Speciaal voor Hantum

82% van Hantum woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.

82 procent van de woningen in Hantum is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.

Vlag van Hantum
SigenStor 20 kWh thuisbatterij
Sigenergy Gateway
krijg nou
wtt!
Niet te stoppen!
Noodstroom inbegrepen
t.w.v. € 2.200
✓ 10 jaar garantie✓ EMS en Gateway✓ Btw teruggave service✓ Binnen 3 weken geïnstalleerd
Hantum-weetjes

Wij kennen Hantum beter dan jullie denken.

Extra interessant als je…

🏠Een eigen woning hebt166woningen in Hantum
🔆Zonnepanelen hebt53daken met zonnepanelen in Hantum
⚡Een hoog energieverbruik hebt2.710 kWhgemiddeld stroomverbruik per woning per jaar in Hantum

Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

Energieprofiel

Hantum is een dorp van eigenaren

82 procent van de woningen in Hantum is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Hantum, naast de gemeente Noardeast-Fryslân en de provincie Friesland.

82%
koopwoningen
59%
vrijstaande woningen
166
woningen
1.222 kWh
teruglevering per woning per jaar
Woningen

De huizen van Hantum

Hantum is een klein dorp: 166 woningen, 160 huishoudens en 390 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 82 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Noardeast-Fryslân.

De woningvoorraad is typisch dorps: 59 procent van de woningen staat vrij, nog eens 21 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.

Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 261.000 waard (WOZ), 10 procent lager dan het gemiddelde van Friesland.

Een twee-onder-een-kapwoning in Hantum neemt met 2.976 kWh per jaar 43 procent meer af dan een tussenwoning (2.080 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.

WoningtypeAfname per jaarOverschot naar het netPassend pakketIndicatie besparing
Tussenwoning2.080 kWh180 kWhKNW6€ 332 per jaar
Hoekwoning2.250 kWh730 kWhKNW6€ 396 per jaar
Twee-onder-een-kapwoning2.976 kWh1.045 kWhKNW6€ 524 per jaar
Vrijstaande woning2.734 kWh1.084 kWhKNW6€ 509 per jaar

Afname per woningtype in Hantum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.

Wat dit betekent

Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Hantum

In Hantum is 82 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.222 kWh teruglevering per woning op 2.710 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.

Verder staat 59 procent van de woningen in Hantum vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.

Ontwikkeling

Hoe Hantum verandert

Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Hantum 43 procent zonnestroominstallaties bij, van 37 naar 53. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.509 naar 1.030 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.

Reeks202020222024
Zonnestroominstallaties bij woningen3753
Stroomafname per woning2.692 kWh2.710 kWh
Aardgas per woning1.509 m³1.030 m³

CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).

Warmte, vervoer en net

Gas, auto's en het net in Hantum

Het gemiddelde aardgasverbruik in Hantum is 1.030 kubieke meter per woning per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.509 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.692 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 9 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.

Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Hantum meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.

Het net in Hantum is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Hantum een landelijke omgeving.

De buurt

Hantum naast de buurdorpen

In Hantum gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Hiaure, Brantgum, Foudgum): 1.222 kWh, terwijl Hiaure op 2.200 kWh zit.

PlaatsAfname per woningTerugleveringDaken met zon
Hantum2.710 kWh1.222 kWh46 procent
Hiaure4.010 kWh2.200 kWhonbekend
Brantgum3.028 kWh1.463 kWhonbekend
Foudgum3.410 kWh1.670 kWhonbekend

Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.

De rekensom

Wat een thuisbatterij in Hantum oplevert

Voor een dorp van 166 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Hantum: 2 personen, 2.710 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.222 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.

Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 445 in het eerste jaar, gemiddeld € 534 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,8 jaar.

Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.

Stroom en zon

Zo gaat Hantum met stroom om

Een woning in Hantum nam in 2024 gemiddeld 2.710 kWh stroom van het net af, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Noardeast-Fryslân zit op 2.540 kWh.

Tegenover die afname staat 1.222 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.222 kWh uit de rekening van Hantum.

Zonnepanelen liggen in Hantum op 46 procent van de daken; in de gemeente Noardeast-Fryslân als geheel is dat 52 procent, dus 6 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 53 installaties met samen 202 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.

Het gaat hard: van 37 installaties in 2020 naar 53 in 2022, een groei van 43 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.

Binnen de gemeente Noardeast-Fryslân staat het dorp op plek 8 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 17 van 24 in teruglevering per woning.

Vragen over dit dorp
Wat voor huizen staan er in Hantum?
Hantum telt 166 woningen: 59 procent vrijstaand, 21 procent twee-onder-een-kap, 18 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 82 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Wat bespaart een thuisbatterij in Hantum?
Voor het gemiddelde huishouden van Hantum (2.710 kWh afname, 1.222 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 534 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
Hoeveel auto's hebben huishoudens in Hantum?
Huishoudens in Hantum hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 160 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Hoeveel gas verbruikt een woning in Hantum?
Een woning in Hantum verbruikt gemiddeld 1.030 kubieke meter aardgas per jaar, 13 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.509 kubieke meter. 4 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Hantum?
Een woning in Hantum nam in 2024 gemiddeld 2.710 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.222 kWh terug aan het net. In de gemeente Noardeast-Fryslân is de afname gemiddeld 2.540 kWh.

Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.

Ligging

Hantum: 57 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.

Hantum ligt in de gemeente Noardeast-Fryslân in Friesland, 57 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 87 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Brantgum (2 km), Foudgum (2 km) en Hantumhuzen (2 km). Het stroomnet in Hantum is van Liander.

BuurdorpAfstandAanrijtijd technicus
Brantgum2 kmongeveer 75 min
Foudgum2 kmongeveer 75 min
Hantumhuzen2 kmongeveer 75 min
Hiaure2 kmongeveer 75 min
Hantumerútbuorren3 kmongeveer 75 min

Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.

Waarom nu?

Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.

Wat jullie in Hantum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.

Het net in Hantum

Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.

In Hantum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.

1
stroomstoringen in Hantum, half november 2025
Bron: Liander storingsoverzicht

Noodstroom zit er standaard op.

Zo simpel is het

Jij rekent. Wij regelen de rest.

01
Start je berekening

Een paar korte vragen, online.

02
Advies in 2 minuten

Direct een persoonlijke berekening.

03
Reserveer online

Met €149, installatie meteen ingepland.

04
Wij installeren

Binnen 3 weken na levering.

Gewoon uit de buurt

Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Hantum.

Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

De zwarte E-TEAM-bus van Krijg nou Watt met gele bliksem op de zijkant
Kaart laden…
Zo rijden wij naar Hantum
Open in Google Maps
Premium kwaliteit

Wij plaatsen in Hantum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.

“Geen verkoper aan tafel.”

Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Hantum (gemeente Noardeast-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.

Wat levert 't in Hantum op?