49% van Harkema woont vrijstaand.
Groot dak, grote batterij.
49 procent van de woningen in Harkema staat vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Harkema beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Harkema: ruime huizen, grote daken
49 procent van de woningen in Harkema staat vrij, tegenover 29 procent gemiddeld in Friesland. Een vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.464 kWh per jaar af. Grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting: hier telt de keuze van de juiste maat batterij dubbel. Hieronder de cijfers van het CBS over Harkema, naast de gemeente Achtkarspelen en de provincie Friesland.
De huizen van Harkema
Harkema telt 1.825 woningen en 1.805 huishoudens, met 4.335 inwoners (gemiddeld 2,4 personen per huishouden). 65 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 64 procent in de gemeente Achtkarspelen.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 63 procent van de voorraad, tegenover 16 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 6 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 279.000 waard (WOZ), 4 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Harkema neemt met 3.464 kWh per jaar 97 procent meer af dan een appartement (1.760 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.760 kWh | 190 kWh | KNW6 | € 283 per jaar |
| Tussenwoning | 2.140 kWh | 440 kWh | KNW6 | € 354 per jaar |
| Hoekwoning | 2.160 kWh | 530 kWh | KNW6 | € 365 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.997 kWh | 1.170 kWh | KNW6 | € 549 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.464 kWh | 1.491 kWh | KNW6 | € 613 per jaar |
Afname per woningtype in Harkema uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Harkema met stroom om
Een woning in Harkema nam in 2024 gemiddeld 2.893 kWh stroom van het net af, 16 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Achtkarspelen zit op 2.690 kWh.
Tegenover die afname staat 1.194 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.194 kWh uit de rekening van Harkema.
De zonnestroom in Harkema is jong: in 2018 stonden er 161 installaties, in 2022 542, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 99 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 69 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Harkema op 45 procent van de daken; in de gemeente Achtkarspelen als geheel is dat 43 procent, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 542 installaties met samen 2.397 kWp, gemiddeld 4,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Achtkarspelen staat het dorp gedeeld op plek 5 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 12 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Harkema
Bij 49 procent vrijstaande woningen is het gemiddelde huis in Harkema groter dan elders: meer dak voor panelen, 3.464 kWh afname per jaar en vaak al een 3-fase-aansluiting. Dat vraagt om een groter pakket, 10 tot 16 kWh, dat het middagoverschot van een groot dak ook echt tot de avond vasthoudt. Een te kleine batterij zit hier om drie uur 's middags al vol.
De afname van 2.893 kWh per woning ligt 16 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Harkema verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Harkema is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 161 naar 542, 237 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.477 naar 995 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 161 | 320 | 542 | |
| Stroomafname per woning | 2.925 kWh | 2.893 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.477 m³ | 995 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Harkema naast de buurdorpen
Met 1.194 kWh teruglevering per woning zit Harkema tussen de buurdorpen in: Eastermar levert het meest terug (1.749 kWh), Surhuisterveen het minst (882 kWh). In aandeel zonnedaken (45 procent) zit Harkema tussen Eastermar (63 procent) en Surhuisterveen (38 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Harkema | 2.893 kWh | 1.194 kWh | 45 procent |
| Drogeham | 2.961 kWh | 1.382 kWh | 52 procent |
| Surhuisterveen | 2.421 kWh | 882 kWh | 38 procent |
| Boelenslaan | 3.066 kWh | 1.402 kWh | 46 procent |
| Eastermar | 3.014 kWh | 1.749 kWh | 63 procent |
| Houtigehage | 2.990 kWh | 1.300 kWh | 48 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Harkema
Het gemiddelde aardgasverbruik in Harkema is 995 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.477 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.925 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Harkema hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Harkema is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Harkema een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Harkema oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Harkema: 2 personen, 2.893 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.194 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 452 in het eerste jaar, gemiddeld € 545 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 9 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Harkema?
- Harkema telt 1.825 woningen: 49 procent vrijstaand, 14 procent twee-onder-een-kap, 28 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 65 procent is een koopwoning en 6 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Harkema?
- Een woning in Harkema nam in 2024 gemiddeld 2.893 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.194 kWh terug aan het net. In de gemeente Achtkarspelen is de afname gemiddeld 2.690 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Harkema?
- Voor het gemiddelde huishouden van Harkema (2.893 kWh afname, 1.194 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 545 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Harkema?
- Een woning in Harkema verbruikt gemiddeld 995 kubieke meter aardgas per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.477 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom levert Harkema terug aan het net?
- Gemiddeld 1.194 kWh per woning per jaar, ruim een derde van de 2.893 kWh die een woning in Harkema afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in Harkema en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Harkema. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 995 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Harkema: 38 kilometer ten westen van onze vestiging.
Harkema ligt in de gemeente Achtkarspelen in Friesland, 38 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 54 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Drogeham (2 km), Surhuisterveen (2 km) en Boelenslaan (3 km). Het stroomnet in Harkema is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Drogeham | 2 km | ongeveer 55 min |
| Surhuisterveen | 2 km | ongeveer 50 min |
| Boelenslaan | 3 km | ongeveer 50 min |
| Eastermar | 4 km | ongeveer 55 min |
| Houtigehage | 4 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Harkema
In Harkema doen 3 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Harkema dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Harkema loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Harkema.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Harkema SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Harkema (gemeente Achtkarspelen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.