63% van de daken in Rinsumageast heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
63 procent van de woningen in Rinsumageast heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Rinsumageast beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Rinsumageast ligt vol met zonnepanelen
In Rinsumageast heeft 63 procent van de woningen zonnepanelen, 17 procentpunt meer dan gemiddeld in Friesland (46 procent). Het CBS telde in 2022 201 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Rinsumageast, naast de gemeente Dantumadiel en de provincie Friesland.
Zo gaat Rinsumageast met stroom om
De stroomafname per woning in Rinsumageast daalde sinds 2020 van 2.997 kWh naar 2.844 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat bijna twee derde weer terug: 1.736 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.736 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Rinsumageast zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Rinsumageast is jong: in 2018 stonden er 58 installaties, in 2022 201, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 103 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 70 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Rinsumageast heeft 63 procent zonnepanelen, 17 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 201 installaties met samen 808 kWp, gemiddeld 4,0 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Dantumadiel staat het dorp op plek 3 van 7 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 4 van 10 in teruglevering per woning.
De huizen van Rinsumageast
Rinsumageast is een klein dorp: 450 woningen, 445 huishoudens en 1.095 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. Van die woningen is 80 procent een koopwoning; in de gemeente Dantumadiel is dat 63 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 66 procent van de woningen staat vrij, nog eens 17 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 316.000 waard (WOZ), 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een appartement in Rinsumageast neemt met 3.370 kWh per jaar 159 procent meer af dan een tussenwoning (1.300 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.370 kWh | 870 kWh | KNW6 | € 540 per jaar |
| Tussenwoning | 1.300 kWh | 790 kWh | KNW6 | € 299 per jaar |
| Hoekwoning | 1.730 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 387 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.080 kWh | 870 kWh | KNW6 | € 397 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.250 kWh | 1.584 kWh | KNW6 | € 610 per jaar |
Afname per woningtype in Rinsumageast uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Rinsumageast
Met 63 procent zonnedaken en 1.736 kWh teruglevering per woning gaat in Rinsumageast elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Rinsumageast te halen valt.
Verder staat 66 procent van de woningen in Rinsumageast vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Rinsumageast verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Rinsumageast is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 58 naar 201, 247 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 30 procent, van 1.566 naar 1.097 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 58 | 118 | 201 | |
| Stroomafname per woning | 2.997 kWh | 2.844 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.566 m³ | 1.097 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Rinsumageast oplevert
Voor een dorp van 450 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Rinsumageast: 3 personen, 2.844 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.736 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 498 in het eerste jaar, gemiddeld € 591 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,8 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Rinsumageast
Het gemiddelde aardgasverbruik in Rinsumageast is 1.097 kubieke meter per woning per jaar, 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.566 kubieke meter: 30 procent minder gas per woning in vier jaar. 10 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,4 auto's per huishouden staan er in Rinsumageast meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Rinsumageast is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Rinsumageast een landelijke omgeving.
Rinsumageast naast de buurdorpen
Met 1.736 kWh teruglevering per woning zit Rinsumageast tussen de buurdorpen in: Sibrandahûs levert het meest terug (2.570 kWh), Broeksterwâld het minst (1.479 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Rinsumageast bovenaan in de buurt: 63 procent, tegenover 60 procent in Broeksterwâld.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Rinsumageast | 2.844 kWh | 1.736 kWh | 63 procent |
| Readtsjerk | 3.580 kWh | 1.760 kWh | onbekend |
| Sibrandahûs | 3.820 kWh | 2.570 kWh | onbekend |
| Broeksterwâld | 2.913 kWh | 1.479 kWh | 60 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel huizen in Rinsumageast hebben zonnepanelen?
- 63 procent van de woningen in Rinsumageast had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 201 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Rinsumageast?
- Rinsumageast telt 450 woningen: 66 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 15 procent tussen- of hoekwoning, 3 procent appartement. 80 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Rinsumageast?
- Voor het gemiddelde huishouden van Rinsumageast (2.844 kWh afname, 1.736 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 591 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,8 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom levert Rinsumageast terug aan het net?
- Gemiddeld 1.736 kWh per woning per jaar, bijna twee derde van de 2.844 kWh die een woning in Rinsumageast afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Rinsumageast?
- Huishoudens in Rinsumageast hebben gemiddeld 1,4 auto's (Friesland: 1,2), bij 445 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Rinsumageast: 55 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Rinsumageast ligt in de gemeente Dantumadiel in Friesland, 55 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 81 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Burdaard (3 km), Jannum (3 km) en Readtsjerk (3 km). Het stroomnet in Rinsumageast is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Burdaard | 3 km | ongeveer 75 min |
| Jannum | 3 km | ongeveer 75 min |
| Readtsjerk | 3 km | ongeveer 65 min |
| Sibrandahûs | 3 km | ongeveer 70 min |
| Broeksterwâld | 4 km | ongeveer 65 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Rinsumageast dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Rinsumageast loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Rinsumageast.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Rinsumageast SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Rinsumageast (gemeente Dantumadiel, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.