18% rijtjeshuizen in Ternaard.
Ruimte voor een grotere batterij.
Maar 18 procent van de woningen in Ternaard is een rijtjeshuis; de ruimere huizen hier vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ternaard beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ternaard heeft weinig rijtjeshuizen
18 procent van de woningen in Ternaard is een tussen- of hoekwoning, tegenover 29 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân; de vrijstaande woning voert hier de boventoon. Ruimere huizen betekenen meer dak, meer verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Ternaard, naast de gemeente Noardeast-Fryslân en de provincie Friesland.
De huizen van Ternaard
Ternaard telt 636 woningen en 580 huishoudens, met 1.325 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 70 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 69 procent van de voorraad, tegenover 11 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 237.000 waard (WOZ), 18 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Ternaard neemt met 3.168 kWh per jaar 98 procent meer af dan een tussenwoning (1.600 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.700 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 393 per jaar |
| Tussenwoning | 1.600 kWh | 660 kWh | KNW6 | € 304 per jaar |
| Hoekwoning | 2.130 kWh | 840 kWh | KNW6 | € 398 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.175 kWh | 811 kWh | KNW6 | € 399 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.168 kWh | 1.293 kWh | KNW6 | € 575 per jaar |
Afname per woningtype in Ternaard uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ternaard
Met maar 18 procent rijwoningen bestaat Ternaard vooral uit ruimere huizen met een afname van gemiddeld 2.542 kWh per jaar en een groter dak. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer terug dan een 6 kWh-batterij kan bergen; hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting ook als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
70 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Ternaard verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Ternaard 55 procent zonnestroominstallaties bij, van 135 naar 209. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.494 naar 981 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 135 | 209 | |
| Stroomafname per woning | 2.737 kWh | 2.542 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.494 m³ | 981 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ternaard naast de buurdorpen
Met 1.184 kWh teruglevering per woning zit Ternaard tussen de buurdorpen in: Brantgum levert het meest terug (1.463 kWh), Wierum het minst (700 kWh). In aandeel zonnedaken (44 procent) zit Ternaard tussen Hantum (46 procent) en Wierum (43 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ternaard | 2.542 kWh | 1.184 kWh | 44 procent |
| Hantum | 2.710 kWh | 1.222 kWh | 46 procent |
| Wierum | 1.855 kWh | 700 kWh | 43 procent |
| Brantgum | 3.028 kWh | 1.463 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Ternaard
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ternaard is 981 kubieke meter per woning per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.494 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Ternaard meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Ternaard is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Ternaard een landelijke omgeving.
Zo gaat Ternaard met stroom om
De stroomafname per woning in Ternaard daalde sinds 2020 van 2.737 kWh naar 2.542 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegenover die afname staat 1.184 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.184 kWh uit de rekening van Ternaard.
Het gaat hard: van 135 installaties in 2020 naar 209 in 2022, een groei van 55 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Ternaard op 44 procent van de daken; in de gemeente Noardeast-Fryslân als geheel is dat 52 procent, dus 8 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 209 installaties met samen 776 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Noardeast-Fryslân staat het dorp op plek 9 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 19 van 24 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Ternaard oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Ternaard: 2 personen, 2.542 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.184 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 426 in het eerste jaar, gemiddeld € 510 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Ternaard?
- Ternaard telt 636 woningen: 49 procent vrijstaand, 20 procent twee-onder-een-kap, 18 procent tussen- of hoekwoning, 14 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ternaard?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ternaard (2.542 kWh afname, 1.184 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 510 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Ternaard?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Ternaard is € 237.000, 16 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Noardeast-Fryslân (€ 282.000) en 18 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Ternaard?
- Huishoudens in Ternaard hebben gemiddeld 1,3 auto's (Friesland: 1,2), bij 580 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ternaard?
- Een woning in Ternaard verbruikt gemiddeld 981 kubieke meter aardgas per jaar, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.494 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel huizen in Ternaard hebben zonnepanelen?
- 44 procent van de woningen in Ternaard had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 209 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ternaard: 59 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Ternaard ligt in de gemeente Noardeast-Fryslân in Friesland, 59 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 70 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hantum (3 km), Brantgum (4 km) en Hantumhuzen (4 km). Het stroomnet in Ternaard is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hantum | 3 km | ongeveer 75 min |
| Brantgum | 4 km | ongeveer 75 min |
| Hantumhuzen | 4 km | ongeveer 75 min |
| Wierum | 4 km | ongeveer 75 min |
| Holwert | 5 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ternaard
In Ternaard doet 1 club mee aan ClubWatt!. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ternaard dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Ternaard loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Ternaard.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ternaard SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ternaard (gemeente Noardeast-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.