kWh | 1.480 kWh | 58 procent |
| Kloosterburen | 2.652 kWh | 1.466 kWh | 48 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Leens
Het gemiddelde aardgasverbruik in Leens is 1.055 kubieke meter per woning per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.589 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,1 auto's per huishouden staan er in Leens meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Leens is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Leens een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Leens oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Leens: 2 personen, 2.759 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.474 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 476 in het eerste jaar en gemiddeld € 568 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,2 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 13 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Leens hebben zonnepanelen?
- 56 procent van de woningen in Leens had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 320 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat voor huizen staan er in Leens?
- Leens telt 960 woningen: 52 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 25 procent tussen- of hoekwoning, 6 procent appartement. 69 procent is een koopwoning en 7 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Leens?
- Voor het gemiddelde huishouden van Leens (2.759 kWh afname, 1.474 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 568 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,2 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Leens terug aan het net?
- Gemiddeld 1.474 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.759 kWh die een woning in Leens afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Leens?
- Een woning in Leens verbruikt gemiddeld 1.055 kubieke meter aardgas per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.589 kubieke meter. 7 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Leens?
- Een woning in Leens nam in 2024 gemiddeld 2.759 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.474 kWh terug aan het net. In de gemeente Het Hogeland is de afname gemiddeld 2.610 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Leens: 36 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Leens ligt in de gemeente Het Hogeland in Groningen, 36 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 47 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Wehe-den Hoorn (2 km), Ulrum (3 km) en Zuurdijk (3 km). Het stroomnet in Leens is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Wehe-den Hoorn | 2 km | ongeveer 50 min |
| Ulrum | 3 km | ongeveer 55 min |
| Zuurdijk | 3 km | ongeveer 55 min |
| Kloosterburen | 4 km | ongeveer 60 min |
| Warfhuizen | 4 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Leens
In Leens doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Leens dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Leens loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Leens.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Leens SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Leens (gemeente Het Hogeland, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.