85% van de 110 woningen in Terband staat vrij.
Groot dak, grote batterij.
In Terband staat 85 procent van de 110 woningen vrij: grote daken en een hoger verbruik, waar een grotere batterij zich het snelst terugverdient. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Terband beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Terband: een klein dorp met grote daken
Terband telt 110 woningen en 85 procent daarvan staat vrij (Friesland: 29 procent). Zo'n vrijstaande woning neemt hier gemiddeld 3.370 kWh per jaar af. Veel dak, een hoger verbruik en meestal een 3-fase-aansluiting: in een dorp als dit gaat het om de juiste maat batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Heerenveen en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Terband
Terband is een klein dorp: 110 woningen, 115 huishoudens en 265 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 83 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 60 procent in de gemeente Heerenveen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 85 procent van de woningen staat vrij, nog eens 15 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 417.000 waard (WOZ), 44 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is hier beperkt: een twee-onder-een-kapwoning in Terband neemt gemiddeld 2.780 kWh af, een vrijstaande woning 3.370 kWh. De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.780 kWh | 240 kWh | KNW10 | € 444 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.370 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 568 per jaar |
Afname per woningtype in Terband uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Terband
Het gemiddelde aardgasverbruik in Terband is 1.270 kubieke meter per woning per jaar, 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.900 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 5 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Terband meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Terband de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Terband tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Terband
In een dorp van 110 woningen waarvan 85 procent vrijstaand, is het gemiddelde dak groot en de afname hoog: 3.370 kWh per jaar. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer dan een kleine batterij kan bergen. Een pakket van 10 tot 16 kWh, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, houdt het hele overschot vast tot de avond.
Met 1,6 auto's per huishouden (Friesland: 1,2) wordt er in Terband veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Hoe Terband verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Terband 73 procent zonnestroominstallaties bij, van 15 naar 26. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.900 naar 1.270 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Terband stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 15 | 19 | 26 | |
| Stroomafname per woning | 3.460 kWh | 3.280 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.900 m³ | 1.270 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Terband naast de buurdorpen
In Terband gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Luinjeberd, Nieuwebrug, Tjalleberd, Haskerdijken, Vegelinsoord): 1.230 kWh, terwijl Vegelinsoord op 1.910 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 40 procent het laagst van de buurt; Tjalleberd zit op 65 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Terband | 3.280 kWh | 1.230 kWh | 40 procent |
| Luinjeberd | 3.430 kWh | 1.650 kWh | 52 procent |
| Nieuwebrug | 2.640 kWh | 1.390 kWh | onbekend |
| Tjalleberd | 3.140 kWh | 1.750 kWh | 65 procent |
| Haskerdijken | 3.190 kWh | 1.400 kWh | 48 procent |
| Vegelinsoord | 3.370 kWh | 1.910 kWh | 54 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Terband oplevert
Voor een dorp van 110 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Terband: 2 personen, 3.280 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.230 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 477 in het eerste jaar, gemiddeld € 577 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Terband met stroom om
De stroomafname per woning in Terband daalde sinds 2020 van 3.460 kWh naar 3.280 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 28 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (2.570 kWh).
Tegenover die afname staat 1.230 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.230 kWh uit de rekening van Terband.
Het gaat hard: van 15 installaties in 2018 naar 26 in 2022, een groei van 73 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 27 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 37 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Terband heeft 40 procent zonnepanelen, 6 procentpunt minder dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 26 installaties met samen 107 kWp, gemiddeld 4,1 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Heerenveen staat het dorp op plek 16 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 20 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Terband?
- Terband telt 110 woningen: 85 procent vrijstaand, 15 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 83 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Terband?
- Huishoudens in Terband hebben gemiddeld 1,6 auto's (Friesland: 1,2), bij 115 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Terband?
- Voor het gemiddelde huishouden van Terband (3.280 kWh afname, 1.230 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 577 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Terband?
- Een woning in Terband verbruikt gemiddeld 1.270 kubieke meter aardgas per jaar, 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.900 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Terband?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Terband is € 417.000, 28 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (€ 325.000) en 44 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Terband: 53 kilometer ten westen van onze vestiging.
Terband ligt in de gemeente Heerenveen in Friesland, 53 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 72 kilometer, ongeveer 65 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Luinjeberd (2 km), Nieuwebrug (2 km) en Haskerdijken (3 km). Het stroomnet in Terband is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Luinjeberd | 2 km | ongeveer 60 min |
| Nieuwebrug | 2 km | ongeveer 70 min |
| Haskerdijken | 3 km | ongeveer 70 min |
| Tjalleberd | 3 km | ongeveer 60 min |
| Vegelinsoord | 4 km | ongeveer 70 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Terband
In Terband zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Terband dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Terband loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 65 minuten bij je in Terband.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Terband SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Terband (gemeente Heerenveen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.