22% van Ballum verwarmt elektrisch, 34% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Ballum wordt 22 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 34 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Ballum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Ballum gaat van het gas af
22 procent van de woningen in Ballum wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 34 procent naar 1.058 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Ameland en de provincie Friesland, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Ballum
Het gemiddelde aardgasverbruik in Ballum is 1.058 kubieke meter per woning per jaar, 16 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.592 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 12 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Friesland: 10 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Huishoudens in Ballum hebben gemiddeld 1,1 auto's (Friesland: 1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Ballum de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Ballum tot een landelijke omgeving.
Zo gaat Ballum met stroom om
De stroomafname per woning in Ballum daalde sinds 2020 van 3.223 kWh naar 2.993 kWh in 2024, 7 procent minder; daarmee zit het dorp 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.143 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ongeveer een derde van wat Ballum afneemt. Ter vergelijking: in Friesland is dat gemiddeld 1.110 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.143 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
De zonnestroom in Ballum is jong: in 2018 stonden er 17 installaties, in 2022 61, meer dan een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 88 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 91 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Ballum heeft 41 procent zonnepanelen, 5 procentpunt minder dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 61 installaties met samen 234 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 10 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Ameland staat het dorp op plek 2 van 4 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 4 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Ballum
34 procent minder gas sinds 2020 en 22 procent elektrisch verwarmde woningen: in Ballum verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.143 kWh per woning.
De afname van 2.993 kWh per woning ligt 20 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Ballum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Ballum is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 17 naar 61, 259 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.592 naar 1.058 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Ballum stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 17 | 32 | 61 | |
| Stroomafname per woning | 3.223 kWh | 2.993 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.592 m³ | 1.058 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Ballum naast de buurdorpen
Van Ballum en de omliggende dorpen Hollum, Nes, Marrum, Oudebildtzijl levert Ballum per woning het meest terug: 1.143 kWh, tegen 1.090 kWh in Oudebildtzijl en 935 kWh in Hollum. In aandeel zonnedaken (41 procent) zit Ballum tussen Marrum (47 procent) en Hollum (34 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Ballum | 2.993 kWh | 1.143 kWh | 41 procent |
| Hollum | 2.638 kWh | 935 kWh | 34 procent |
| Nes | 2.843 kWh | 958 kWh | 36 procent |
| Marrum | 2.510 kWh | 1.060 kWh | 47 procent |
| Oudebildtzijl | 2.730 kWh | 1.090 kWh | 42 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Ballum
Ballum is een klein dorp: 222 woningen, 255 huishoudens en 500 inwoners, gemiddeld 2,0 per huishouden. 70 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Ameland.
De woningvoorraad is typisch dorps: 51 procent van de woningen staat vrij, nog eens 23 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
10 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 365.000 waard (WOZ), 26 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is hier beperkt: een twee-onder-een-kapwoning in Ballum neemt gemiddeld 2.620 kWh af, een hoekwoning 3.310 kWh. De tabel hieronder geeft per type de uitkomst van onze berekening.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.285 kWh | 733 kWh | KNW6 | € 517 per jaar |
| Tussenwoning | 2.930 kWh | 1.730 kWh | KNW6 | € 598 per jaar |
| Hoekwoning | 3.310 kWh | 1.440 kWh | KNW6 | € 600 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.620 kWh | 600 kWh | KNW10 | € 439 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.018 kWh | 967 kWh | KNW6 | € 516 per jaar |
Afname per woningtype in Ballum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Ballum oplevert
Voor een dorp van 222 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Ballum: 2 personen, 2.993 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.143 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 449 in het eerste jaar en gemiddeld € 544 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 10,6 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 22 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Wie is de netbeheerder in Ballum en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Ballum. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.058 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Ballum?
- Een woning in Ballum nam in 2024 gemiddeld 2.993 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.143 kWh terug aan het net. In de gemeente Ameland is de afname gemiddeld 2.880 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Ballum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Ballum (2.993 kWh afname, 1.143 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 544 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Wat voor huizen staan er in Ballum?
- Ballum telt 222 woningen: 51 procent vrijstaand, 23 procent twee-onder-een-kap, 11 procent tussen- of hoekwoning, 15 procent appartement. 70 procent is een koopwoning en 10 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Ballum?
- Een woning in Ballum verbruikt gemiddeld 1.058 kubieke meter aardgas per jaar, 16 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.592 kubieke meter. 12 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Ballum: 76 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Ballum ligt in de gemeente Ameland in Friesland, 76 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 112 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hollum (4 km), Nes (5 km) en Ferwert (9 km). Het stroomnet in Ballum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hollum | 4 km | op afspraak |
| Nes | 5 km | op afspraak |
| Ferwert | 9 km | ongeveer 85 min |
| Marrum | 10 km | ongeveer 85 min |
| Oudebildtzijl | 12 km | ongeveer 85 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Ballum
In Ballum zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 9 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Ballum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Ballum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Ballum komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Ballum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Ballum (gemeente Ameland, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.