1,6 auto's per huishouden in Steendam.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Steendam hebben gemiddeld 1,6 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Steendam beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Steendam rijdt veel auto
Huishoudens in Steendam hebben gemiddeld 1,6 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 95 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Steendam, naast de gemeente Midden-Groningen en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Steendam
Het gemiddelde aardgasverbruik in Steendam is 960 kubieke meter per woning per jaar, 7 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.720 kubieke meter: 44 procent minder gas per woning in vier jaar.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Steendam meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Steendam is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Steendam een landelijke omgeving.
Zo gaat Steendam met stroom om
De stroomafname per woning in Steendam steeg sinds 2020 van 3.310 kWh naar 3.920 kWh in 2024, 18 procent meer; daarmee zit het dorp 62 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 2.450 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Steendam is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.450 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Binnen de gemeente Midden-Groningen staat het dorp op plek 8 van 25 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Steendam
Met 1,6 auto's per huishouden wordt in Steendam veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.920 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
De afname van 3.920 kWh per woning ligt 62 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Steendam verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Steendam 36 procent zonnestroominstallaties bij, van 28 naar 38. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 44 procent, van 1.720 naar 960 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Steendam stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 28 | 32 | 38 | |
| Stroomafname per woning | 3.310 kWh | 3.920 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.720 m³ | 960 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Steendam oplevert
Voor een dorp van 80 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Steendam: 2 personen, 3.920 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.450 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 719 in het eerste jaar en gemiddeld € 851 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,3 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,6 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Steendam
Steendam is een klein dorp: 80 woningen, 95 huishoudens en 210 inwoners, gemiddeld 2,1 per huishouden. 81 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 62 procent in de gemeente Midden-Groningen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 86 procent van de woningen staat vrij, nog eens 13 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
5 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 379.000 waard (WOZ), 36 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is hier beperkt: een twee-onder-een-kapwoning in Steendam neemt gemiddeld 3.440 kWh af, een vrijstaande woning 4.030 kWh. De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.440 kWh | 2.400 kWh | KNW6 | € 676 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.030 kWh | 1.810 kWh | KNW10 | € 794 per jaar |
Afname per woningtype in Steendam uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Steendam naast de buurdorpen
Met 2.450 kWh teruglevering per woning zit Steendam tussen de buurdorpen in: Overschild levert het meest terug (2.606 kWh), Hellum het minst (1.500 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Steendam | 3.920 kWh | 2.450 kWh | onbekend |
| Tjuchem | 3.740 kWh | 2.140 kWh | 65 procent |
| Hellum | 3.410 kWh | 1.500 kWh | 60 procent |
| Siddeburen | 2.870 kWh | 1.560 kWh | 60 procent |
| Overschild | 4.104 kWh | 2.606 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Steendam?
- Huishoudens in Steendam hebben gemiddeld 1,6 auto's (Groningen: 1,0), bij 95 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Steendam?
- Een woning in Steendam nam in 2024 gemiddeld 3.920 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.450 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Groningen is de afname gemiddeld 2.660 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Steendam?
- Voor het gemiddelde huishouden van Steendam (3.920 kWh afname, 2.450 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 851 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wat voor huizen staan er in Steendam?
- Steendam telt 80 woningen: 86 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 81 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Steendam terug aan het net?
- Gemiddeld 2.450 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 3.920 kWh die een woning in Steendam afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Steendam: 23 kilometer ten noordoosten van onze vestiging.
Steendam ligt in de gemeente Midden-Groningen in Groningen, 23 kilometer ten noordoosten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 31 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Tjuchem (2 km), Hellum (3 km) en Appingedam (4 km). Het stroomnet in Steendam is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Tjuchem | 2 km | ongeveer 35 min |
| Hellum | 3 km | ongeveer 35 min |
| Appingedam | 4 km | ongeveer 40 min |
| Overschild | 4 km | ongeveer 40 min |
| Siddeburen | 4 km | ongeveer 30 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Steendam
In Steendam doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Steendam dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Steendam loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Steendam.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Steendam SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Steendam (gemeente Midden-Groningen, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.