16% van Nes verwarmt elektrisch, 33% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Nes wordt 16 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 33 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Nes beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Nes gaat van het gas af
16 procent van de woningen in Nes wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 33 procent naar 1.098 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Ameland en de provincie Friesland, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Nes
Het gemiddelde aardgasverbruik in Nes is 1.098 kubieke meter per woning per jaar, 21 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.641 kubieke meter: 33 procent minder gas per woning in vier jaar. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 7 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Friesland: 10 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Huishoudens in Nes hebben gemiddeld 1,0 auto's, minder dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Nes de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Nes tot een landelijke omgeving.
Zo gaat Nes met stroom om
De stroomafname per woning in Nes daalde sinds 2020 van 3.101 kWh naar 2.843 kWh in 2024, 8 procent minder; daarmee zit het dorp 14 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegenover die afname staat 958 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 958 kWh uit de rekening van Nes.
De zonnestroom in Nes is jong: in 2018 stonden er 45 installaties, in 2022 166, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 87 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 98 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Nes heeft 36 procent zonnepanelen, 10 procentpunt minder dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 166 installaties met samen 748 kWp, gemiddeld 4,5 kWp per dak, omgerekend ongeveer 11 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Ameland staat het dorp op plek 3 van 4 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 3 van 4 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nes
33 procent minder gas sinds 2020 en 16 procent elektrisch verwarmde woningen: in Nes verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 958 kWh per woning.
Tegelijk heeft in Nes maar 36 procent van de woningen zonnepanelen (Friesland: 46 procent). Voor de huizen zonder panelen werkt een batterij op een dynamisch contract: goedkoop laden, 's avonds ontladen.
Hoe Nes verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Nes is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 45 naar 166, 269 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 33 procent, van 1.641 naar 1.098 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 45 | 84 | 166 | |
| Stroomafname per woning | 3.101 kWh | 2.843 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.641 m³ | 1.098 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Nes naast de buurdorpen
Met 958 kWh teruglevering per woning zit Nes tussen de buurdorpen in: Buren levert het meest terug (1.520 kWh), Hollum het minst (935 kWh). In aandeel zonnedaken (36 procent) zit Nes tussen Buren (48 procent) en Hollum (34 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Nes | 2.843 kWh | 958 kWh | 36 procent |
| Ballum | 2.993 kWh | 1.143 kWh | 41 procent |
| Buren | 3.330 kWh | 1.520 kWh | 48 procent |
| Hollum | 2.638 kWh | 935 kWh | 34 procent |
| Marrum | 2.510 kWh | 1.060 kWh | 47 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Wat een thuisbatterij in Nes oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Nes: 2 personen, 2.843 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 958 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 410 in het eerste jaar, gemiddeld € 498 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 11,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Voor de 16 procent elektrisch verwarmde woningen ligt het winterverbruik hoger, en dan weegt een grotere batterij op een dynamisch contract zwaarder. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
De huizen van Nes
Nes telt 657 woningen en 685 huishoudens, met 1.290 inwoners (gemiddeld 1,9 personen per huishouden). Van die woningen is 64 procent een koopwoning; in de gemeente Ameland is dat 67 procent, in Friesland 62 procent.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 66 procent van de voorraad, tegenover 4 procent tussenwoningen. Ruimte voor panelen op het dak en voor een batterij in de berging is er bij deze huizen meestal wel.
Van de woningen is 9 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 348.000 waard (WOZ), 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Een vrijstaande woning in Nes neemt met 3.260 kWh per jaar 44 procent meer af dan een tussenwoning (2.260 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 2.366 kWh | 449 kWh | KNW6 | € 389 per jaar |
| Tussenwoning | 2.260 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 394 per jaar |
| Hoekwoning | 2.520 kWh | 1.090 kWh | KNW6 | € 489 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.640 kWh | 610 kWh | KNW10 | € 443 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.260 kWh | 1.150 kWh | KNW6 | € 564 per jaar |
Afname per woningtype in Nes uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
- Wie is de netbeheerder in Nes en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Nes. 16 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.098 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel huizen in Nes hebben zonnepanelen?
- 36 procent van de woningen in Nes had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 166 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Nes?
- Voor het gemiddelde huishouden van Nes (2.843 kWh afname, 958 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 498 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 11,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Nes?
- Huishoudens in Nes hebben gemiddeld 1,0 auto's (Friesland: 1,2), bij 685 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Nes?
- Een woning in Nes verbruikt gemiddeld 1.098 kubieke meter aardgas per jaar, 21 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.641 kubieke meter. 7 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Nes?
- Een woning in Nes nam in 2024 gemiddeld 2.843 kWh stroom af en leverde gemiddeld 958 kWh terug aan het net. In de gemeente Ameland is de afname gemiddeld 2.880 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Nes: 72 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Nes ligt in de gemeente Ameland in Friesland, 72 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 104 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Ballum (5 km), Buren (8 km) en Ferwert (8 km). Het stroomnet in Nes is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Ballum | 5 km | op afspraak |
| Buren | 8 km | op afspraak |
| Ferwert | 8 km | ongeveer 85 min |
| Hollum | 9 km | op afspraak |
| Marrum | 10 km | ongeveer 85 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Nes
In Nes doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 6 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Nes dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Nes loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Nes komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Nes SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nes (gemeente Ameland, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.