22% van Buren verwarmt elektrisch, 32% minder gas sinds 2020.
De batterij pakt de winter.
In Buren wordt 22 procent van de woningen elektrisch verwarmd en daalde het gasverbruik sinds 2020 met 32 procent; dat winterverbruik is met een batterij goedkoper in te kopen. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Buren beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Buren gaat van het gas af
22 procent van de woningen in Buren wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent), en het gasverbruik daalde sinds 2020 met 32 procent naar 1.130 kubieke meter per woning. Wat aan gas verdwijnt, komt terug als stroom in de winter en in de avond, en dat is precies het verbruik dat een thuisbatterij op een dynamisch contract goedkoper inkoopt. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Ameland en de provincie Friesland, staan hieronder.
Gas, auto's en het net in Buren
Het gemiddelde aardgasverbruik in Buren is 1.130 kubieke meter per woning per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.670 kubieke meter: 32 procent minder gas per woning in vier jaar. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 10 procent is helemaal aardgasvrij. Dat is veel (Friesland: 10 procent); elektrisch verwarmen verhoogt het stroomverbruik in de winter en maakt een grotere batterij met een dynamisch contract extra interessant.
Huishoudens in Buren hebben gemiddeld 1,1 auto's (Friesland: 1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Buren de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Buren tot een landelijke omgeving.
Zo gaat Buren met stroom om
De stroomafname per woning in Buren daalde sinds 2020 van 3.470 kWh naar 3.330 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 33 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Tegelijk ging er per woning gemiddeld 1.520 kWh de andere kant op: zonnestroom die niet op het moment van opwekken gebruikt werd en aan het net is teruggeleverd, ruim een derde van wat Buren afneemt. Ter vergelijking: in Friesland is dat gemiddeld 1.110 kWh per woning. Dat aandeel is fors genoeg om na 2027 het verschil te maken. Nu wordt die 1.520 kWh nog gesaldeerd; straks brengt teruglevering veel minder op dan wat een huishouden 's avonds betaalt voor stroom die het overdag zelf opwekte. Een thuisbatterij vangt dat overschot op en gebruikt het 's avonds, waardoor een groot deel van die teruglevering uit de rekening verdwijnt.
De zonnestroom in Buren is jong: in 2018 stonden er 46 installaties, in 2022 128, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 39 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 100 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Buren op 48 procent van de daken; in de gemeente Ameland als geheel is dat 38 procent, dus 10 procentpunt minder dan hier, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 128 installaties met samen 633 kWp, gemiddeld 4,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Ameland staat het dorp op plek 1 van 4 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 1 van 4 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Buren
32 procent minder gas sinds 2020 en 22 procent elektrisch verwarmde woningen: in Buren verschuift de energierekening zichtbaar van de gasmeter naar de stroommeter. Een warmtepomp draait het hardst op koude avonden, als stroom het duurst is. Een batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en voedt de warmtepomp op die avonden; in de zomer bewaart hij het zonoverschot van 1.520 kWh per woning.
De afname van 3.330 kWh per woning ligt 33 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland; hoe hoger het verbruik, hoe meer avondstroom een batterij kan vervangen.
Hoe Buren verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Buren is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 46 naar 128, 178 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 32 procent, van 1.670 naar 1.130 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Buren stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 46 | 64 | 128 | |
| Stroomafname per woning | 3.470 kWh | 3.330 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.670 m³ | 1.130 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Buren naast de buurdorpen
Van Buren en de omliggende dorpen Ternaard, Wierum, Nes levert Buren per woning het meest terug: 1.520 kWh, tegen 1.184 kWh in Ternaard en 700 kWh in Wierum. In aandeel daken met zonnepanelen staat Buren bovenaan in de buurt: 48 procent, tegenover 44 procent in Ternaard.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Buren | 3.330 kWh | 1.520 kWh | 48 procent |
| Ternaard | 2.542 kWh | 1.184 kWh | 44 procent |
| Wierum | 1.855 kWh | 700 kWh | 43 procent |
| Nes | 2.843 kWh | 958 kWh | 36 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
De huizen van Buren
Buren is een klein dorp: 346 woningen, 345 huishoudens en 760 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. 74 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Ameland.
De woningvoorraad is typisch dorps: 56 procent van de woningen staat vrij, nog eens 17 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
14 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 381.000 waard (WOZ), 31 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Buren neemt gemiddeld 2.910 kWh af, een hoekwoning 3.850 kWh, 32 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Buren.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.100 kWh | 1.060 kWh | KNW6 | € 536 per jaar |
| Tussenwoning | 3.010 kWh | 830 kWh | KNW6 | € 501 per jaar |
| Hoekwoning | 3.850 kWh | 1.810 kWh | KNW10 | € 776 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.910 kWh | 1.030 kWh | KNW6 | € 517 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.500 kWh | 1.460 kWh | KNW6 | € 612 per jaar |
Afname per woningtype in Buren uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat een thuisbatterij in Buren oplevert
Voor een dorp van 346 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Buren: 2 personen, 3.330 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.520 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 507 in het eerste jaar en gemiddeld € 609 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,5 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Bij de 22 procent elektrisch verwarmde woningen valt het verbruik in de winter hoger uit, en dan telt een grotere batterij op een dynamisch contract; de echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Wie is de netbeheerder in Buren en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Buren. 22 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 1.130 kubieke meter per woning per jaar.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Buren?
- Een woning in Buren nam in 2024 gemiddeld 3.330 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.520 kWh terug aan het net. In de gemeente Ameland is de afname gemiddeld 2.880 kWh.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Buren?
- Voor het gemiddelde huishouden van Buren (3.330 kWh afname, 1.520 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 609 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,5 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Buren?
- Een woning in Buren verbruikt gemiddeld 1.130 kubieke meter aardgas per jaar, 24 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.670 kubieke meter. 10 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat voor huizen staan er in Buren?
- Buren telt 346 woningen: 56 procent vrijstaand, 17 procent twee-onder-een-kap, 9 procent tussen- of hoekwoning, 18 procent appartement. 74 procent is een koopwoning en 14 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Buren: 66 kilometer ten noordwesten van onze vestiging.
Buren ligt in de gemeente Ameland in Friesland, 66 kilometer ten noordwesten van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 112 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Holwert (7 km), Ternaard (7 km) en Nes (8 km). Het stroomnet in Buren is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Holwert | 7 km | ongeveer 80 min |
| Ternaard | 7 km | ongeveer 80 min |
| Nes | 8 km | op afspraak |
| Wierum | 8 km | ongeveer 75 min |
| Blije | 10 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Buren
In Buren zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Buren dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Buren loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Buren komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Buren SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Buren (gemeente Ameland, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.