69% van de 173 woningen in Zorgvlied staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Zorgvlied staat 69 procent van de 173 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Zorgvlied beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zorgvlied: een klein dorp met grote daken
Zorgvlied telt 173 woningen en 69 procent daarvan staat vrij (Drenthe: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.720 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe, staan hieronder.
De huizen van Zorgvlied
Zorgvlied is een klein dorp: 173 woningen, 245 huishoudens en 490 inwoners, gemiddeld 2,0 per huishouden. 88 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Westerveld.
De woningvoorraad is typisch dorps: 69 procent van de woningen staat vrij, nog eens 13 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
9 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 440.000 waard (WOZ), 43 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Zorgvlied neemt gemiddeld 1.220 kWh af, een vrijstaande woning 3.720 kWh, 205 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Zorgvlied.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.040 kWh | 100 kWh | KNW6 | € 325 per jaar |
| Tussenwoning | 1.220 kWh | 760 kWh | KNW6 | € 285 per jaar |
| Hoekwoning | 3.250 kWh | 1.980 kWh | KNW6 | € 638 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.520 kWh | 1.390 kWh | KNW6 | € 536 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.720 kWh | 1.270 kWh | KNW6 | € 586 per jaar |
Afname per woningtype in Zorgvlied uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Zorgvlied
In een dorp van 173 woningen waarvan 69 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.720 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
88 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Zorgvlied verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Zorgvlied is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 23 naar 63, 174 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 39 procent, van 1.790 naar 1.100 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Zorgvlied stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 23 | 47 | 63 | |
| Stroomafname per woning | 3.500 kWh | 3.250 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.790 m³ | 1.100 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zorgvlied naast de buurdorpen
Met 1.520 kWh teruglevering per woning zit Zorgvlied tussen de buurdorpen in: Doldersum levert het meest terug (2.340 kWh), Boschoord het minst (930 kWh). In aandeel zonnedaken (51 procent) zit Zorgvlied tussen Elsloo (58 procent) en Boijl (49 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Zorgvlied | 3.250 kWh | 1.520 kWh | 51 procent |
| Elsloo | 3.500 kWh | 1.740 kWh | 58 procent |
| Doldersum | 4.080 kWh | 2.340 kWh | onbekend |
| Boschoord | 3.300 kWh | 930 kWh | onbekend |
| Boijl | 3.270 kWh | 1.430 kWh | 49 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Zorgvlied
Het gemiddelde aardgasverbruik in Zorgvlied is 1.100 kubieke meter per woning per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.790 kubieke meter: 39 procent minder gas per woning in vier jaar. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Huishoudens in Zorgvlied hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Zorgvlied is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Zorgvlied een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Zorgvlied oplevert
Voor een dorp van 173 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Zorgvlied: 2 personen, 3.250 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.520 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 504 in het eerste jaar, gemiddeld € 605 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Zorgvlied met stroom om
De stroomafname per woning in Zorgvlied daalde sinds 2020 van 3.500 kWh naar 3.250 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 19 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Tegenover die afname staat 1.520 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.520 kWh uit de rekening van Zorgvlied.
De zonnestroom in Zorgvlied is jong: in 2018 stonden er 23 installaties, in 2022 63, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 104 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 34 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Zorgvlied op 51 procent van de daken; in de gemeente Westerveld als geheel is dat 59 procent, dus 8 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 63 installaties met samen 288 kWp, gemiddeld 4,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp op plek 15 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 13 van 19 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Zorgvlied?
- Zorgvlied telt 173 woningen: 69 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 11 procent tussen- of hoekwoning, 8 procent appartement. 88 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Zorgvlied?
- Voor het gemiddelde huishouden van Zorgvlied (3.250 kWh afname, 1.520 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 605 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Zorgvlied?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Zorgvlied is € 440.000, 13 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (€ 390.000) en 43 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Zorgvlied?
- Een woning in Zorgvlied nam in 2024 gemiddeld 3.250 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.520 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerveld is de afname gemiddeld 3.020 kWh.
- Wie is de netbeheerder in Zorgvlied en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Zorgvlied. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.100 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Zorgvlied: 35 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Zorgvlied ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 35 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 44 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Elsloo (2 km), Boschoord (3 km) en Doldersum (3 km). Het stroomnet in Zorgvlied is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Elsloo | 2 km | ongeveer 50 min |
| Boschoord | 3 km | ongeveer 60 min |
| Doldersum | 3 km | ongeveer 55 min |
| Wateren | 3 km | ongeveer 50 min |
| Boijl | 4 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Zorgvlied
In Zorgvlied zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Zorgvlied dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Zorgvlied loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Zorgvlied.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Zorgvlied SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Zorgvlied (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.