59% van de daken in de gemeente Westerkwartier heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
59 procent van de woningen in de gemeente Westerkwartier heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Opende hoort bij die gemeente. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Opende beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
De gemeente Westerkwartier ligt vol met zonnepanelen
Opende valt onder de gemeente Westerkwartier. Het CBS publiceert voor Opende geen eigen wijk- of buurtcijfers, dus hieronder staan de cijfers van Westerkwartier als geheel. In de gemeente Westerkwartier heeft 59 procent van de woningen zonnepanelen, 15 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 11.114 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over de gemeente Westerkwartier, naast de provincie Groningen.
Zo gaat de gemeente Westerkwartier met stroom om
Opende valt onder de gemeente Westerkwartier; voor Westerkwartier als geheel telde het CBS in 2024 een gemiddelde afname van 2.860 kWh stroom per woning, 18 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.550 kWh terug het net op, ruim de helft van de afname. In Groningen is dat gemiddeld 976 kWh per woning. Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan is een thuisbatterij die het middagoverschot voor de avond bewaart in Opende de logische volgende stap.
In de gemeente Westerkwartier heeft 59 procent van de woningen zonnepanelen, 15 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS in de hele gemeente 11.114 installaties bij woningen met samen 47.902 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Gas, auto's en het net rond Opende
Het gemiddelde aardgasverbruik in de gemeente Westerkwartier is 1.000 kubieke meter per woning per jaar, 12 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Groningen: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Huishoudens in de gemeente Westerkwartier hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0). In een dorp als Opende gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Opende. Het CBS rekent de gemeente Westerkwartier als geheel tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Opende
Met 59 procent zonnedaken en 1.550 kWh teruglevering per woning gaat in de gemeente Westerkwartier elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in de gemeente Westerkwartier te halen valt.
Met 1,3 auto's per huishouden (Groningen: 1,0) wordt er in de gemeente Westerkwartier veel gereden; elke auto die elektrisch wordt, laadt hier thuis en maakt een batterij met slim laden waardevoller.
Dit zijn cijfers van de gemeente Westerkwartier als geheel; voor Opende zelf publiceert het CBS geen aparte wijk of buurt. Of een batterij voor jullie huis loont, hangt af van het eigen dak, verbruik en contract; de gratis berekening rekent dat in twee minuten na.
De huizen in de gemeente Westerkwartier
De gemeente Westerkwartier telt 28.055 woningen en 27.484 huishoudens, met 64.896 inwoners (gemiddeld 2,3 personen per huishouden). 73 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent).
De woningvoorraad in de gemeente: 43 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 29 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 8 procent van de woningen is in de afgelopen tien jaar gebouwd. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 301.000, 8 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een appartement in de gemeente Westerkwartier neemt gemiddeld 1.670 kWh af, een vrijstaande woning 3.600 kWh. Welk pakket bij een huis in Opende past, hangt dus vooral af van het type en het dak; de tabel hieronder geeft de gemeentecijfers per type.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Aardgas per jaar |
|---|---|---|---|
| Appartement | 1.670 kWh | 140 kWh | 580 m³ |
| Tussenwoning | 2.160 kWh | 870 kWh | 840 m³ |
| Hoekwoning | 2.300 kWh | 890 kWh | 910 m³ |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.780 kWh | 1.420 kWh | 920 m³ |
| Vrijstaande woning | 3.600 kWh | 1.790 kWh | 1.220 m³ |
Gemiddelden per woningtype in de gemeente Westerkwartier uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024. "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0). Voor Opende zelf publiceert het CBS geen aparte reeks.
- Hoeveel huizen in de gemeente Westerkwartier hebben zonnepanelen?
- 59 procent van de woningen in de gemeente Westerkwartier had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 11.114 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in de gemeente Westerkwartier?
- Huishoudens in de gemeente Westerkwartier hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0), bij 27.484 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in de gemeente Westerkwartier?
- De gemeente Westerkwartier telt 28.055 woningen: 43 procent vrijstaand, 18 procent twee-onder-een-kap, 29 procent tussen- of hoekwoning, 10 procent appartement. 73 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert de gemeente Westerkwartier terug aan het net?
- Gemiddeld 1.550 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.860 kWh die een woning in de gemeente Westerkwartier afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in de gemeente Westerkwartier en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in de gemeente Westerkwartier. 15 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.000 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in de gemeente Westerkwartier?
- Een woning in de gemeente Westerkwartier nam in 2024 gemiddeld 2.860 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.550 kWh terug aan het net. In Groningen is de afname gemiddeld 2.422 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning voor de gemeente Westerkwartier als geheel, omdat het CBS voor deze plaats geen eigen wijk of buurt publiceert.
Opende: 25 kilometer ten westen van onze vestiging.
Opende ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 25 kilometer ten westen van onze vestiging in Groningen. Over de weg is dat 32 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Kornhorn (3 km), Surhuisterveen (3 km) en Marum (4 km). Het stroomnet in Opende is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Kornhorn | 3 km | ongeveer 35 min |
| Surhuisterveen | 3 km | ongeveer 40 min |
| Marum | 4 km | ongeveer 30 min |
| Noordwijk | 4 km | ongeveer 25 min |
| Surhuizum | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Opende
In Opende doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 4 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Opende dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Opende loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Opende.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Opende SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in, inclusief btw. Met een dynamisch energiecontract krijgen jullie de btw daarna terug; wij regelen die teruggave voor jullie. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-installateur van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Opende (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.