23% van Buinerveen verwarmt elektrisch, 45% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Buinerveen wordt 23 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 45 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Buinerveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Buinerveen gaat van het gas af
23 procent van de woningen in Buinerveen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 45 procent naar 1.110 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Borger-Odoorn en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Buinerveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Buinerveen is 1.110 kubieke meter per woning per jaar, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 2.010 kubieke meter: 45 procent minder gas per woning in vier jaar. 23 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 16 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Buinerveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Buinerveen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Buinerveen een landelijke omgeving.
De huizen van Buinerveen
Buinerveen is een klein dorp: 189 woningen, 180 huishoudens en 445 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 93 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 74 procent in de gemeente Borger-Odoorn.
De woningvoorraad is typisch dorps: 87 procent van de woningen staat vrij, nog eens 5 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 14 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 329.000 waard (WOZ), 7 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Buinerveen neemt met 3.560 kWh per jaar 93 procent meer af dan een tussenwoning (1.840 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.840 kWh | 1.260 kWh | KNW6 | € 455 per jaar |
| Hoekwoning | 2.830 kWh | 1.540 kWh | KNW6 | € 578 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.690 kWh | 490 kWh | KNW10 | € 442 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.560 kWh | 1.760 kWh | KNW6 | € 634 per jaar |
Afname per woningtype in Buinerveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Buinerveen
45 procent minder gas sinds 2020 en 23 procent elektrisch verwarmde woningen: in Buinerveen verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.900 kWh per woning.
Verder staat 87 procent van de woningen in Buinerveen vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Buinerveen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Buinerveen 84 procent zonnestroominstallaties bij, van 37 naar 68. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 45 procent, van 2.010 naar 1.110 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Buinerveen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 37 | 58 | 68 | |
| Stroomafname per woning | 3.620 kWh | 3.420 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.010 m³ | 1.110 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Buinerveen naast de buurdorpen
Met 1.900 kWh teruglevering per woning zit Buinerveen tussen de buurdorpen in: Bronneger levert het meest terug (2.200 kWh), Nieuw-Buinen het minst (1.440 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Buinerveen bovenaan in de buurt: 63 procent, tegenover 57 procent in Buinen.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Buinerveen | 3.420 kWh | 1.900 kWh | 63 procent |
| Buinen | 3.520 kWh | 1.930 kWh | 57 procent |
| Bronnegerveen | 3.670 kWh | 1.500 kWh | onbekend |
| Drouwenerveen | 3.700 kWh | 1.960 kWh | 53 procent |
| Nieuw-Buinen | 3.030 kWh | 1.440 kWh | 56 procent |
| Bronneger | 3.510 kWh | 2.200 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Buinerveen oplevert
Voor een dorp van 189 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Buinerveen: 3 personen, 3.420 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.900 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 538 in het eerste jaar, gemiddeld € 641 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,7 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Buinerveen met stroom om
De stroomafname per woning in Buinerveen daalde sinds 2020 van 3.620 kWh naar 3.420 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 25 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.900 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.900 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Buinerveen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 37 installaties in 2018 naar 68 in 2022, een groei van 84 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 57 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 17 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Buinerveen heeft 63 procent zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 68 installaties met samen 339 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Borger-Odoorn staat het dorp op plek 3 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 25 in teruglevering per woning.
- Wie is de netbeheerder in Buinerveen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Buinerveen. 23 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.110 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat voor huizen staan er in Buinerveen?
- Buinerveen telt 189 woningen: 87 procent vrijstaand, 5 procent twee-onder-een-kap, 6 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 93 procent is een koopwoning en 14 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Buinerveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Buinerveen (3.420 kWh afname, 1.900 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 641 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Buinerveen?
- Huishoudens in Buinerveen hebben gemiddeld 1,7 auto's (Drenthe: 1,3), bij 180 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Buinerveen?
- Een woning in Buinerveen nam in 2024 gemiddeld 3.420 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.900 kWh terug aan het net. In de gemeente Borger-Odoorn is de afname gemiddeld 3.070 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Buinerveen: 21 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging.
Buinerveen ligt in de gemeente Borger-Odoorn in Drenthe, 21 kilometer ten zuidoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 30 kilometer, ongeveer 30 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Buinen (3 km), Bronneger (4 km) en Bronnegerveen (4 km). Het stroomnet in Buinerveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Buinen | 3 km | ongeveer 30 min |
| Bronneger | 4 km | ongeveer 25 min |
| Bronnegerveen | 4 km | ongeveer 25 min |
| Drouwenerveen | 4 km | ongeveer 25 min |
| Nieuw-Buinen | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Buinerveen
In Buinerveen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Buinerveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Buinerveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 30 minuten bij je in Buinerveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Buinerveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Buinerveen (gemeente Borger-Odoorn, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.