1.300 m³ gas per woning in Wapserveen, 12% al elektrisch.
Stap voor stap naar stroom.
Een woning in Wapserveen verbruikt 1.300 kubieke meter gas per jaar, terwijl 12 procent van de woningen al elektrisch wordt verwarmd. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Wapserveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wapserveen stookt veel gas en verwarmt toch al vaker elektrisch
Een woning in Wapserveen verbruikt 1.300 kubieke meter aardgas per jaar, 34 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969), terwijl al 12 procent van de woningen hoofdzakelijk elektrisch wordt verwarmd. Het dorp zit dus midden in de overstap: veel gas in de bestaande huizen, stroom in de huizen die al over zijn. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Westerveld en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Wapserveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Wapserveen is 1.300 kubieke meter per woning per jaar, 34 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe. In 2020 was dat nog 1.870 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.690 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Huishoudens in Wapserveen hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Wapserveen. Het CBS rekent Wapserveen tot een landelijke omgeving.
De huizen van Wapserveen
Wapserveen is een klein dorp: 337 woningen, 355 huishoudens en 830 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 92 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente Westerveld.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 451.000 waard (WOZ), 47 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 60 procent van de woningen staat vrij, nog eens 28 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Een vrijstaande woning in Wapserveen neemt met 4.080 kWh per jaar 70 procent meer af dan een tussenwoning (2.400 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.890 kWh | 1.510 kWh | KNW10 | € 723 per jaar |
| Tussenwoning | 2.400 kWh | 780 kWh | KNW6 | € 423 per jaar |
| Hoekwoning | 3.530 kWh | 1.330 kWh | KNW6 | € 602 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.730 kWh | 910 kWh | KNW6 | € 480 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.080 kWh | 1.700 kWh | KNW10 | € 776 per jaar |
Afname per woningtype in Wapserveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Wapserveen
12 procent elektrisch verwarmde woningen naast 1.300 kubieke meter gas per woning: in Wapserveen lopen twee soorten huizen door elkaar. Voor de elektrisch verwarmde huizen telt de winter, en dan laadt een grote batterij (10 kWh of meer) 's nachts goedkoop op een dynamisch contract. Voor de huizen op gas telt de zomer: het zonoverschot van 1.810 kWh per woning vasthouden voor de avond. Een modulair systeem past bij allebei.
92 procent van de woningen is een koopwoning (Drenthe: 66 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Wapserveen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Wapserveen is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 53 naar 118, 123 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.870 naar 1.300 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 53 | 82 | 118 | |
| Stroomafname per woning | 3.690 kWh | 3.630 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.870 m³ | 1.300 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Wapserveen met stroom om
Een woning in Wapserveen nam in 2024 gemiddeld 3.630 kWh stroom van het net af, 33 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Westerveld zit op 3.020 kWh.
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.810 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ongeveer de helft van wat Wapserveen afneemt. Ter vergelijking: in Drenthe is dat gemiddeld 1.272 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.810 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
De zonnestroom in Wapserveen is jong: in 2018 stonden er 53 installaties, in 2022 118, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 55 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 44 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Wapserveen op 53 procent van de daken; in de gemeente Westerveld als geheel is dat 59 procent, dus 6 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 118 installaties met samen 612 kWp, gemiddeld 5,2 kWp per dak, omgerekend ongeveer 13 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerveld staat het dorp op plek 14 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 7 van 19 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Wapserveen oplevert
Voor een dorp van 337 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Wapserveen: 2 personen, 3.630 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.810 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 530 in het eerste jaar en gemiddeld € 633 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,1 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Wapserveen naast de buurdorpen
Met 1.810 kWh teruglevering per woning zit Wapserveen tussen de buurdorpen in: Nijensleek levert het meest terug (2.040 kWh), Vledder het minst (1.320 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 53 procent het laagst van de buurt; Darp zit op 70 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Wapserveen | 3.630 kWh | 1.810 kWh | 53 procent |
| Frederiksoord | 3.180 kWh | 1.350 kWh | 56 procent |
| Vledder | 2.690 kWh | 1.320 kWh | 63 procent |
| Uffelte | 3.200 kWh | 1.630 kWh | 59 procent |
| Nijensleek | 3.760 kWh | 2.040 kWh | 55 procent |
| Darp | 3.200 kWh | 1.630 kWh | 70 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Wapserveen?
- Een woning in Wapserveen verbruikt gemiddeld 1.300 kubieke meter aardgas per jaar, 34 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (969). In 2020 was dat 1.870 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Wapserveen?
- Wapserveen telt 337 woningen: 60 procent vrijstaand, 28 procent twee-onder-een-kap, 7 procent tussen- of hoekwoning, 6 procent appartement. 92 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Wapserveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Wapserveen (3.630 kWh afname, 1.810 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 633 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Wapserveen?
- Een woning in Wapserveen nam in 2024 gemiddeld 3.630 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.810 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerveld is de afname gemiddeld 3.020 kWh.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Wapserveen?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Wapserveen is € 451.000, 16 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Westerveld (€ 390.000) en 47 procent hoger dan dat van Drenthe (€ 307.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Wapserveen: 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Wapserveen ligt in de gemeente Westerveld in Drenthe, 43 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 49 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Frederiksoord (4 km), Vledder (4 km) en Darp (5 km). Het stroomnet in Wapserveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Frederiksoord | 4 km | ongeveer 60 min |
| Vledder | 4 km | ongeveer 60 min |
| Darp | 5 km | ongeveer 60 min |
| Nijensleek | 5 km | ongeveer 65 min |
| Uffelte | 5 km | ongeveer 55 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Wapserveen
In Wapserveen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Wapserveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Wapserveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Wapserveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Wapserveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Wapserveen (gemeente Westerveld, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.