4.000 kWh stroom per woning in Piaam, 3.620 kWh in 2020.
Koop 'm in als hij goedkoop is.
Een woning in Piaam neemt gemiddeld 4.000 kWh per jaar af, 10 procent meer dan in 2020; een batterij verschuift dat verbruik naar de goedkope uren. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Piaam beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Piaam verbruikt veel stroom, en steeds meer
Een woning in Piaam nam in 2024 gemiddeld 4.000 kWh stroom af; in 2020 was dat 3.620 kWh, dus 10 procent meer in vier jaar. Het gemiddelde van Friesland ligt op 2.504 kWh. Hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom tegen het volle tarief, en hoe meer een batterij daarvan vervangt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
Zo gaat Piaam met stroom om
De stroomafname per woning in Piaam steeg sinds 2020 van 3.620 kWh naar 4.000 kWh in 2024, 10 procent meer; daarmee zit het dorp 60 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (2.500 kWh).
Daar staat 2.800 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Piaam is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.800 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 9 van 83 in teruglevering per woning.
De huizen van Piaam
Piaam is een klein dorp: 20 woningen, 20 huishoudens en 50 inwoners, gemiddeld 2,8 per huishouden. 90 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
De woningvoorraad is typisch dorps: 95 procent van de woningen staat vrij, nog eens 5 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 5 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 405.000, 35 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Vrijstaande woning | 4.140 kWh | 2.210 kWh | KNW10 | € 855 per jaar |
Afname per woningtype in Piaam uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Piaam
Van 3.620 kWh in 2020 naar 4.000 kWh nu: het stroomverbruik in Piaam groeit, en het grootste deel valt in de avonduren als stroom het duurst is. Een thuisbatterij van 10 kWh of meer vervangt die avondstroom door eigen middagopwek (2.800 kWh teruglevering per woning) of door stroom die op een dynamisch contract 's nachts en rond het middaguur goedkoop is ingekocht.
Rijwoningen zijn hier de uitzondering: 0 procent tegenover 39 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân. De ruimere huizen hebben meer dak en meer verbruik, en dus ruimte voor een groter pakket.
Hoe Piaam verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Piaam 67 procent zonnestroominstallaties bij, van 3 naar 5. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 45 procent, van 2.150 naar 1.190 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Piaam stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 3 | 5 | |
| Stroomafname per woning | 3.620 kWh | 4.000 kWh | |
| Aardgas per woning | 2.150 m³ | 1.190 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Piaam oplevert
Voor een dorp van 20 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Piaam: 3 personen, 4.000 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.800 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 751 in het eerste jaar en gemiddeld € 885 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 7,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Een elektrische auto, een warmtepomp, meer of minder panelen of een 3-fase-aansluiting veranderen de uitkomst; daarom is de echte berekening persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Piaam
Het gemiddelde aardgasverbruik in Piaam is 1.190 kubieke meter per woning per jaar, 31 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 2.150 kubieke meter: 45 procent minder gas per woning in vier jaar.
Het net in Piaam is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Piaam een landelijke omgeving.
Piaam naast de buurdorpen
Met 2.800 kWh teruglevering per woning zit Piaam tussen de buurdorpen in: Allingawier levert het meest terug (2.970 kWh), Gaast het minst (1.191 kWh).
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Piaam | 4.000 kWh | 2.800 kWh | onbekend |
| Idsegahuizum | 3.590 kWh | 2.320 kWh | onbekend |
| Gaast | 2.846 kWh | 1.191 kWh | onbekend |
| Allingawier | 3.600 kWh | 2.970 kWh | onbekend |
| Ferwoude | 3.592 kWh | 2.193 kWh | onbekend |
| Parrega | 3.116 kWh | 2.299 kWh | 52 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Piaam?
- Een woning in Piaam nam in 2024 gemiddeld 4.000 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.800 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
- Wat voor huizen staan er in Piaam?
- Piaam telt 20 woningen: 95 procent vrijstaand, 5 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 90 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Piaam?
- Voor het gemiddelde huishouden van Piaam (4.000 kWh afname, 2.800 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 885 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 7,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom levert Piaam terug aan het net?
- Gemiddeld 2.800 kWh per woning per jaar, ruim twee derde van de 4.000 kWh die een woning in Piaam afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Piaam?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Piaam is € 405.000, 35 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (€ 300.000) en 40 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Piaam: 85 kilometer ten westen van onze vestiging.
Piaam ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 85 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 113 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Idsegahuizum (1 km), Gaast (2 km) en Allingawier (3 km). Het stroomnet in Piaam is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Idsegahuizum | 1 km | op afspraak |
| Gaast | 2 km | op afspraak |
| Allingawier | 3 km | op afspraak |
| Ferwoude | 3 km | ongeveer 90 min |
| Parrega | 4 km | ongeveer 90 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Piaam dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Piaam loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Piaam komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Piaam SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Piaam (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.