69% van de daken in Wâlterswâld heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
69 procent van de woningen in Wâlterswâld heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Wâlterswâld beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wâlterswâld ligt vol met zonnepanelen
In Wâlterswâld heeft 69 procent van de woningen zonnepanelen, 23 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 204 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Wâlterswâld, naast de gemeente Dantumadiel en de provincie Friesland.
Zo gaat Wâlterswâld met stroom om
In de gemeente Dantumadiel neemt een woning gemiddeld 2.570 kWh stroom per jaar af; in Wâlterswâld was dat in 2024 3.000 kWh, 17 procent hoger dan dat gemiddelde en 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.701 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Wâlterswâld is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.701 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Wâlterswâld is jong: in 2018 stonden er 53 installaties, in 2022 204, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 115 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 79 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Wâlterswâld heeft 69 procent zonnepanelen, 23 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 204 installaties met samen 836 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Dantumadiel staat het dorp op plek 1 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 10 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Wâlterswâld
Het gemiddelde aardgasverbruik in Wâlterswâld is 1.050 kubieke meter per woning per jaar, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.587 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.031 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Wâlterswâld meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Wâlterswâld is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Wâlterswâld een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Wâlterswâld
Met 69 procent zonnedaken en 1.701 kWh teruglevering per woning gaat in Wâlterswâld elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Wâlterswâld te halen valt.
Met 1,6 auto's per huishouden (Friesland: 1,2) wordt er in Wâlterswâld veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Wâlterswâld verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Wâlterswâld is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 53 naar 204, 285 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.587 naar 1.050 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 53 | 114 | 204 | |
| Stroomafname per woning | 3.031 kWh | 3.000 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.587 m³ | 1.050 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wâlterswâld naast de buurdorpen
Met 1.701 kWh teruglevering per woning zit Wâlterswâld tussen de buurdorpen in: De Falom levert het meest terug (2.350 kWh), Dokkum het minst (1.040 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Wâlterswâld bovenaan in de buurt: 69 procent, tegenover 60 procent in Damwâld.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Wâlterswâld | 3.000 kWh | 1.701 kWh | 69 procent |
| Driezum | 3.247 kWh | 1.250 kWh | 55 procent |
| Damwâld | 2.482 kWh | 1.322 kWh | 60 procent |
| Dokkum | 2.240 kWh | 1.040 kWh | 52 procent |
| De Falom | 3.810 kWh | 2.350 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Wâlterswâld oplevert
Voor een dorp van 369 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Wâlterswâld: 3 personen, 3.000 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.701 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 505 in het eerste jaar en gemiddeld € 601 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,6 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Wâlterswâld
Wâlterswâld is een klein dorp: 369 woningen, 360 huishoudens en 970 inwoners, gemiddeld 2,7 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 63 procent in de gemeente Dantumadiel.
De woningvoorraad is typisch dorps: 75 procent van de woningen staat vrij, nog eens 9 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 372.000 waard (WOZ), 28 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een hoekwoning in Wâlterswâld neemt gemiddeld 1.460 kWh af, een vrijstaande woning 3.415 kWh, 134 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Wâlterswâld.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.490 kWh | 1.040 kWh | KNW6 | € 373 per jaar |
| Hoekwoning | 1.460 kWh | 960 kWh | KNW6 | € 352 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.130 kWh | 1.290 kWh | KNW6 | € 487 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.415 kWh | 1.599 kWh | KNW6 | € 619 per jaar |
Afname per woningtype in Wâlterswâld uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Hoeveel huizen in Wâlterswâld hebben zonnepanelen?
- 69 procent van de woningen in Wâlterswâld had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 204 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Wâlterswâld?
- Huishoudens in Wâlterswâld hebben gemiddeld 1,6 auto's (Friesland: 1,2), bij 360 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Wâlterswâld?
- Voor het gemiddelde huishouden van Wâlterswâld (3.000 kWh afname, 1.701 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 601 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoe scoort Wâlterswâld binnen de gemeente Dantumadiel?
- Van de dorpen in de gemeente Dantumadiel in ons bestand staat Wâlterswâld op plek 1 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 5 van 10 in teruglevering per woning (69 procent zonnedaken, 1.701 kWh teruglevering per woning).
- Wat voor huizen staan er in Wâlterswâld?
- Wâlterswâld telt 369 woningen: 75 procent vrijstaand, 9 procent twee-onder-een-kap, 16 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Wâlterswâld: 49 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Wâlterswâld ligt in de gemeente Dantumadiel in Friesland, 49 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 60 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Driezum (2 km), Damwâld (3 km) en De Falom (4 km). Het stroomnet in Wâlterswâld is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Driezum | 2 km | ongeveer 60 min |
| Damwâld | 3 km | ongeveer 70 min |
| De Falom | 4 km | ongeveer 65 min |
| Dokkum | 4 km | ongeveer 70 min |
| Eastrum | 4 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Wâlterswâld
In Wâlterswâld zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Wâlterswâld dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Wâlterswâld loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Wâlterswâld.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Wâlterswâld SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Wâlterswâld (gemeente Dantumadiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.