3.850 kWh stroom per woning in Echten, 3.620 kWh in 2020.
Koop 'm in als hij goedkoop is.
Een woning in Echten neemt gemiddeld 3.850 kWh per jaar af, 6 procent meer dan in 2020; een batterij verschuift dat verbruik naar de goedkope uren. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Echten beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Echten verbruikt veel stroom, en steeds meer
Een woning in Echten nam in 2024 gemiddeld 3.850 kWh stroom af; in 2020 was dat 3.620 kWh, dus 6 procent meer in vier jaar. Het gemiddelde van Drenthe ligt op 2.735 kWh. Hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom tegen het volle tarief, en hoe meer een batterij daarvan vervangt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Zo gaat Echten met stroom om
De stroomafname per woning in Echten steeg sinds 2020 van 3.620 kWh naar 3.850 kWh in 2024, 6 procent meer; daarmee zit het dorp 41 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.800 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Echten afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.800 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
De zonnestroom in Echten is jong: in 2018 stonden er 17 installaties, in 2022 49, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 129 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 26 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Echten op 48 procent van de daken; in de gemeente De Wolden als geheel is dat 59 procent, dus 11 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 49 installaties met samen 224 kWp, gemiddeld 4,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp op plek 11 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 13 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Echten
Het gemiddelde aardgasverbruik in Echten is 1.310 kubieke meter per woning per jaar, 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.920 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Drenthe: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Huishoudens in Echten hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Echten. Het CBS rekent Echten tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Echten
Van 3.620 kWh in 2020 naar 3.850 kWh nu: het stroomverbruik in Echten groeit, en het grootste deel valt in de avonduren als stroom het duurst is. Een thuisbatterij van 10 kWh of meer vervangt die avondstroom door eigen middagopwek (1.800 kWh teruglevering per woning) of door stroom die op een dynamisch contract 's nachts en rond het middaguur goedkoop is ingekocht.
Het gasverbruik ligt met 1.310 kubieke meter per woning 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Echten verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Echten is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 17 naar 49, 188 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.920 naar 1.310 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Echten stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 17 | 39 | 49 | |
| Stroomafname per woning | 3.620 kWh | 3.850 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.920 m³ | 1.310 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Echten oplevert
Voor een dorp van 148 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Echten: 2 personen, 3.850 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.800 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 646 in het eerste jaar en gemiddeld € 774 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,1 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Echten
Echten is een klein dorp: 148 woningen, 160 huishoudens en 380 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 75 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente De Wolden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 74 procent van de woningen staat vrij, nog eens 11 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 420.000 waard (WOZ), 37 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Echten neemt gemiddeld 2.900 kWh af, een vrijstaande woning 4.140 kWh, 43 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Echten.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.900 kWh | 1.140 kWh | KNW6 | € 536 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.180 kWh | 1.100 kWh | KNW6 | € 549 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.140 kWh | 1.580 kWh | KNW10 | € 761 per jaar |
Afname per woningtype in Echten uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Echten naast de buurdorpen
Van Echten en de omliggende dorpen Koekange, Ruinen, Veeningen, Hoogeveen levert Echten per woning het meest terug: 1.800 kWh, tegen 1.750 kWh in Koekange en 650 kWh in Hoogeveen. In aandeel zonnedaken (48 procent) zit Echten tussen Koekange (58 procent) en Hoogeveen (36 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Echten | 3.850 kWh | 1.800 kWh | 48 procent |
| Koekange | 3.260 kWh | 1.750 kWh | 58 procent |
| Ruinen | 2.940 kWh | 1.510 kWh | 58 procent |
| Veeningen | 3.620 kWh | 1.670 kWh | 55 procent |
| Hoogeveen | 2.250 kWh | 650 kWh | 36 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Echten?
- Een woning in Echten nam in 2024 gemiddeld 3.850 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.800 kWh terug aan het net. In de gemeente De Wolden is de afname gemiddeld 3.080 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Echten?
- Een woning in Echten verbruikt gemiddeld 1.310 kubieke meter aardgas per jaar, 35 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.920 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Echten?
- Voor het gemiddelde huishouden van Echten (3.850 kWh afname, 1.800 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 774 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wat voor huizen staan er in Echten?
- Echten telt 148 woningen: 74 procent vrijstaand, 11 procent twee-onder-een-kap, 2 procent tussen- of hoekwoning, 13 procent appartement. 75 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Echten?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Echten is € 420.000, 6 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (€ 396.000) en 37 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Echten: 46 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Echten ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 46 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 54 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Koekange (4 km), Fluitenberg (5 km) en Ruinen (5 km). Het stroomnet in Echten is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Koekange | 4 km | ongeveer 55 min |
| Fluitenberg | 5 km | ongeveer 45 min |
| Ruinen | 5 km | ongeveer 50 min |
| Hoogeveen | 6 km | ongeveer 45 min |
| Veeningen | 6 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Echten
In Echten zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 11 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Echten dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Echten loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Echten.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Echten SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Echten (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.