1.090 m³ gas per woning in Aalden, 11% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Aalden verbruikt 1.090 kubieke meter gas per jaar, terwijl 11 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Aalden beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Aalden stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Aalden verbruikt 1.090 kubieke meter aardgas per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 11 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Coevorden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Aalden
Het gemiddelde aardgasverbruik in Aalden is 1.090 kubieke meter per woning per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.530 kubieke meter: 29 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Aalden hebben gemiddeld 1,3 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Aalden is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Aalden een landelijke omgeving.
De huizen van Aalden
Aalden telt 779 woningen en 755 huishoudens, met 1.575 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 70 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 69 procent in de gemeente Coevorden.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 64 procent van de voorraad, tegenover 16 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 297.000 waard (WOZ), vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Aalden neemt met 3.480 kWh per jaar 78 procent meer af dan een appartement (1.950 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.950 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 363 per jaar |
| Tussenwoning | 2.070 kWh | 620 kWh | KNW6 | € 360 per jaar |
| Hoekwoning | 1.950 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 363 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.450 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 445 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.480 kWh | 1.490 kWh | KNW6 | € 614 per jaar |
Afname per woningtype in Aalden uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Aalden
11 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.090 kubieke meter gas per woning: in Aalden lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 1.230 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Verder staat 40 procent van de woningen in Aalden vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Aalden verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Aalden is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 151 naar 309, 105 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 29 procent, van 1.530 naar 1.090 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 151 | 243 | 309 | |
| Stroomafname per woning | 2.830 kWh | 2.750 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.530 m³ | 1.090 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Aalden naast de buurdorpen
In Aalden gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Meppen, Wezup, Zweeloo, Benneveld, Witteveen): 1.230 kWh, terwijl Wezup op 2.130 kWh zit. In aandeel daken met zonnepanelen deelt Aalden de eerste plek in de buurt met Meppen: 55 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Aalden | 2.750 kWh | 1.230 kWh | 55 procent |
| Meppen | 3.507 kWh | 1.790 kWh | 55 procent |
| Wezup | 3.900 kWh | 2.130 kWh | onbekend |
| Zweeloo | 3.436 kWh | 1.801 kWh | 54 procent |
| Benneveld | 4.029 kWh | 1.809 kWh | onbekend |
| Witteveen | 3.140 kWh | 1.790 kWh | 55 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Aalden oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Aalden: 2 personen, 2.750 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.230 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 449 in het eerste jaar, gemiddeld € 540 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,7 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Aalden met stroom om
De stroomafname per woning in Aalden daalde sinds 2020 van 2.830 kWh naar 2.750 kWh in 2024, 3 procent minder; daarmee zit het dorp 7 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Coevorden (2.960 kWh).
Tegenover die afname staat 1.230 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.230 kWh uit de rekening van Aalden.
De zonnestroom in Aalden is jong: in 2018 stonden er 151 installaties, in 2022 309, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 61 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 27 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Aalden heeft 55 procent zonnepanelen, 3 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 309 installaties met samen 1.170 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Coevorden staat het dorp gedeeld op plek 10 van 16 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 23 van 24 in teruglevering per woning.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Aalden?
- Een woning in Aalden verbruikt gemiddeld 1.090 kubieke meter aardgas per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.530 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Aalden?
- Aalden telt 779 woningen: 40 procent vrijstaand, 24 procent twee-onder-een-kap, 27 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Aalden?
- Voor het gemiddelde huishouden van Aalden (2.750 kWh afname, 1.230 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 540 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Aalden hebben zonnepanelen?
- 55 procent van de woningen in Aalden had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 309 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom levert Aalden terug aan het net?
- Gemiddeld 1.230 kWh per woning per jaar, ruim een derde van de 2.750 kWh die een woning in Aalden afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in Aalden en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Aalden. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.090 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Aalden: 33 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Aalden ligt in de gemeente Coevorden in Drenthe, 33 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 51 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Meppen (3 km), Wezup (3 km) en Benneveld (4 km). Het stroomnet in Aalden is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Meppen | 3 km | ongeveer 50 min |
| Wezup | 3 km | ongeveer 40 min |
| Benneveld | 4 km | ongeveer 45 min |
| Witteveen | 4 km | ongeveer 40 min |
| Zweeloo | 4 km | ongeveer 45 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Aalden
In Aalden doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Aalden dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Aalden loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Aalden.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Aalden SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Aalden (gemeente Coevorden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.