83% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Katlijk.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Katlijk staat 83 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Katlijk beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Katlijk staat vooral vrij
83 procent van de woningen in Katlijk staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Heerenveen: 31 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Heerenveen en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Katlijk
Katlijk is een klein dorp: 226 woningen, 265 huishoudens en 610 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 89 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 60 procent in de gemeente Heerenveen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 83 procent van de woningen staat vrij, nog eens 12 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 516.000 waard (WOZ), 78 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is hier beperkt: een appartement in Katlijk neemt gemiddeld 3.180 kWh af, een vrijstaande woning 3.820 kWh. De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.180 kWh | 660 kWh | KNW6 | € 499 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.300 kWh | 1.320 kWh | KNW6 | € 586 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.820 kWh | 1.760 kWh | KNW10 | € 763 per jaar |
Afname per woningtype in Katlijk uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Katlijk
Met 83 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Katlijk een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.720 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
De gemiddelde WOZ-waarde van € 516.000 ligt 78 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; duurdere huizen zijn meestal ruimere huizen met meer dak en meer verbruik.
Hoe Katlijk verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Katlijk is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 32 naar 88, 175 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.770 naar 1.170 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Katlijk stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 32 | 52 | 88 | |
| Stroomafname per woning | 3.760 kWh | 3.720 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.770 m³ | 1.170 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Katlijk oplevert
Voor een dorp van 226 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Katlijk: 2 personen, 3.720 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.100 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 675 in het eerste jaar en gemiddeld € 802 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,8 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Katlijk met stroom om
In de gemeente Heerenveen neemt een woning gemiddeld 2.570 kWh stroom per jaar af; in Katlijk was dat in 2024 3.720 kWh, 45 procent hoger dan dat gemiddelde en 49 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 2.100 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Katlijk is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.100 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Katlijk is jong: in 2018 stonden er 32 installaties, in 2022 88, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 63 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 69 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Katlijk op 55 procent van de daken; in de gemeente Heerenveen als geheel is dat 42 procent, dus 13 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 88 installaties met samen 595 kWp, gemiddeld 6,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 17 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Heerenveen staat het dorp gedeeld op plek 5 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 3 van 20 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Katlijk
Het gemiddelde aardgasverbruik in Katlijk is 1.170 kubieke meter per woning per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.770 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.760 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 8 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Friesland: 10 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Katlijk meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Katlijk de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Katlijk tot een landelijke omgeving.
Katlijk naast de buurdorpen
Met 2.100 kWh teruglevering per woning zit Katlijk tussen de buurdorpen in: Oldeholtwolde levert het meest terug (2.140 kWh), Nieuwehorne het minst (1.260 kWh). In aandeel zonnedaken (55 procent) zit Katlijk tussen Bontebok (65 procent) en Nieuwehorne (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Katlijk | 3.720 kWh | 2.100 kWh | 55 procent |
| Mildam | 2.990 kWh | 1.420 kWh | 54 procent |
| Nieuwehorne | 2.810 kWh | 1.260 kWh | 53 procent |
| Bontebok | 3.710 kWh | 1.850 kWh | 65 procent |
| Ter Idzard | 3.593 kWh | 1.720 kWh | onbekend |
| Oldeholtwolde | 4.420 kWh | 2.140 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Katlijk?
- Katlijk telt 226 woningen: 83 procent vrijstaand, 12 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 5 procent appartement. 89 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Katlijk?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Katlijk is € 516.000, 59 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (€ 325.000) en 78 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Wat bespaart een thuisbatterij in Katlijk?
- Voor het gemiddelde huishouden van Katlijk (3.720 kWh afname, 2.100 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 802 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Katlijk?
- Een woning in Katlijk nam in 2024 gemiddeld 3.720 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.100 kWh terug aan het net. In de gemeente Heerenveen is de afname gemiddeld 2.570 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Katlijk?
- Huishoudens in Katlijk hebben gemiddeld 1,5 auto's (Friesland: 1,2), bij 265 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Katlijk: 47 kilometer ten westen van onze vestiging.
Katlijk ligt in de gemeente Heerenveen in Friesland, 47 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 54 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Mildam (2 km), Nieuwehorne (2 km) en Bontebok (3 km). Het stroomnet in Katlijk is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Mildam | 2 km | ongeveer 70 min |
| Nieuwehorne | 2 km | ongeveer 65 min |
| Bontebok | 3 km | ongeveer 65 min |
| Ter Idzard | 3 km | ongeveer 65 min |
| Oldeholtwolde | 4 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Katlijk
In Katlijk zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Katlijk dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Katlijk loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Katlijk.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Katlijk SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Katlijk (gemeente Heerenveen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.