87% van de 338 woningen in Veelerveen staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Veelerveen staat 87 procent van de 338 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Veelerveen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Veelerveen: een klein dorp met grote daken
Veelerveen telt 338 woningen en 87 procent daarvan staat vrij (Groningen: 23 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.386 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Westerwolde en de provincie Groningen, staan hieronder.
De huizen van Veelerveen
Veelerveen is een klein dorp: 338 woningen, 345 huishoudens en 760 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 84 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 68 procent in de gemeente Westerwolde.
De woningvoorraad is typisch dorps: 87 procent van de woningen staat vrij, nog eens 10 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 318.000 waard (WOZ), 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is hier beperkt: een twee-onder-een-kapwoning in Veelerveen neemt gemiddeld 2.690 kWh af, een vrijstaande woning 3.386 kWh. De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.690 kWh | 800 kWh | KNW10 | € 467 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.386 kWh | 1.018 kWh | KNW6 | € 558 per jaar |
Afname per woningtype in Veelerveen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Veelerveen
In een dorp van 338 woningen waarvan 87 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.386 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
84 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Veelerveen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Veelerveen is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 32 naar 99, 209 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.821 naar 1.171 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 32 | 68 | 99 | |
| Stroomafname per woning | 3.406 kWh | 3.277 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.821 m³ | 1.171 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Veelerveen naast de buurdorpen
Met 1.220 kWh teruglevering per woning zit Veelerveen tussen de buurdorpen in: Vriescheloo levert het meest terug (1.350 kWh), Bellingwolde het minst (970 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Veelerveen bovenaan in de buurt: 46 procent, tegenover 43 procent in Vriescheloo.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Veelerveen | 3.277 kWh | 1.220 kWh | 46 procent |
| Vriescheloo | 3.480 kWh | 1.350 kWh | 43 procent |
| Vlagtwedde | 2.840 kWh | 1.190 kWh | 42 procent |
| Bourtange | 3.200 kWh | 1.180 kWh | 40 procent |
| Wedde | 2.740 kWh | 1.010 kWh | 37 procent |
| Bellingwolde | 2.880 kWh | 970 kWh | 39 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Veelerveen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Veelerveen is 1.171 kubieke meter per woning per jaar, 31 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.821 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Veelerveen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Veelerveen. Het CBS rekent Veelerveen tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Veelerveen oplevert
Voor een dorp van 338 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Veelerveen: 2 personen, 3.277 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.220 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 476 in het eerste jaar, gemiddeld € 576 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Veelerveen met stroom om
De stroomafname per woning in Veelerveen daalde sinds 2020 van 3.406 kWh naar 3.277 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 35 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.220 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.220 kWh uit de rekening van Veelerveen.
De zonnestroom in Veelerveen is jong: in 2018 stonden er 32 installaties, in 2022 99, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 113 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 46 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Veelerveen op 46 procent van de daken; in de gemeente Westerwolde als geheel is dat 42 procent, dus 4 procentpunt minder dan hier, en in Groningen 44 procent. In 2022 telde het CBS hier 99 installaties met samen 491 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerwolde staat het dorp op plek 3 van 10 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 11 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Veelerveen?
- Veelerveen telt 338 woningen: 87 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 3 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 84 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Veelerveen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Veelerveen (3.277 kWh afname, 1.220 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 576 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Veelerveen?
- Huishoudens in Veelerveen hebben gemiddeld 1,4 auto's (Groningen: 1,0), bij 345 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Veelerveen?
- Een woning in Veelerveen nam in 2024 gemiddeld 3.277 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.220 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerwolde is de afname gemiddeld 2.970 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Veelerveen?
- Een woning in Veelerveen verbruikt gemiddeld 1.171 kubieke meter aardgas per jaar, 31 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.821 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Veelerveen: 31 kilometer ten oosten van onze vestiging.
Veelerveen ligt in de gemeente Westerwolde in Groningen, 31 kilometer ten oosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 43 kilometer, ongeveer 50 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Vriescheloo (3 km), Vlagtwedde (4 km) en Bellingwolde (6 km). Het stroomnet in Veelerveen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Vriescheloo | 3 km | ongeveer 50 min |
| Vlagtwedde | 4 km | ongeveer 50 min |
| Bellingwolde | 6 km | ongeveer 45 min |
| Bourtange | 6 km | ongeveer 55 min |
| Wedde | 6 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Veelerveen
In Veelerveen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Veelerveen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Veelerveen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 50 minuten bij je in Veelerveen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Veelerveen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Veelerveen (gemeente Westerwolde, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.