86% van Niezijl woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
86 procent van de woningen in Niezijl is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Niezijl beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Niezijl is een dorp van eigenaren
86 procent van de woningen in Niezijl is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Niezijl, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
De huizen van Niezijl
Niezijl is een klein dorp: 202 woningen, 200 huishoudens en 440 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 86 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 66 procent van de voorraad, tegenover 15 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Maar 1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 211.000, 30 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Niezijl neemt met 2.880 kWh per jaar 80 procent meer af dan een tussenwoning (1.600 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.600 kWh | 550 kWh | KNW6 | € 286 per jaar |
| Hoekwoning | 2.250 kWh | 860 kWh | KNW6 | € 416 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.080 kWh | 1.080 kWh | KNW6 | € 440 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.880 kWh | 1.300 kWh | KNW6 | € 558 per jaar |
Afname per woningtype in Niezijl uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Niezijl
Het gemiddelde aardgasverbruik in Niezijl is 1.150 kubieke meter per woning per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.530 kubieke meter: 25 procent minder gas per woning in vier jaar. 3 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 1 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Niezijl meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Niezijl. Het CBS rekent Niezijl tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Niezijl
In Niezijl is 86 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.280 kWh teruglevering per woning op 2.400 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Verwarmen gebeurt in Niezijl nog vooral op gas: 3 procent van de woningen is hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Groningen: 11 procent). Het stroomverbruik zit daardoor in koken, wassen, koelen en de avond, en dat deel dekt een compacte batterij.
Hoe Niezijl verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Niezijl is tussen 2020 en 2022 minstens verdubbeld: van 41 naar 88, 115 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 25 procent, van 1.530 naar 1.150 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Niezijl stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 41 | 88 | |
| Stroomafname per woning | 2.610 kWh | 2.400 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.530 m³ | 1.150 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Niezijl naast de buurdorpen
Met 1.280 kWh teruglevering per woning zit Niezijl tussen de buurdorpen in: Oldekerk levert het meest terug (2.034 kWh), Niehove het minst (990 kWh). Het aandeel zonnedaken is hier met 55 procent het laagst van de buurt; Kommerzijl zit op 67 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Niezijl | 2.400 kWh | 1.280 kWh | 55 procent |
| Grijpskerk | 2.736 kWh | 1.568 kWh | 62 procent |
| Niehove | 2.560 kWh | 990 kWh | onbekend |
| Noordhorn | 2.780 kWh | 1.550 kWh | 66 procent |
| Kommerzijl | 2.580 kWh | 1.380 kWh | 67 procent |
| Oldekerk | 3.260 kWh | 2.034 kWh | 66 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Niezijl oplevert
Voor een dorp van 202 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Niezijl: 2 personen, 2.400 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.280 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 430 in het eerste jaar, gemiddeld € 512 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,3 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Niezijl met stroom om
De stroomafname per woning in Niezijl daalde sinds 2020 van 2.610 kWh naar 2.400 kWh in 2024, 8 procent minder; daarmee zit het dorp 16 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Westerkwartier (2.860 kWh).
Van die afname gaat ruim de helft weer terug: 1.280 kWh per woning per jaar (Groningen: 976 kWh). Nu wordt die 1.280 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Niezijl zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Niezijl is jong: in 2020 stonden er 41 installaties, in 2022 88, een verdubbeling in 2 jaar. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Niezijl heeft 55 procent zonnepanelen, 11 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 88 installaties met samen 324 kWp, gemiddeld 3,7 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp op plek 24 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 34 van 39 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Niezijl?
- Niezijl telt 202 woningen: 41 procent vrijstaand, 25 procent twee-onder-een-kap, 33 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 86 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Niezijl en hoe wordt er verwarmd?
- Enexis is de netbeheerder in Niezijl. 3 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.150 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Niezijl?
- Voor het gemiddelde huishouden van Niezijl (2.400 kWh afname, 1.280 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 512 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Niezijl?
- Huishoudens in Niezijl hebben gemiddeld 1,3 auto's (Groningen: 1,0), bij 200 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Niezijl?
- Een woning in Niezijl verbruikt gemiddeld 1.150 kubieke meter aardgas per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.530 kubieke meter. 1 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Niezijl: 30 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Niezijl ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 30 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 36 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Grijpskerk (2 km), Niehove (3 km) en Noordhorn (3 km). Het stroomnet in Niezijl is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Grijpskerk | 2 km | ongeveer 40 min |
| Niehove | 3 km | ongeveer 40 min |
| Noordhorn | 3 km | ongeveer 35 min |
| Kommerzijl | 4 km | ongeveer 45 min |
| Oldekerk | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Niezijl
In Niezijl zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Niezijl dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Niezijl loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Niezijl.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Niezijl SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Niezijl (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.