52% van Makkum woont in een rijtjeshuis.
Compacte batterij, 1-fase.
52 procent van de woningen in Makkum is een tussen- of hoekwoning; daar past een compacte batterij van 6 kWh op een 1-fase-aansluiting. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Makkum beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Makkum: compacte huizen, compacte batterij
In Makkum overheersen de rijwoningen: 52 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 39 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân. Een tussenwoning neemt hier gemiddeld 2.000 kWh per jaar af. Bij die huizen past meestal een compacte batterij op een 1-fase-aansluiting, en dat maakt de rekensom overzichtelijk. Hieronder de cijfers van het CBS over Makkum, naast de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland.
De huizen van Makkum
Makkum telt 1.647 woningen en 1.545 huishoudens, met 3.300 inwoners (gemiddeld 2,1 personen per huishouden). 64 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
Rijwoningen bepalen het beeld: 52 procent van de woningen is een tussen- of hoekwoning, 22 procent staat vrij. Een compacte batterij van 6 tot 10 kWh op een 1-fase-aansluiting is bij een rijwoning meestal de passende maat.
Maar 2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar; vrijwel elke installatie begint hier dus met een schouw van de bestaande meterkast, de aansluiting en de groepenkast. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 276.000, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente.
Een vrijstaande woning in Makkum neemt met 3.460 kWh per jaar 94 procent meer af dan een appartement (1.780 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 1.780 kWh | 130 kWh | KNW6 | € 283 per jaar |
| Tussenwoning | 2.000 kWh | 610 kWh | KNW6 | € 349 per jaar |
| Hoekwoning | 2.270 kWh | 720 kWh | KNW6 | € 398 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.580 kWh | 1.200 kWh | KNW6 | € 518 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.460 kWh | 1.720 kWh | KNW6 | € 630 per jaar |
Afname per woningtype in Makkum uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Makkum
Het gemiddelde aardgasverbruik in Makkum is 940 kubieke meter per woning per jaar, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.290 kubieke meter: 27 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Verwarmen gebeurt hier dus nog vrijwel overal op gas; het stroomverbruik zit in koken, wassen, koelen en steeds vaker in de auto.
Huishoudens in Makkum hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Makkum de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Makkum tot een landelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Makkum
52 procent tussen- en hoekwoningen: het typische huis in Makkum heeft een dak van acht tot twaalf panelen en een afname van 2.000 kWh per jaar. Daar hoort een batterij van 6 kWh bij, die op een 1-fase-aansluiting in de meterkast past en het middagoverschot van zo'n dak precies tot de avond vasthoudt. Een groter pakket zou hier zelden vol raken.
Verwarmen gebeurt in Makkum nog vooral op gas: 7 procent van de woningen is hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent). Het stroomverbruik zit daardoor in koken, wassen, koelen en de avond, en dat deel dekt een compacte batterij.
Hoe Makkum verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Makkum is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 257 naar 620, 141 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent, van 1.290 naar 940 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Makkum stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 257 | 411 | 620 | |
| Stroomafname per woning | 2.550 kWh | 2.450 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.290 m³ | 940 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Makkum naast de buurdorpen
Met 1.090 kWh teruglevering per woning zit Makkum tussen de buurdorpen in: Piaam levert het meest terug (2.800 kWh), Hindeloopen het minst (721 kWh). In aandeel zonnedaken (47 procent) zit Makkum tussen Workum (55 procent) en Hindeloopen (28 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Makkum | 2.450 kWh | 1.090 kWh | 47 procent |
| Workum | 2.451 kWh | 1.338 kWh | 55 procent |
| Hindeloopen | 2.314 kWh | 721 kWh | 28 procent |
| Piaam | 4.000 kWh | 2.800 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Makkum met stroom om
De stroomafname per woning in Makkum daalde sinds 2020 van 2.550 kWh naar 2.450 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp vrijwel gelijk aan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (2.500 kWh).
Tegenover die afname staat 1.090 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.090 kWh uit de rekening van Makkum.
De zonnestroom in Makkum is jong: in 2018 stonden er 257 installaties, in 2022 620, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 60 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 51 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Makkum op 47 procent van de daken; in de gemeente Súdwest-Fryslân als geheel is dat 45 procent, en in Friesland 46 procent. In 2022 telde het CBS hier 620 installaties met samen 2.032 kWp, gemiddeld 3,3 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp gedeeld op plek 28 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 75 van 83 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Makkum oplevert
Wij hebben het adviesmodel van onze eigen batterijcheck losgelaten op het gemiddelde huishouden van Makkum: 2 personen, 2.450 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.090 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 401 in het eerste jaar, gemiddeld € 481 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 12,0 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Makkum?
- Makkum telt 1.647 woningen: 22 procent vrijstaand, 14 procent twee-onder-een-kap, 52 procent tussen- of hoekwoning, 11 procent appartement. 64 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Makkum en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Makkum. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 940 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Makkum?
- Voor het gemiddelde huishouden van Makkum (2.450 kWh afname, 1.090 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 481 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 12,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Makkum?
- Een woning in Makkum verbruikt gemiddeld 940 kubieke meter aardgas per jaar, vrijwel gelijk aan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.290 kubieke meter. 3 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Makkum?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Makkum is € 276.000, 8 procent lager dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (€ 300.000) en 5 procent lager dan dat van Friesland (€ 290.000).
- Welke thuisbatterij past bij een tussenwoning in Makkum?
- Een tussenwoning in Makkum neemt gemiddeld 2.000 kWh per jaar af en houdt per saldo ongeveer 610 kWh over die naar het net gaat. Onze berekening voor precies dat profiel komt uit op een KNW6 met een gemiddelde besparing van € 349 per jaar. De gratis berekening rekent het na voor jullie eigen huis.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Makkum: 93 kilometer ten westen van onze vestiging.
Makkum ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 93 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 128 kilometer. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Breezanddijk (6 km), Kornwerderzand (7 km) en Hindeloopen (8 km). Het stroomnet in Makkum is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Breezanddijk | 6 km | op afspraak |
| Kornwerderzand | 7 km | op afspraak |
| Hindeloopen | 8 km | op afspraak |
| Workum | 8 km | op afspraak |
| Piaam | 9 km | op afspraak |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Makkum
In Makkum doen 2 clubs mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Makkum dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Makkum loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Ook in Makkum komt onze technicus gewoon bij je langs.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Makkum SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Makkum (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.