23% van Dalen verwarmt elektrisch, 34% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Dalen wordt 23 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 34 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Dalen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Dalen gaat van het gas af
23 procent van de woningen in Dalen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 34 procent naar 1.066 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Coevorden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Dalen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Dalen is 1.066 kubieke meter per woning per jaar, 10 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.618 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.234 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 23 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Huishoudens in Dalen hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Dalen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Dalen een landelijke omgeving.
De huizen van Dalen
Dalen telt 1.686 woningen en 1.635 huishoudens, met 3.625 inwoners (gemiddeld 2,2 personen per huishouden). 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 69 procent in de gemeente Coevorden.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 69 procent van de voorraad, tegenover 7 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 5 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 341.000, 15 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Dalen neemt met 4.009 kWh per jaar 86 procent meer af dan een tussenwoning (2.150 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.271 kWh | 315 kWh | KNW6 | € 368 per jaar |
| Tussenwoning | 2.150 kWh | 980 kWh | KNW6 | € 427 per jaar |
| Hoekwoning | 2.430 kWh | 1.190 kWh | KNW6 | € 500 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.966 kWh | 1.277 kWh | KNW6 | € 563 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.009 kWh | 2.084 kWh | KNW10 | € 829 per jaar |
Afname per woningtype in Dalen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Dalen
34 procent minder gas sinds 2020 en 23 procent elektrisch verwarmde woningen: in Dalen verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.763 kWh per woning.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 14 procent tegenover 28 procent in de gemeente Coevorden. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Dalen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Dalen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 339 naar 739, 118 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.618 naar 1.066 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 339 | 549 | 739 | |
| Stroomafname per woning | 3.234 kWh | 3.240 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.618 m³ | 1.066 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Dalen naast de buurdorpen
Met 1.763 kWh teruglevering per woning zit Dalen tussen de buurdorpen in: Wachtum levert het meest terug (2.252 kWh), Coevorden het minst (1.180 kWh). In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Dalen tussen Dalerveen (62 procent) en Wachtum (53 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Dalen | 3.240 kWh | 1.763 kWh | 60 procent |
| Wachtum | 4.146 kWh | 2.252 kWh | 53 procent |
| Coevorden | 2.580 kWh | 1.180 kWh | 55 procent |
| Dalerveen | 3.869 kWh | 2.198 kWh | 62 procent |
| Holsloot | 4.851 kWh | 2.216 kWh | onbekend |
| Stieltjeskanaal | 3.765 kWh | 1.852 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Dalen oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Dalen: 2 personen, 3.240 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.763 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 522 in het eerste jaar, gemiddeld € 622 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Dalen met stroom om
Een woning in Dalen nam in 2024 gemiddeld 3.240 kWh stroom van het net af, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Coevorden zit op 2.960 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.763 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.763 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Dalen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Dalen is jong: in 2018 stonden er 339 installaties, in 2022 739, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 62 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 35 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Dalen heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 739 installaties met samen 3.177 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Coevorden staat het dorp op plek 4 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 14 van 24 in teruglevering per woning.
- Wie is de netbeheerder in Dalen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Dalen. 23 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.066 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat voor huizen staan er in Dalen?
- Dalen telt 1.686 woningen: 46 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 14 procent tussen- of hoekwoning, 15 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Dalen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Dalen (3.240 kWh afname, 1.763 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 622 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Dalen?
- Een woning in Dalen nam in 2024 gemiddeld 3.240 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.763 kWh terug aan het net. In de gemeente Coevorden is de afname gemiddeld 2.960 kWh.
- Hoeveel huizen in Dalen hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Dalen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 739 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom levert Dalen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.763 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.240 kWh die een woning in Dalen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Dalen: 44 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Dalen ligt in de gemeente Coevorden in Drenthe, 44 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 57 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Coevorden (4 km), Wachtum (4 km) en Dalerveen (5 km). Het stroomnet in Dalen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Coevorden | 4 km | ongeveer 55 min |
| Wachtum | 4 km | ongeveer 45 min |
| Dalerveen | 5 km | ongeveer 50 min |
| Holsloot | 5 km | ongeveer 45 min |
| Stieltjeskanaal | 5 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Dalen
In Dalen doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Dalen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Dalen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Dalen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Dalen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Dalen (gemeente Coevorden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.