1.410 m³ gas per woning in Orvelte, 12% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Orvelte verbruikt 1.410 kubieke meter gas per jaar, terwijl 12 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Orvelte beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Orvelte stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Orvelte verbruikt 1.410 kubieke meter aardgas per jaar, 46 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 12 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Orvelte
Aan aardgas verbruikt een woning in Orvelte 1.410 kubieke meter per jaar, 38 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (1.020). In 2020 was dat nog 2.010 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.960 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Orvelte hebben gemiddeld 1,2 auto's, minder dan gemiddeld in Drenthe (1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Orvelte. Het CBS rekent Orvelte tot een landelijke omgeving.
De huizen van Orvelte
Orvelte is een klein dorp: 105 woningen, 100 huishoudens en 230 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 70 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Midden-Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 88 procent van de woningen staat vrij, nog eens 4 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is geen recente nieuwbouw (geen van de woningen is jonger dan tien jaar), dus alle huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 417.000 waard (WOZ), 36 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
De woningtypen in Orvelte ontlopen elkaar in verbruik nauwelijks (3.820 kWh tot 3.970 kWh). De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.970 kWh | 370 kWh | KNW10 | € 622 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.820 kWh | 1.590 kWh | KNW6 | € 606 per jaar |
Afname per woningtype in Orvelte uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Orvelte
12 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.410 kubieke meter gas per woning: in Orvelte lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 1.840 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
Verder staat 88 procent van de woningen in Orvelte vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Orvelte verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Orvelte is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 14 naar 28, 100 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 2.010 naar 1.410 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Orvelte stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 14 | 17 | 28 | |
| Stroomafname per woning | 3.960 kWh | 3.870 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.010 m³ | 1.410 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Orvelte met stroom om
Een woning in Orvelte nam in 2024 gemiddeld 3.870 kWh stroom van het net af, 41 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Midden-Drenthe zit op 2.940 kWh.
Tegenover die afname staat 1.840 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.840 kWh uit de rekening van Orvelte.
De zonnestroom in Orvelte is jong: in 2018 stonden er 14 installaties, in 2022 28, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 21 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 65 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Orvelte op 49 procent van de daken; in de gemeente Midden-Drenthe als geheel is dat 60 procent, dus 11 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 28 installaties met samen 168 kWp, gemiddeld 6,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 15 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp gedeeld op plek 14 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 10 van 22 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Orvelte oplevert
Voor een dorp van 105 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Orvelte: 2 personen, 3.870 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.840 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 655 in het eerste jaar, gemiddeld € 785 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 7.021 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 8,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 12 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Orvelte naast de buurdorpen
Met 1.840 kWh teruglevering per woning zit Orvelte tussen de buurdorpen in: Zuidveld levert het meest terug (2.750 kWh), De Kiel het minst (1.591 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 49 procent het laagst van de buurt; Witteveen zit op 55 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Orvelte | 3.870 kWh | 1.840 kWh | 49 procent |
| Wezuperbrug | 3.622 kWh | 2.352 kWh | onbekend |
| Zuidveld | 3.420 kWh | 2.750 kWh | onbekend |
| De Kiel | 3.089 kWh | 1.591 kWh | onbekend |
| Witteveen | 3.140 kWh | 1.790 kWh | 55 procent |
| Wezup | 3.900 kWh | 2.130 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Orvelte?
- Een woning in Orvelte verbruikt gemiddeld 1.410 kubieke meter aardgas per jaar, 46 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 2.010 kubieke meter. 6 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Orvelte?
- Orvelte telt 105 woningen: 88 procent vrijstaand, 4 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 9 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 0 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Orvelte?
- Voor het gemiddelde huishouden van Orvelte (3.870 kWh afname, 1.840 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 785 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Orvelte?
- Een woning in Orvelte nam in 2024 gemiddeld 3.870 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.840 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Drenthe is de afname gemiddeld 2.940 kWh.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Orvelte?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Orvelte is € 417.000, 27 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (€ 328.000) en 36 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Orvelte: 27 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Orvelte ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 27 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 38 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Wezuperbrug (3 km), Zuidveld (3 km) en De Kiel (4 km). Het stroomnet in Orvelte is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Wezuperbrug | 3 km | ongeveer 40 min |
| Zuidveld | 3 km | ongeveer 35 min |
| De Kiel | 4 km | ongeveer 35 min |
| Wezup | 4 km | ongeveer 40 min |
| Witteveen | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Orvelte
In Orvelte zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 1 club. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Orvelte dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Orvelte loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Orvelte.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Orvelte SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Orvelte (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.