81% van Nieuw-Balinge woont in een koophuis.
Eigen dak, eigen stroom.
81 procent van de woningen in Nieuw-Balinge is een koopwoning; eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Nieuw-Balinge beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Nieuw-Balinge is een dorp van eigenaren
81 procent van de woningen in Nieuw-Balinge is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Midden-Drenthe. Eigenaren beslissen zelf over dak en meterkast, en daar begint elke thuisbatterij. Hieronder de cijfers van het CBS over Nieuw-Balinge, naast de gemeente Midden-Drenthe en de provincie Drenthe.
De huizen van Nieuw-Balinge
Nieuw-Balinge is een klein dorp: 401 woningen, 405 huishoudens en 960 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 81 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 66 procent gemiddeld in Drenthe en 71 procent in de gemeente Midden-Drenthe.
De woningvoorraad is typisch dorps: 52 procent van de woningen staat vrij, nog eens 34 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Maar 3 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. Een huis is hier gemiddeld € 319.000 waard (WOZ), 4 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe.
Een vrijstaande woning in Nieuw-Balinge neemt met 3.800 kWh per jaar 84 procent meer af dan een tussenwoning (2.060 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.060 kWh | 680 kWh | KNW6 | € 364 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 770 kWh | KNW6 | € 403 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.610 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 487 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.800 kWh | 1.660 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in Nieuw-Balinge uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nieuw-Balinge
In Nieuw-Balinge is 81 procent van de woningen een koopwoning, dus vrijwel elk huis kan zelf beslissen over panelen en een batterij. Dat is terug te zien in de cijfers: 1.510 kWh teruglevering per woning op 3.190 kWh afname. Voor een eigenaar is de rekensom simpel: de batterij houdt het middagoverschot thuis voor de avond en gaat mee zolang het huis van jullie is.
Verder staat 52 procent van de woningen in Nieuw-Balinge vrij (Drenthe: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Nieuw-Balinge verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Nieuw-Balinge is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 83 naar 187, 125 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.490 naar 980 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 83 | 121 | 187 | |
| Stroomafname per woning | 3.130 kWh | 3.190 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.490 m³ | 980 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Gas, auto's en het net in Nieuw-Balinge
Aan aardgas verbruikt een woning in Nieuw-Balinge 980 kubieke meter per jaar, 4 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Midden-Drenthe (1.020). In 2020 was dat nog 1.490 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.130 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 4 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Huishoudens in Nieuw-Balinge hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Nieuw-Balinge is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Nieuw-Balinge een landelijke omgeving.
Nieuw-Balinge naast de buurdorpen
In Nieuw-Balinge gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Mantinge, Nieuweroord, Drijber, Geesbrug, Tiendeveen): 1.510 kWh, terwijl Nieuweroord op 2.460 kWh zit. In aandeel zonnedaken (60 procent) zit Nieuw-Balinge tussen Tiendeveen (65 procent) en Drijber (49 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Nieuw-Balinge | 3.190 kWh | 1.510 kWh | 60 procent |
| Mantinge | 3.850 kWh | 2.030 kWh | onbekend |
| Nieuweroord | 4.090 kWh | 2.460 kWh | onbekend |
| Drijber | 3.880 kWh | 1.730 kWh | 49 procent |
| Geesbrug | 3.507 kWh | 1.628 kWh | 56 procent |
| Tiendeveen | 3.340 kWh | 1.880 kWh | 65 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Nieuw-Balinge oplevert
Voor een dorp van 401 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Nieuw-Balinge: 2 personen, 3.190 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.510 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 502 in het eerste jaar, gemiddeld € 601 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,4 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Nieuw-Balinge met stroom om
Een woning in Nieuw-Balinge nam in 2024 gemiddeld 3.190 kWh stroom van het net af, 17 procent hoger dan het gemiddelde van Drenthe (2.735 kWh); de gemeente Midden-Drenthe zit op 2.940 kWh.
Tegenover die afname staat 1.510 kWh teruglevering per woning, ongeveer de helft van het verbruik (Drenthe: 1.272 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.510 kWh uit de rekening van Nieuw-Balinge.
De zonnestroom in Nieuw-Balinge is jong: in 2018 stonden er 83 installaties, in 2022 187, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 46 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 55 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Nieuw-Balinge heeft 60 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Drenthe (52 procent). In 2022 telde het CBS hier 187 installaties met samen 795 kWp, gemiddeld 4,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Midden-Drenthe staat het dorp gedeeld op plek 6 van 15 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 16 van 22 in teruglevering per woning.
- Wat voor huizen staan er in Nieuw-Balinge?
- Nieuw-Balinge telt 401 woningen: 52 procent vrijstaand, 34 procent twee-onder-een-kap, 13 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 81 procent is een koopwoning en 3 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Nieuw-Balinge?
- Voor het gemiddelde huishouden van Nieuw-Balinge (3.190 kWh afname, 1.510 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 601 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Nieuw-Balinge hebben zonnepanelen?
- 60 procent van de woningen in Nieuw-Balinge had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 187 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Drenthe is 52 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Nieuw-Balinge?
- Een woning in Nieuw-Balinge nam in 2024 gemiddeld 3.190 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.510 kWh terug aan het net. In de gemeente Midden-Drenthe is de afname gemiddeld 2.940 kWh.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Nieuw-Balinge?
- Huishoudens in Nieuw-Balinge hebben gemiddeld 1,4 auto's (Drenthe: 1,3), bij 405 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Nieuw-Balinge: 36 kilometer ten zuiden van onze vestiging.
Nieuw-Balinge ligt in de gemeente Midden-Drenthe in Drenthe, 36 kilometer ten zuiden van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 48 kilometer, ongeveer 45 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Mantinge (3 km), Nieuweroord (3 km) en Drijber (4 km). Het stroomnet in Nieuw-Balinge is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Mantinge | 3 km | ongeveer 45 min |
| Nieuweroord | 3 km | ongeveer 50 min |
| Drijber | 4 km | ongeveer 45 min |
| Geesbrug | 4 km | ongeveer 55 min |
| Tiendeveen | 5 km | ongeveer 50 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Nieuw-Balinge
In Nieuw-Balinge doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Nieuw-Balinge dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Nieuw-Balinge loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 45 minuten bij je in Nieuw-Balinge.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Nieuw-Balinge SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nieuw-Balinge (gemeente Midden-Drenthe, Drenthe). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.