19% van Deinum verwarmt elektrisch, 38% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Deinum wordt 19 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 38 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Deinum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Deinum gaat van het gas af
19 procent van de woningen in Deinum wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 38 procent naar 920 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Waadhoeke en de provincie Friesland, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Deinum
Aan aardgas verbruikt een woning in Deinum 920 kubieke meter per jaar, 5 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Waadhoeke (970). In 2020 was dat nog 1.480 kubieke meter: 38 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.040 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 13 procent is helemaal aardgasvrij; in Friesland is 10 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Deinum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Deinum is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Deinum een landelijke omgeving.
Zo gaat Deinum met stroom om
Een woning in Deinum nam in 2024 gemiddeld 3.010 kWh stroom van het net af, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Waadhoeke zit op 2.610 kWh.
Daar staat 1.800 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Deinum is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.800 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Deinum is jong: in 2018 stonden er 48 installaties, in 2022 238, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 183 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 75 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Deinum heeft 64 procent zonnepanelen, 18 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 238 installaties met samen 1.019 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Waadhoeke staat het dorp op plek 4 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 8 van 41 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Deinum
38 procent minder gas sinds 2020 en 19 procent elektrisch verwarmde woningen: in Deinum verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.800 kWh per woning.
Daar komt bij dat 64 procent van de woningen in Deinum al zonnepanelen heeft, tegenover 46 procent gemiddeld in Friesland. Voor die huizen is de batterij de tweede stap: het middagoverschot vasthouden in plaats van terugleveren.
Hoe Deinum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Deinum is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 48 naar 238, 396 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 38 procent, van 1.480 naar 920 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 48 | 136 | 238 | |
| Stroomafname per woning | 3.040 kWh | 3.010 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.480 m³ | 920 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De huizen van Deinum
Deinum is een klein dorp: 434 woningen, 435 huishoudens en 1.045 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 81 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 68 procent in de gemeente Waadhoeke.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 77 procent van de voorraad, tegenover 11 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
10 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 292.000, 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Deinum neemt gemiddeld 2.180 kWh af, een vrijstaande woning 3.850 kWh, 77 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Deinum.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.180 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 461 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 1.060 kWh | KNW6 | € 456 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.530 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 478 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.850 kWh | 2.200 kWh | KNW10 | € 826 per jaar |
Afname per woningtype in Deinum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Deinum oplevert
Voor een dorp van 434 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Deinum: 2 personen, 3.010 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.800 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 512 in het eerste jaar en gemiddeld € 608 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Deinum naast de buurdorpen
Met 1.800 kWh teruglevering per woning zit Deinum tussen de buurdorpen in: Jellum levert het meest terug (1.870 kWh), Marsum het minst (1.170 kWh). In aandeel zonnedaken (64 procent) zit Deinum tussen Boksum (68 procent) en Marsum (47 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Deinum | 3.010 kWh | 1.800 kWh | 64 procent |
| Blessum | 2.460 kWh | 1.680 kWh | onbekend |
| Marsum | 2.610 kWh | 1.170 kWh | 47 procent |
| Boksum | 3.110 kWh | 1.680 kWh | 68 procent |
| Hilaard | 3.437 kWh | 1.272 kWh | 51 procent |
| Jellum | 3.730 kWh | 1.870 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wie is de netbeheerder in Deinum en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Deinum. 19 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 920 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Deinum hebben zonnepanelen?
- 64 procent van de woningen in Deinum had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 238 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Deinum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Deinum (3.010 kWh afname, 1.800 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 608 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Deinum?
- Deinum telt 434 woningen: 42 procent vrijstaand, 35 procent twee-onder-een-kap, 23 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 81 procent is een koopwoning en 10 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Deinum terug aan het net?
- Gemiddeld 1.800 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.010 kWh die een woning in Deinum afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Deinum: 66 kilometer ten westen van onze vestiging.
Deinum ligt in de gemeente Waadhoeke in Friesland, 66 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 84 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Blessum (1 km), Boksum (2 km) en Marsum (2 km). Het stroomnet in Deinum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Blessum | 1 km | ongeveer 70 min |
| Boksum | 2 km | ongeveer 70 min |
| Marsum | 2 km | ongeveer 70 min |
| Hilaard | 3 km | ongeveer 70 min |
| Jellum | 4 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Deinum
In Deinum doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Deinum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Deinum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Deinum.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Deinum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Deinum (gemeente Waadhoeke, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.