66% van de daken in Noordhorn heeft zonnepanelen.
Nu de batterij erbij.
66 procent van de woningen in Noordhorn heeft al zonnepanelen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Noordhorn beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Noordhorn ligt vol met zonnepanelen
In Noordhorn heeft 66 procent van de woningen zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan gemiddeld in Groningen (44 procent). Het CBS telde in 2022 292 installaties bij woningen. Al die daken leveren op zonnige middagen stroom terug die vanaf 2027 veel minder opbrengt. Hieronder de cijfers van het CBS over Noordhorn, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
Zo gaat Noordhorn met stroom om
Een woning in Noordhorn nam in 2024 gemiddeld 2.780 kWh stroom van het net af, 15 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh); de gemeente Westerkwartier zit op 2.860 kWh.
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.550 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.550 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Noordhorn zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
Het gaat hard: van 165 installaties in 2020 naar 292 in 2022, een groei van 77 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Noordhorn heeft 66 procent zonnepanelen, 22 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 292 installaties met samen 1.141 kWp, gemiddeld 3,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp gedeeld op plek 4 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 21 van 39 in teruglevering per woning.
De huizen van Noordhorn
Noordhorn telt 573 woningen en 565 huishoudens, met 1.355 inwoners (gemiddeld 2,4 personen per huishouden). 76 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 72 procent van de voorraad, tegenover 13 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 271.000, 10 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Noordhorn neemt met 3.220 kWh per jaar 53 procent meer af dan een appartement (2.100 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.100 kWh | 100 kWh | KNW6 | € 334 per jaar |
| Tussenwoning | 2.210 kWh | 1.130 kWh | KNW6 | € 464 per jaar |
| Hoekwoning | 2.420 kWh | 1.090 kWh | KNW6 | € 478 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.590 kWh | 1.200 kWh | KNW6 | € 519 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.220 kWh | 1.630 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in Noordhorn uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Noordhorn
Met 66 procent zonnedaken en 1.550 kWh teruglevering per woning gaat in Noordhorn elke zonnige middag veel stroom het net op. Zolang er gesaldeerd wordt, merkt niemand dat; vanaf 2027 brengt die stroom een fractie op van wat de stroom 's avonds kost. Een thuisbatterij houdt het middagoverschot thuis tot de avond, en dat is bij dit aandeel zonnedaken de grootste winst die er in Noordhorn te halen valt.
76 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Noordhorn verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Noordhorn 77 procent zonnestroominstallaties bij, van 165 naar 292. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 36 procent, van 1.590 naar 1.020 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Noordhorn stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 165 | 292 | |
| Stroomafname per woning | 2.840 kWh | 2.780 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.590 m³ | 1.020 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Noordhorn naast de buurdorpen
Met 1.550 kWh teruglevering per woning zit Noordhorn tussen de buurdorpen in: Briltil levert het meest terug (2.260 kWh), Niehove het minst (990 kWh). In aandeel zonnedaken (66 procent) zit Noordhorn tussen Briltil (81 procent) en Niezijl (55 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Noordhorn | 2.780 kWh | 1.550 kWh | 66 procent |
| Zuidhorn | 2.750 kWh | 1.599 kWh | 61 procent |
| Niezijl | 2.400 kWh | 1.280 kWh | 55 procent |
| Niehove | 2.560 kWh | 990 kWh | onbekend |
| Briltil | 2.990 kWh | 2.260 kWh | 81 procent |
| Den Ham | 3.390 kWh | 1.420 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Noordhorn
Het gemiddelde aardgasverbruik in Noordhorn is 1.020 kubieke meter per woning per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.590 kubieke meter: 36 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (2.840 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 18 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Groningen: 11 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Noordhorn meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Noordhorn. Het CBS rekent Noordhorn tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Noordhorn oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Noordhorn: 2 personen, 2.780 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.550 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 483 in het eerste jaar en gemiddeld € 575 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,1 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Noordhorn hebben zonnepanelen?
- 66 procent van de woningen in Noordhorn had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 292 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Wat voor huizen staan er in Noordhorn?
- Noordhorn telt 573 woningen: 46 procent vrijstaand, 26 procent twee-onder-een-kap, 21 procent tussen- of hoekwoning, 7 procent appartement. 76 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Noordhorn?
- Voor het gemiddelde huishouden van Noordhorn (2.780 kWh afname, 1.550 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 575 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Noordhorn?
- Huishoudens in Noordhorn hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0), bij 565 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wie is de netbeheerder in Noordhorn en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Noordhorn. 18 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.020 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom levert Noordhorn terug aan het net?
- Gemiddeld 1.550 kWh per woning per jaar, ruim de helft van de 2.780 kWh die een woning in Noordhorn afneemt (Groningen: 976 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Noordhorn: 28 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Noordhorn ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 28 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 33 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Niehove (3 km), Niezijl (3 km) en Zuidhorn (3 km). Het stroomnet in Noordhorn is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Niehove | 3 km | ongeveer 40 min |
| Niezijl | 3 km | ongeveer 40 min |
| Zuidhorn | 3 km | ongeveer 35 min |
| Briltil | 4 km | ongeveer 35 min |
| Den Ham | 4 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Noordhorn
In Noordhorn zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Noordhorn dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Noordhorn loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Noordhorn.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Noordhorn SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Noordhorn (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.