25% van Ansen verwarmt elektrisch, 41% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Ansen wordt 25 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 41 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ansen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ansen gaat van het gas af
25 procent van de woningen in Ansen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Drenthe: 11 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 41 procent naar 1.040 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Wolden en de provincie Drenthe, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Ansen
Aan aardgas verbruikt een woning in Ansen 1.040 kubieke meter per jaar, 6 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente De Wolden (1.110). In 2020 was dat nog 1.750 kubieke meter: 41 procent minder gas per woning in vier jaar. 25 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 6 procent is helemaal aardgasvrij; in Drenthe is 11 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Ansen meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Drenthe (1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Ansen is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Ansen een landelijke omgeving.
Zo gaat Ansen met stroom om
De stroomafname per woning in Ansen steeg sinds 2020 van 3.570 kWh naar 3.880 kWh in 2024, 9 procent meer; daarmee zit het dorp 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh).
Daar staat 2.000 kWh teruglevering per woning tegenover, ongeveer de helft van de afname (Drenthe: 1.272 kWh). Voor Ansen is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.000 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 23 installaties in 2018 naar 42 in 2022, een groei van 83 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 43 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 27 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Ansen op 46 procent van de daken; in de gemeente De Wolden als geheel is dat 59 procent, dus 13 procentpunt meer dan hier, en in Drenthe 52 procent. In 2022 telde het CBS hier 42 installaties met samen 227 kWp, gemiddeld 5,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Wolden staat het dorp op plek 12 van 12 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 13 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ansen
41 procent minder gas sinds 2020 en 25 procent elektrisch verwarmde woningen: in Ansen verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 2.000 kWh per woning.
De afname van 3.880 kWh per woning ligt 42 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Ansen verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Ansen 83 procent zonnestroominstallaties bij, van 23 naar 42. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 41 procent, van 1.750 naar 1.040 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Ansen stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 23 | 33 | 42 | |
| Stroomafname per woning | 3.570 kWh | 3.880 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.750 m³ | 1.040 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
De huizen van Ansen
Ansen is een klein dorp: 160 woningen, 145 huishoudens en 355 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 73 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 75 procent in de gemeente De Wolden.
De woningvoorraad is typisch dorps: 59 procent van de woningen staat vrij, nog eens 7 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
9 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 483.000 waard (WOZ), 57 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Ansen neemt gemiddeld 2.570 kWh af, een vrijstaande woning 4.580 kWh, 78 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Ansen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.570 kWh | 670 kWh | KNW10 | € 438 per jaar |
| Tussenwoning | 2.580 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 503 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 3.890 kWh | 450 kWh | KNW10 | € 619 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.580 kWh | 2.240 kWh | KNW10 | € 895 per jaar |
Afname per woningtype in Ansen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Ansen oplevert
Voor een dorp van 160 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Ansen: 2 personen, 3.880 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.000 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 676 in het eerste jaar en gemiddeld € 807 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,7 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,7 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Ansen naast de buurdorpen
Met 2.000 kWh teruglevering per woning zit Ansen tussen de buurdorpen in: Wittelte levert het meest terug (2.060 kWh), Ruinen het minst (1.510 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 46 procent het laagst van de buurt; Uffelte zit op 59 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ansen | 3.880 kWh | 2.000 kWh | 46 procent |
| Uffelte | 3.200 kWh | 1.630 kWh | 59 procent |
| Ruinen | 2.940 kWh | 1.510 kWh | 58 procent |
| Wittelte | 4.060 kWh | 2.060 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wie is de netbeheerder in Ansen en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Ansen. 25 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.040 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Ansen?
- Een woning in Ansen nam in 2024 gemiddeld 3.880 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.000 kWh terug aan het net. In de gemeente De Wolden is de afname gemiddeld 3.080 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ansen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ansen (3.880 kWh afname, 2.000 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 807 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,7 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Ansen?
- Huishoudens in Ansen hebben gemiddeld 1,7 auto's (Drenthe: 1,3), bij 145 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Ansen?
- Ansen telt 160 woningen: 59 procent vrijstaand, 7 procent twee-onder-een-kap, 6 procent tussen- of hoekwoning, 28 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 9 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ansen: 42 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging.
Ansen ligt in de gemeente De Wolden in Drenthe, 42 kilometer ten zuidwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 53 kilometer, ongeveer 55 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ansen (3 km), Ruinen (4 km) en Ruinen (4 km). Het stroomnet in Ansen is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ansen | 3 km | ongeveer 65 min |
| Ruinen | 4 km | ongeveer 50 min |
| Ruinen | 4 km | ongeveer 50 min |
| Uffelte | 4 km | ongeveer 55 min |
| Wittelte | 5 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ansen
In Ansen zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ansen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Ansen loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 55 minuten bij je in Ansen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ansen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ansen (gemeente De Wolden, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.