Kloosterburen geeft 1.466 kWh per woning weg.
Houd die stroom thuis.
Een woning in Kloosterburen levert gemiddeld 1.466 kWh per jaar terug aan het net, stroom die vanaf 2027 weinig meer opbrengt. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Kloosterburen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Kloosterburen geeft veel stroom weg
Per woning gaat er in Kloosterburen 1.466 kWh per jaar terug het net op, ruim de helft van wat een woning afneemt (2.652 kWh). In Groningen is dat gemiddeld 976 kWh per woning. Juist die teruggeleverde stroom brengt vanaf 2027 veel minder op. Hieronder de cijfers van het CBS over Kloosterburen, naast de gemeente Het Hogeland en de provincie Groningen.
Zo gaat Kloosterburen met stroom om
De stroomafname per woning in Kloosterburen daalde sinds 2020 van 2.780 kWh naar 2.652 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 9 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 1.466 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Kloosterburen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.466 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 64 installaties in 2020 naar 125 in 2022, een groei van 95 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Kloosterburen op 48 procent van de daken; in de gemeente Het Hogeland als geheel is dat 57 procent, dus 9 procentpunt meer dan hier, en in Groningen 44 procent. In 2022 telde het CBS hier 125 installaties met samen 499 kWp, gemiddeld 4,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Het Hogeland staat het dorp op plek 19 van 21 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 9 van 30 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Kloosterburen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Kloosterburen is 1.096 kubieke meter per woning per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.643 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 2 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,1 auto's per huishouden staan er in Kloosterburen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Kloosterburen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Kloosterburen een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Kloosterburen
1.466 kWh teruglevering op 2.652 kWh afname: in Kloosterburen wekken de panelen overdag meer op dan het huis op dat moment gebruikt. Dat overschot is precies wat een thuisbatterij opvangt. Met een batterij van 6 tot 10 kWh verschuift een groot deel van die 1.466 kWh van het net naar de eigen avond, en dat is na het einde van salderen het verschil tussen een paar cent per kWh en de volle avondprijs.
Het gasverbruik ligt met 1.096 kubieke meter per woning 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Kloosterburen verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Kloosterburen 95 procent zonnestroominstallaties bij, van 64 naar 125. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.643 naar 1.096 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 64 | 125 | |
| Stroomafname per woning | 2.780 kWh | 2.652 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.643 m³ | 1.096 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De huizen van Kloosterburen
Kloosterburen is een klein dorp: 448 woningen, 425 huishoudens en 865 inwoners, gemiddeld 2,0 per huishouden. 63 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 67 procent in de gemeente Het Hogeland.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 65 procent van de voorraad, tegenover 7 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 372.000, 42 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Kloosterburen neemt gemiddeld 1.540 kWh af, een vrijstaande woning 3.223 kWh, 109 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Kloosterburen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.540 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 356 per jaar |
| Tussenwoning | 1.690 kWh | 550 kWh | KNW6 | € 298 per jaar |
| Hoekwoning | 2.060 kWh | 770 kWh | KNW6 | € 378 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.581 kWh | 567 kWh | KNW10 | € 431 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.223 kWh | 1.630 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in Kloosterburen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Kloosterburen naast de buurdorpen
Met 1.466 kWh teruglevering per woning zit Kloosterburen tussen de buurdorpen in: Leens levert het meest terug (1.474 kWh), Eenrum het minst (1.120 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 48 procent het laagst van de buurt; Eenrum zit op 58 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Kloosterburen | 2.652 kWh | 1.466 kWh | 48 procent |
| Pieterburen | 2.780 kWh | 1.130 kWh | 54 procent |
| Hornhuizen | 3.090 kWh | 1.250 kWh | onbekend |
| Leens | 2.759 kWh | 1.474 kWh | 56 procent |
| Eenrum | 2.440 kWh | 1.120 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Kloosterburen oplevert
Voor een dorp van 448 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Kloosterburen: 2 personen, 2.652 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.466 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 468 in het eerste jaar en gemiddeld € 558 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,4 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 9 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel stroom levert Kloosterburen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.466 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.652 kWh die een woning in Kloosterburen afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Kloosterburen?
- Een woning in Kloosterburen verbruikt gemiddeld 1.096 kubieke meter aardgas per jaar, 22 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.643 kubieke meter. 2 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Kloosterburen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Kloosterburen (2.652 kWh afname, 1.466 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 558 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Kloosterburen?
- Kloosterburen telt 448 woningen: 49 procent vrijstaand, 16 procent twee-onder-een-kap, 16 procent tussen- of hoekwoning, 18 procent appartement. 63 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Kloosterburen?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Kloosterburen is € 372.000, 42 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Het Hogeland (€ 262.000) en 33 procent hoger dan dat van Groningen (€ 279.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Kloosterburen: 39 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Kloosterburen ligt in de gemeente Het Hogeland in Groningen, 39 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 51 kilometer, ongeveer 60 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hornhuizen (4 km), Leens (4 km) en Pieterburen (4 km). Het stroomnet in Kloosterburen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hornhuizen | 4 km | ongeveer 65 min |
| Leens | 4 km | ongeveer 55 min |
| Pieterburen | 4 km | ongeveer 60 min |
| Eenrum | 5 km | ongeveer 50 min |
| Wehe-den Hoorn | 5 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Kloosterburen
In Kloosterburen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Kloosterburen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Kloosterburen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 60 minuten bij je in Kloosterburen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Kloosterburen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Kloosterburen (gemeente Het Hogeland, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.