72% zonnedaken in Nes, 42% in de gemeente.
Nu de batterij erbij.
In Nes heeft 72 procent van de woningen zonnepanelen, meer dan in de rest van de gemeente Heerenveen; die stroom gaat 's middags grotendeels het net op. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Nes beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Nes heeft meer zonnedaken dan de rest van Heerenveen
Binnen de gemeente Heerenveen springt Nes eruit: 72 procent van de woningen heeft zonnepanelen, tegenover 42 procent in de gemeente als geheel en 46 procent in Friesland. Het CBS telde in 2022 209 installaties bij woningen. Per woning gaat er 2.430 kWh per jaar terug het net op, en juist die stroom brengt vanaf 2027 weinig meer op. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Heerenveen en de provincie Friesland, staan hieronder.
Zo gaat Nes met stroom om
In de gemeente Heerenveen neemt een woning gemiddeld 2.570 kWh stroom per jaar af; in Nes was dat in 2024 3.670 kWh, 43 procent hoger dan dat gemiddelde en 47 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 2.430 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Nes is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.430 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Nes is jong: in 2018 stonden er 101 installaties, in 2022 209, een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 41 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 47 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Nes heeft 72 procent zonnepanelen, 26 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 209 installaties met samen 968 kWp, gemiddeld 4,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Heerenveen staat het dorp op plek 1 van 17 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 1 van 20 in teruglevering per woning.
De huizen van Nes
Nes is een klein dorp: 364 woningen, 355 huishoudens en 980 inwoners, gemiddeld 2,8 per huishouden. 96 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 60 procent in de gemeente Heerenveen.
De woningvoorraad is typisch dorps: 57 procent van de woningen staat vrij, nog eens 35 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (1 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 504.000 waard (WOZ), 74 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Nes neemt gemiddeld 2.980 kWh af, een vrijstaande woning 4.150 kWh, 39 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Nes.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 3.060 kWh | 2.230 kWh | KNW6 | € 643 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.980 kWh | 1.690 kWh | KNW6 | € 599 per jaar |
| Vrijstaande woning | 4.150 kWh | 2.210 kWh | KNW10 | € 856 per jaar |
Afname per woningtype in Nes uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nes
2.430 kWh teruglevering per woning bij 72 procent zonnedaken: Nes zet op zonnige middagen meer stroom op het net dan de rest van de gemeente Heerenveen (42 procent zonnedaken). Na het einde van salderen is dat overschot het meest waard als het thuis blijft. Een thuisbatterij van 6 tot 10 kWh houdt het vast tot de avond, wanneer de stroom anders tegen het volle tarief van het net komt.
96 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Nes verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Nes is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 101 naar 209, 107 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.470 naar 1.000 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Nes stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 101 | 142 | 209 | |
| Stroomafname per woning | 3.670 kWh | 3.670 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.470 m³ | 1.000 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Nes naast de buurdorpen
Met 2.430 kWh teruglevering per woning zit Nes tussen de buurdorpen in: Goëngahuizen levert het meest terug (5.010 kWh), Jirnsum het minst (1.139 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Nes bovenaan in de buurt: 72 procent, tegenover 45 procent in Akkrum.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Nes | 3.670 kWh | 2.430 kWh | 72 procent |
| Akkrum | 2.440 kWh | 1.170 kWh | 45 procent |
| Aldeboarn | 2.710 kWh | 1.200 kWh | 42 procent |
| Grou | 2.549 kWh | 1.154 kWh | 42 procent |
| Goëngahuizen | 4.290 kWh | 5.010 kWh | onbekend |
| Jirnsum | 2.797 kWh | 1.139 kWh | 45 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Nes
Aan aardgas verbruikt een woning in Nes 1.000 kubieke meter per jaar, 14 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (880). In 2020 was dat nog 1.470 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.670 kWh) vrijwel gelijk gebleven. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,5 auto's per huishouden staan er in Nes meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Nes de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Nes tot een landelijke omgeving.
Wat een thuisbatterij in Nes oplevert
Voor een dorp van 364 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Nes: 3 personen, 3.670 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.430 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 701 in het eerste jaar en gemiddeld € 829 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 8,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,5 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel huizen in Nes hebben zonnepanelen?
- 72 procent van de woningen in Nes had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 209 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat voor huizen staan er in Nes?
- Nes telt 364 woningen: 57 procent vrijstaand, 35 procent twee-onder-een-kap, 8 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 96 procent is een koopwoning en 1 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Nes?
- Voor het gemiddelde huishouden van Nes (3.670 kWh afname, 2.430 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 829 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 8,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Nes?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Nes is € 504.000, 55 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Heerenveen (€ 325.000) en 74 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Nes?
- Een woning in Nes nam in 2024 gemiddeld 3.670 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.430 kWh terug aan het net. In de gemeente Heerenveen is de afname gemiddeld 2.570 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Nes: 55 kilometer ten westen van onze vestiging.
Nes ligt in de gemeente Heerenveen in Friesland, 55 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 73 kilometer, ongeveer 70 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Akkrum (2 km), Aldeboarn (4 km) en Goëngahuizen (4 km). Het stroomnet in Nes is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Akkrum | 2 km | ongeveer 70 min |
| Aldeboarn | 4 km | ongeveer 60 min |
| Goëngahuizen | 4 km | ongeveer 65 min |
| Grou | 4 km | ongeveer 75 min |
| Jirnsum | 5 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Nes
In Nes zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Nes dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Nes loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 70 minuten bij je in Nes.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Nes SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nes (gemeente Heerenveen, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.