60% van de daken in Damwâld heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
60 procent van de woningen in Damwâld heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Damwâld beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Damwâld ligt vol met zonnepanelen
In Damwâld heeft 60 procent van de woningen zonnepanelen, 14 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 1.221 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Damwâld, naast de gemeente Dantumadiel en de provincie Friesland.
Zo gaat Damwâld met stroom om
De stroomafname per woning in Damwâld daalde sinds 2020 van 2.556 kWh naar 2.482 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Dantumadiel (2.570 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.322 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.322 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Damwâld zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Damwâld is jong: in 2018 stonden er 341 installaties, in 2022 1.221, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 108 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 72 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Damwâld heeft 60 procent zonnepanelen, 14 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 1.221 installaties met samen 4.008 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Dantumadiel staat het dorp gedeeld op plek 4 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 8 van 10 in teruglevering per woning.
De huizen van Damwâld
Damwâld telt 2.415 woningen en 2.400 huishoudens, met 5.690 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 65 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 63 procent in de gemeente Dantumadiel.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 66 procent van de voorraad, tegenover 14 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 308.000 waard (WOZ), 6 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Damwâld neemt met 2.957 kWh per jaar 86 procent meer af dan een appartement (1.590 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.590 kWh | 140 kWh | KNW6 | € 254 per jaar |
| Tussenwoning | 1.870 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 400 per jaar |
| Hoekwoning | 1.950 kWh | 990 kWh | KNW6 | € 408 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.470 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 481 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.957 kWh | 1.311 kWh | KNW6 | € 566 per jaar |
Afname per woningtype in Damwâld uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Damwâld
Met 60 procent zonnedaken en 1.322 kWh teruglevering per woning gaat in Damwâld elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Damwâld te halen valt.
Verder staat 47 procent van de woningen in Damwâld vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Damwâld verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Damwâld is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 341 naar 1.221, 258 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.430 naar 987 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 341 | 708 | 1.221 | |
| Stroomafname per woning | 2.556 kWh | 2.482 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.430 m³ | 987 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Damwâld oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Damwâld: 2 personen, 2.482 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.322 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 440 in het eerste jaar, gemiddeld € 525 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 10 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Damwâld
Het gemiddelde aardgasverbruik in Damwâld is 987 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.430 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Damwâld hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Damwâld is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Damwâld een weinig stedelijke omgeving.
Damwâld naast de buurdorpen
Met 1.322 kWh teruglevering per woning zit Damwâld tussen de buurdorpen in: Sibrandahûs levert het meest terug (2.570 kWh), Dokkum het minst (1.040 kWh). In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Damwâld tussen Wâlterswâld (69 procent) en Dokkum (52 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Damwâld | 2.482 kWh | 1.322 kWh | 60 procent |
| Wâlterswâld | 3.000 kWh | 1.701 kWh | 69 procent |
| Broeksterwâld | 2.913 kWh | 1.479 kWh | 60 procent |
| Dokkum | 2.240 kWh | 1.040 kWh | 52 procent |
| Sibrandahûs | 3.820 kWh | 2.570 kWh | onbekend |
| De Falom | 3.810 kWh | 2.350 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Damwâld hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Damwâld had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 1.221 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Damwâld?
- Damwâld telt 2.415 woningen: 47 procent vrijstaand, 19 procent twee-onder-een-kap, 26 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 65 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Damwâld?
- Voor het gemiddelde huishouden van Damwâld (2.482 kWh afname, 1.322 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 525 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Damwâld terug aan het net?
- Gemiddeld 1.322 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.482 kWh die een woning in Damwâld afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Damwâld?
- Een woning in Damwâld verbruikt gemiddeld 987 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.430 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoe snel groeit zonnestroom in Damwâld?
- In 2018 telde het CBS in Damwâld 341 zonnestroominstallaties bij woningen, in 2022 1.221: 258 procent meer in 4 jaar. Elk nieuw dak levert op zonnige middagen stroom terug die met een thuisbatterij voor de avond bewaard kan worden.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Damwâld: 51 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Damwâld ligt in de gemeente Dantumadiel in Friesland, 51 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 77 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Broeksterwâld (3 km), Dokkum (3 km) en Sibrandahûs (3 km). Het stroomnet in Damwâld is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Broeksterwâld | 3 km | ongeveer 65 min |
| Dokkum | 3 km | ongeveer 70 min |
| Sibrandahûs | 3 km | ongeveer 70 min |
| Wâlterswâld | 3 km | ongeveer 65 min |
| De Falom | 4 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Damwâld
In Damwâld doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Damwâld dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Damwâld loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Damwâld.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Damwâld SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Damwâld (gemeente Dantumadiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.