68% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Witteveen.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Witteveen staat 68 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Witteveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Witteveen staat vooral vrij
68 procent van de woningen in Witteveen staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Midden-Drenthe: 25 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Witteveen
Witteveen is een klein dorp: 251 woningen, 255 huishoudens en 600 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 79 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Midden-Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 68 procent van de woningen staat vrij, nog eens 22 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 4 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 347.000 waard (WOZ), 13 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Witteveen neemt met 3.550 kWh per jaar 65 procent meer af dan een twee-onder-een-kapwoning (2.150 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.410 kWh | 910 kWh | KNW6 | € 444 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.150 kWh | 810 kWh | KNW6 | € 395 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.550 kWh | 1.560 kWh | KNW6 | € 620 per jaar |
Afname per woningtype in Witteveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Witteveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Witteveen is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 11 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.810 kubieke meter: 40 procent minder gas per woning in vier jaar. 17 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 11 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Witteveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Witteveen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Witteveen een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Witteveen
Met 68 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Witteveen een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.140 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Daarnaast wordt 17 procent van de woningen in Witteveen hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent). Die huizen verbruiken de meeste stroom op koude avonden, en juist dat verbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Hoe Witteveen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Witteveen 93 procent zonnestroominstallaties bij, van 41 naar 79. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 40 procent, van 1.810 naar 1.080 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 41 | 56 | 79 | |
| Stroomafname per woning | 3.550 kWh | 3.140 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.810 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Witteveen naast de buurdorpen
Met 1.790 kWh teruglevering per woning zit Witteveen tussen de buurdorpen in: Garminge levert het meest terug (2.880 kWh), Aalden het minst (1.230 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen deelt Witteveen de eerste plek in de buurt met Aalden: 55 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Witteveen | 3.140 kWh | 1.790 kWh | 55 procent |
| Garminge | 3.730 kWh | 2.880 kWh | onbekend |
| Balinge | 3.740 kWh | 1.920 kWh | onbekend |
| Wezup | 3.900 kWh | 2.130 kWh | onbekend |
| Orvelte | 3.870 kWh | 1.840 kWh | 49 procent |
| Aalden | 2.750 kWh | 1.230 kWh | 55 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Witteveen met stroom om
De stroomafname per woning in Witteveen daalde sinds 2020 van 3.550 kWh naar 3.140 kWh in 2024, 12 procent minder; daarmee zit het dorp 15 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.790 kWh per woning per jaar (Drenthe: 1.272 kWh). Nu wordt die 1.790 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Witteveen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 41 installaties in 2018 naar 79 in 2022, een groei van 93 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 37 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 41 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Witteveen op 55 procent van de daken; in de gemeente Midden-Drenthe als geheel is dat 60 procent, dus 5 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 79 installaties met samen 858 kWp, gemiddeld 10,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 27 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp op plek 13 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 22 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Witteveen oplevert
Voor een dorp van 251 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Witteveen: 2 personen, 3.140 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.790 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 519 in het eerste jaar, gemiddeld € 618 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,4 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,5 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Witteveen?
- Witteveen telt 251 woningen: 68 procent vrijstaand, 22 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 79 procent is een koopwoning en 4 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Witteveen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Witteveen. 17 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.080 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Witteveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Witteveen (3.140 kWh afname, 1.790 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 618 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,4 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Witteveen?
- Huishoudens in Witteveen hebben gemiddeld 1,5 auto's (Drenthe: 1,3), bij 255 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom levert Witteveen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.790 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 3.140 kWh die een woning in Witteveen afneemt (Drenthe: 1.272 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Witteveen: 30 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Witteveen ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 30 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 43 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Balinge (2 km), Garminge (2 km) en Aalden (4 km). Het stroomnet in Witteveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Balinge | 2 km | ongeveer 40 min |
| Garminge | 2 km | ongeveer 40 min |
| Aalden | 4 km | ongeveer 45 min |
| Orvelte | 4 km | ongeveer 35 min |
| Wezup | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Witteveen
In Witteveen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Witteveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Witteveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Witteveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Witteveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Witteveen (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.