78% vrijstaand, 1% rijtjeshuizen in Rotsterhaule.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Rotsterhaule staat 78 procent van de woningen vrij en is maar 1 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Rotsterhaule beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Rotsterhaule staat vooral vrij
78 procent van de woningen in Rotsterhaule staat vrij en maar 1 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente De Fryske Marren: 30 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Rotsterhaule
Rotsterhaule is een klein dorp: 243 woningen, 235 huishoudens en 590 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
De woningvoorraad is typisch dorps: 78 procent van de woningen staat vrij, nog eens 11 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 390.000 waard (WOZ), 34 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in Rotsterhaule neemt gemiddeld 1.590 kWh af, een vrijstaande woning 3.390 kWh, 113 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Rotsterhaule.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.590 kWh | 0 kWh | KNW6 | € 367 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.950 kWh | 430 kWh | KNW10 | € 479 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.390 kWh | 1.650 kWh | KNW6 | € 621 per jaar |
Afname per woningtype in Rotsterhaule uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Rotsterhaule met stroom om
De stroomafname per woning in Rotsterhaule daalde sinds 2020 van 3.370 kWh naar 3.130 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 25 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.660 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Rotsterhaule is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.660 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 44 installaties in 2018 naar 82 in 2022, een groei van 86 procent. Tussen 2018 en 2020 kwam er 41 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 32 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Rotsterhaule op 49 procent van de daken; in de gemeente De Fryske Marren als geheel is dat 56 procent, dus 7 procentpunt meer dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 82 installaties met samen 406 kWp, gemiddeld 5,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp op plek 28 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 31 van 51 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Rotsterhaule
Met 78 procent vrijstaande woningen en 1 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Rotsterhaule een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.130 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
De afname van 3.130 kWh per woning ligt 25 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Rotsterhaule verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Rotsterhaule 86 procent zonnestroominstallaties bij, van 44 naar 82. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.540 naar 1.080 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Rotsterhaule stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 44 | 62 | 82 | |
| Stroomafname per woning | 3.370 kWh | 3.130 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.540 m³ | 1.080 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Rotsterhaule oplevert
Voor een dorp van 243 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Rotsterhaule: 3 personen, 3.130 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.660 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 511 in het eerste jaar en gemiddeld € 609 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,4 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Rotsterhaule
Het gemiddelde aardgasverbruik in Rotsterhaule is 1.080 kubieke meter per woning per jaar, 19 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.540 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 13 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Rotsterhaule meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Rotsterhaule de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Rotsterhaule tot een landelijke omgeving.
Rotsterhaule naast de buurdorpen
Met 1.660 kWh teruglevering per woning zit Rotsterhaule tussen de buurdorpen in: Rohel levert het meest terug (2.840 kWh), Sintjohannesga het minst (1.320 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 49 procent het laagst van de buurt; Rottum zit op 58 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Rotsterhaule | 3.130 kWh | 1.660 kWh | 49 procent |
| Sintjohannesga | 3.030 kWh | 1.320 kWh | 52 procent |
| Rohel | 4.420 kWh | 2.840 kWh | onbekend |
| Rotstergaast | 4.210 kWh | 2.060 kWh | onbekend |
| Ouwster-Nijega | 3.930 kWh | 2.810 kWh | onbekend |
| Rottum | 3.180 kWh | 1.740 kWh | 58 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Rotsterhaule?
- Rotsterhaule telt 243 woningen: 78 procent vrijstaand, 11 procent twee-onder-een-kap, 1 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Rotsterhaule?
- Een woning in Rotsterhaule nam in 2024 gemiddeld 3.130 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.660 kWh terug aan het net. In de gemeente De Fryske Marren is de afname gemiddeld 2.740 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Rotsterhaule?
- Voor het gemiddelde huishouden van Rotsterhaule (3.130 kWh afname, 1.660 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 609 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Rotsterhaule?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Rotsterhaule is € 390.000, 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente De Fryske Marren (€ 342.000) en 34 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Rotsterhaule?
- Huishoudens in Rotsterhaule hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 235 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Rotsterhaule: 59 kilometer ten westen van onze vestiging.
Rotsterhaule ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 59 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 80 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Rohel (2 km), Sintjohannesga (2 km) en Ouwster-Nijega (3 km). Het stroomnet in Rotsterhaule is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Rohel | 2 km | ongeveer 75 min |
| Sintjohannesga | 2 km | ongeveer 70 min |
| Ouwster-Nijega | 3 km | ongeveer 70 min |
| Rotstergaast | 3 km | ongeveer 70 min |
| Rottum | 4 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Rotsterhaule
In Rotsterhaule doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Rotsterhaule dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Rotsterhaule loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Rotsterhaule.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Rotsterhaule SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Rotsterhaule (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.