80% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Vegelinsoord.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Vegelinsoord staat 80 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Vegelinsoord beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Vegelinsoord staat vooral vrij
80 procent van de woningen in Vegelinsoord staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente De Fryske Marren: 30 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Vegelinsoord
Vegelinsoord is een klein dorp: 159 woningen, 155 huishoudens en 380 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 88 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
De woningvoorraad is typisch dorps: 80 procent van de woningen staat vrij, nog eens 20 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
9 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 423.000 waard (WOZ), 46 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Vegelinsoord neemt gemiddeld 2.500 kWh af, een vrijstaande woning 3.590 kWh, 44 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Vegelinsoord.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.500 kWh | 460 kWh | KNW10 | € 411 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.590 kWh | 1.660 kWh | KNW6 | € 625 per jaar |
Afname per woningtype in Vegelinsoord uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Vegelinsoord
Met 80 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Vegelinsoord een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.370 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
88 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Vegelinsoord verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Vegelinsoord 73 procent zonnestroominstallaties bij, van 33 naar 57. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.660 naar 1.140 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 33 | 41 | 57 | |
| Stroomafname per woning | 3.770 kWh | 3.370 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.660 m³ | 1.140 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Vegelinsoord oplevert
Voor een dorp van 159 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Vegelinsoord: 2 personen, 3.370 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.910 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 537 in het eerste jaar en gemiddeld € 639 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,0 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Vegelinsoord met stroom om
De stroomafname per woning in Vegelinsoord daalde sinds 2020 van 3.770 kWh naar 3.370 kWh in 2024, 11 procent minder; daarmee zit het dorp 35 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.910 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Vegelinsoord is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.910 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 33 installaties in 2018 naar 57 in 2022, een groei van 73 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 24 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 39 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Vegelinsoord heeft 54 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 57 installaties met samen 247 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp gedeeld op plek 22 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 23 van 51 in teruglevering per woning.
Gas, auto's en het net in Vegelinsoord
Het gemiddelde aardgasverbruik in Vegelinsoord is 1.140 kubieke meter per woning per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.660 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Vegelinsoord meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Vegelinsoord de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Vegelinsoord tot een landelijke omgeving.
Vegelinsoord naast de buurdorpen
Met 1.910 kWh teruglevering per woning zit Vegelinsoord tussen de buurdorpen in: Snikzwaag levert het meest terug (2.480 kWh), Terkaple het minst (1.280 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Vegelinsoord bovenaan in de buurt: 54 procent, tegenover 52 procent in Terkaple.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Vegelinsoord | 3.370 kWh | 1.910 kWh | 54 procent |
| Haskerdijken | 3.190 kWh | 1.400 kWh | 48 procent |
| Akmarijp | 3.720 kWh | 2.020 kWh | onbekend |
| Nieuwebrug | 2.640 kWh | 1.390 kWh | onbekend |
| Terkaple | 3.130 kWh | 1.280 kWh | 52 procent |
| Snikzwaag | 4.040 kWh | 2.480 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Vegelinsoord?
- Vegelinsoord telt 159 woningen: 80 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 88 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Vegelinsoord?
- Voor het gemiddelde huishouden van Vegelinsoord (3.370 kWh afname, 1.910 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 639 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Vegelinsoord?
- Een woning in Vegelinsoord nam in 2024 gemiddeld 3.370 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.910 kWh terug aan het net. In de gemeente De Fryske Marren is de afname gemiddeld 2.740 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Vegelinsoord?
- Huishoudens in Vegelinsoord hebben gemiddeld 1,5 auto's (Friesland: 1,2), bij 155 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Vegelinsoord?
- Een woning in Vegelinsoord verbruikt gemiddeld 1.140 kubieke meter aardgas per jaar, 25 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.660 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Vegelinsoord: 57 kilometer ten westen van onze vestiging.
Vegelinsoord ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 57 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 79 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Haskerdijken (2 km), Akmarijp (3 km) en Nieuwebrug (3 km). Het stroomnet in Vegelinsoord is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Haskerdijken | 2 km | ongeveer 70 min |
| Akmarijp | 3 km | ongeveer 70 min |
| Nieuwebrug | 3 km | ongeveer 70 min |
| Snikzwaag | 4 km | ongeveer 70 min |
| Terkaple | 4 km | ongeveer 75 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Vegelinsoord
In Vegelinsoord doen 2 clubs mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Vegelinsoord dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Vegelinsoord loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Vegelinsoord.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Vegelinsoord SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Vegelinsoord (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.