Gemiddeld € 403.000 WOZ in Ruinen.
Groot huis, groot dak, grote winst.
Huizen in Ruinen zijn gemiddeld € 403.000 waard: ruime woningen met een groot dak, waar een grotere batterij het meest oplevert. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ruinen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ruinen: hoge woningwaarde, groot dak
De gemiddelde WOZ-waarde in Ruinen is € 403.000, 31 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (€ 307.000) en vrijwel gelijk aan dat van de gemeente De Wolden. Duurdere huizen zijn meestal grotere huizen: meer dak, meer verbruik (2.940 kWh per woning) en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Ruinen, naast de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe.
De huizen van Ruinen
Ruinen telt 1.698 woningen en 1.645 huishoudens, met 3.585 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 72 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente De Wolden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 52 procent van de woningen staat vrij, nog eens 19 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 5 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 403.000 waard (WOZ), 31 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Ruinen neemt met 3.620 kWh per jaar 89 procent meer af dan een hoekwoning (1.920 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.970 kWh | 350 kWh | KNW6 | € 323 per jaar |
| Tussenwoning | 1.990 kWh | 970 kWh | KNW6 | € 408 per jaar |
| Hoekwoning | 1.920 kWh | 900 kWh | KNW6 | € 387 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.570 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 502 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.620 kWh | 1.600 kWh | KNW6 | € 619 per jaar |
Afname per woningtype in Ruinen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Ruinen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ruinen is 1.140 kubieke meter per woning per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.590 kubieke meter: 28 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.980 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Ruinen hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Ruinen. Het CBS rekent Ruinen tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ruinen
Bij een WOZ-waarde van gemiddeld € 403.000 staan in Ruinen vooral ruime huizen, en die hebben een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan het huis op dat moment gebruikt: 1.510 kWh teruglevering per woning per jaar. Hier past een groter pakket van 10 tot 16 kWh, dat dat overschot tot de avond vasthoudt, en bij een 3-fase-aansluiting een 3-fase-batterij.
Het gasverbruik ligt met 1.140 kubieke meter per woning 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. Elke stap van gas naar stroom, van inductie tot warmtepomp, maakt het stroomdeel groter en de batterij waardevoller.
Hoe Ruinen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Ruinen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 272 naar 782, 188 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 28 procent, van 1.590 naar 1.140 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 272 | 608 | 782 | |
| Stroomafname per woning | 2.980 kWh | 2.940 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.590 m³ | 1.140 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ruinen naast de buurdorpen
In Ruinen gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Ansen, Echten, Eursinge): 1.510 kWh, terwijl Eursinge op 2.920 kWh zit. In aandeel daken met zonnepanelen staat Ruinen bovenaan in de buurt: 58 procent, tegenover 48 procent in Echten.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ruinen | 2.940 kWh | 1.510 kWh | 58 procent |
| Ansen | 3.880 kWh | 2.000 kWh | 46 procent |
| Echten | 3.850 kWh | 1.800 kWh | 48 procent |
| Eursinge | 4.080 kWh | 2.920 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Ruinen met stroom om
Een woning in Ruinen nam in 2024 gemiddeld 2.940 kWh stroom van het net af, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente De Wolden zit op 3.080 kWh.
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.510 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.510 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Ruinen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Ruinen is jong: in 2018 stonden er 272 installaties, in 2022 782, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 124 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 29 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Ruinen heeft 58 procent zonnepanelen, 6 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 782 installaties met samen 3.161 kWp, gemiddeld 4,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp gedeeld op plek 6 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 11 van 13 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Ruinen oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Ruinen: 2 personen, 2.940 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.510 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 490 in het eerste jaar, gemiddeld € 585 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Ruinen?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Ruinen is € 403.000, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (€ 396.000) en 31 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ruinen?
- Een woning in Ruinen verbruikt gemiddeld 1.140 kubieke meter aardgas per jaar, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.590 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ruinen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ruinen (2.940 kWh afname, 1.510 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 585 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Ruinen?
- Ruinen telt 1.698 woningen: 52 procent vrijstaand, 19 procent twee-onder-een-kap, 16 procent tussen- of hoekwoning, 13 procent appartement. 72 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel huizen in Ruinen hebben zonnepanelen?
- 58 procent van de woningen in Ruinen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 782 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom levert Ruinen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.510 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.940 kWh die een woning in Ruinen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ruinen: 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Ruinen ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 51 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ansen (4 km), Ansen (4 km) en Ruinen (4 km). Het stroomnet in Ruinen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ansen | 4 km | ongeveer 65 min |
| Ansen | 4 km | ongeveer 55 min |
| Ruinen | 4 km | ongeveer 50 min |
| Echten | 5 km | ongeveer 50 min |
| Eursinge | 5 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ruinen
In Ruinen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ruinen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Ruinen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Ruinen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ruinen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ruinen (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.