90% nieuwbouw en 49% elektrisch verwarmd in Loënga.
Klaar voor een batterij.
90 procent van de woningen in Loënga is jonger dan tien jaar en 49 procent wordt elektrisch verwarmd: 3-fase, warmtepomp, klaar voor een batterij. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Loënga beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Loënga bouwt nieuw en verwarmt elektrisch
90 procent van de woningen in Loënga is jonger dan tien jaar (gemeente Súdwest-Fryslân: 5 procent), en 49 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd. Die combinatie geeft een stroomprofiel met een stevige winterpiek, precies het profiel waar een batterij op een dynamisch contract het meest oplevert. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Loënga
Loënga is een klein dorp: 230 woningen, 230 huishoudens en 770 inwoners, gemiddeld 3,4 per huishouden. 97 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 65 procent in de gemeente Súdwest-Fryslân.
90 procent van de woningen is in de afgelopen tien jaar gebouwd; nieuwbouw heeft vrijwel altijd al een 3-fase-aansluiting en vaak een warmtepomp, wat de keuze voor een batterij eenvoudiger maakt. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 585.000, 95 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 82 procent van de voorraad, tegenover 10 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Loënga neemt gemiddeld 2.000 kWh af, een vrijstaande woning 5.710 kWh, 186 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Loënga.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.000 kWh | 840 kWh | KNW6 | € 383 per jaar |
| Hoekwoning | 2.660 kWh | 890 kWh | KNW6 | € 469 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 4.320 kWh | 2.440 kWh | KNW10 | € 886 per jaar |
| Vrijstaande woning | 5.710 kWh | 3.530 kWh | KNW10 | € 1.003 per jaar |
Afname per woningtype in Loënga uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Gas, auto's en het net in Loënga
Het gemiddelde aardgasverbruik in Loënga is 470 kubieke meter per woning per jaar, 48 procent lager dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.100 kubieke meter: 57 procent minder gas per woning in vier jaar. 49 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 46 procent is helemaal aardgasvrij; in Friesland is 10 procent elektrisch verwarmd. Die huizen verbruiken de meeste stroom in de winter, en dan loont een grotere batterij die op een dynamisch contract goedkoop laadt.
Met 1,3 auto's per huishouden staan er in Loënga meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Loënga is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Loënga een weinig stedelijke omgeving.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Loënga
90 procent nieuwbouw en 49 procent elektrisch verwarmd: de jonge huizen in Loënga hebben een 3-fase-aansluiting, een warmtepomp en daardoor het hoogste verbruik op koude avonden. Een 3-fase-batterij van 10 kWh of meer laadt 's nachts en rond het middaguur goedkoop en draait de warmtepomp 's avonds op die stroom; in de zomer bewaart hij de 2.820 kWh teruglevering per woning voor de avond.
Daarnaast wordt 49 procent van de woningen in Loënga hoofdzakelijk elektrisch verwarmd (Friesland: 10 procent). Die huizen verbruiken de meeste stroom op koude avonden, en juist dat verbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Hoe Loënga verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Loënga is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 71 naar 207, 192 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 57 procent, van 1.100 naar 470 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Loënga stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 71 | 98 | 207 | |
| Stroomafname per woning | 3.700 kWh | 4.450 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.100 m³ | 470 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Loënga naast de buurdorpen
Van Loënga en de omliggende dorpen Scharnegoutum, Goënga, Tirns levert Loënga per woning het meest terug: 2.820 kWh, tegen 1.973 kWh in Goënga en 1.376 kWh in Scharnegoutum. In aandeel daken met zonnepanelen staat Loënga bovenaan in de buurt: 94 procent, tegenover 52 procent in Scharnegoutum.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Loënga | 4.450 kWh | 2.820 kWh | 94 procent |
| Scharnegoutum | 2.674 kWh | 1.376 kWh | 52 procent |
| Goënga | 3.263 kWh | 1.973 kWh | onbekend |
| Tirns | 3.106 kWh | 1.940 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Loënga met stroom om
De stroomafname per woning in Loënga steeg sinds 2020 van 3.700 kWh naar 4.450 kWh in 2024, 20 procent meer; daarmee zit het dorp 78 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (2.500 kWh).
Daar staat 2.820 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Loënga is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.820 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Loënga is jong: in 2018 stonden er 71 installaties, in 2022 207, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 38 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 111 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Loënga heeft 94 procent zonnepanelen, 48 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 207 installaties met samen 779 kWp, gemiddeld 3,8 kWp per dak, omgerekend ongeveer 9 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp op plek 1 van 45 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 8 van 83 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Loënga oplevert
Voor een dorp van 230 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Loënga: 3 personen, 4.450 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.820 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 777 in het eerste jaar en gemiddeld € 921 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 7,6 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,3 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Loënga?
- Loënga telt 230 woningen: 32 procent vrijstaand, 50 procent twee-onder-een-kap, 17 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 97 procent is een koopwoning en 90 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wie is de netbeheerder in Loënga en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Loënga. 49 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 470 kubieke meter per woning per jaar.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Loënga?
- Voor het gemiddelde huishouden van Loënga (4.450 kWh afname, 2.820 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 921 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 7,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel huizen in Loënga hebben zonnepanelen?
- 94 procent van de woningen in Loënga had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 207 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Loënga?
- Een woning in Loënga nam in 2024 gemiddeld 4.450 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.820 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Loënga: 68 kilometer ten westen van onze vestiging.
Loënga ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 68 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 94 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Scharnegoutum (1 km), Goënga (2 km) en Sneek (3 km). Het stroomnet in Loënga is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Scharnegoutum | 1 km | ongeveer 80 min |
| Goënga | 2 km | ongeveer 80 min |
| Sneek | 3 km | ongeveer 80 min |
| Tirns | 3 km | ongeveer 85 min |
| Ysbrechtum | 3 km | ongeveer 80 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Loënga
In Loënga zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 11 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Loënga dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Loënga loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Loënga.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Loënga SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Loënga (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.