1,6 auto's per huishouden in Jonkersvaart.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Jonkersvaart hebben gemiddeld 1,6 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Jonkersvaart beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Jonkersvaart rijdt veel auto
Huishoudens in Jonkersvaart hebben gemiddeld 1,6 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 100 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Jonkersvaart, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Jonkersvaart
Het gemiddelde aardgasverbruik in Jonkersvaart is 1.260 kubieke meter per woning per jaar, 41 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.940 kubieke meter: 35 procent minder gas per woning in vier jaar. 12 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 1 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,6 auto's per huishouden staan er in Jonkersvaart meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Enexis beheert het stroomnet in Jonkersvaart. Het CBS rekent Jonkersvaart tot een landelijke omgeving.
De huizen van Jonkersvaart
Jonkersvaart is een klein dorp: 94 woningen, 100 huishoudens en 235 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 93 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
De woningvoorraad is typisch dorps: 87 procent van de woningen staat vrij, nog eens 4 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
12 procent van de woningen is jonger dan tien jaar. Een huis is hier gemiddeld € 392.000 waard (WOZ), 41 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Jonkersvaart neemt gemiddeld 1.860 kWh af, een vrijstaande woning 3.890 kWh, 109 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Jonkersvaart.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 1.860 kWh | 710 kWh | KNW6 | € 344 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.890 kWh | 1.560 kWh | KNW10 | € 731 per jaar |
Afname per woningtype in Jonkersvaart uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Jonkersvaart
Met 1,6 auto's per huishouden wordt in Jonkersvaart veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.680 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
93 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Jonkersvaart verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Jonkersvaart is tussen 2020 en 2022 minstens verdubbeld: van 13 naar 31, 138 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 35 procent, van 1.940 naar 1.260 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Jonkersvaart stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 13 | 31 | |
| Stroomafname per woning | 3.870 kWh | 3.680 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.940 m³ | 1.260 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Zo gaat Jonkersvaart met stroom om
De stroomafname per woning in Jonkersvaart daalde sinds 2020 van 3.870 kWh naar 3.680 kWh in 2024, 5 procent minder; daarmee zit het dorp 52 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Tegenover die afname staat 1.670 kWh teruglevering per woning, ruim een derde van het verbruik (Groningen: 976 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.670 kWh uit de rekening van Jonkersvaart.
De zonnestroom in Jonkersvaart is jong: in 2020 stonden er 13 installaties, in 2022 31, ruim een verdubbeling in 2 jaar. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Zonnepanelen liggen in Jonkersvaart op 50 procent van de daken; in de gemeente Westerkwartier als geheel is dat 59 procent, dus 9 procentpunt meer dan hier, en in Groningen 44 procent. In 2022 telde het CBS hier 31 installaties met samen 174 kWp, gemiddeld 5,6 kWp per dak, omgerekend ongeveer 14 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp op plek 28 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 14 van 39 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Jonkersvaart oplevert
Voor een dorp van 94 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Jonkersvaart: 2 personen, 3.680 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.670 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 517 in het eerste jaar, gemiddeld € 620 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,3 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,6 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Jonkersvaart naast de buurdorpen
In Jonkersvaart gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Zevenhuizen, Nuis, Niebert, Nieuw-Roden): 1.670 kWh, terwijl Zevenhuizen op 2.070 kWh zit. Het aandeel zonnedaken is hier met 50 procent het laagst van de buurt; Nuis zit op 68 procent.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Jonkersvaart | 3.680 kWh | 1.670 kWh | 50 procent |
| Zevenhuizen | 3.440 kWh | 2.070 kWh | 65 procent |
| Nuis | 3.140 kWh | 2.030 kWh | 68 procent |
| Niebert | 3.490 kWh | 1.820 kWh | 62 procent |
| Nieuw-Roden | 2.700 kWh | 1.750 kWh | 65 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Jonkersvaart?
- Huishoudens in Jonkersvaart hebben gemiddeld 1,6 auto's (Groningen: 1,0), bij 100 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Jonkersvaart?
- Jonkersvaart telt 94 woningen: 87 procent vrijstaand, 4 procent twee-onder-een-kap, 9 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 93 procent is een koopwoning en 12 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Jonkersvaart?
- Voor het gemiddelde huishouden van Jonkersvaart (3.680 kWh afname, 1.670 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 620 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,3 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Jonkersvaart?
- Een woning in Jonkersvaart nam in 2024 gemiddeld 3.680 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.670 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerkwartier is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Jonkersvaart?
- Een woning in Jonkersvaart verbruikt gemiddeld 1.260 kubieke meter aardgas per jaar, 41 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (895). In 2020 was dat 1.940 kubieke meter. 1 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Jonkersvaart: 25 kilometer ten westen van onze vestiging.
Jonkersvaart ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 25 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 39 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Zevenhuizen (2 km), De Wilp (3 km) en Niebert (3 km). Het stroomnet in Jonkersvaart is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Zevenhuizen | 2 km | ongeveer 40 min |
| De Wilp | 3 km | ongeveer 45 min |
| Niebert | 3 km | ongeveer 35 min |
| Nuis | 3 km | ongeveer 35 min |
| Nieuw-Roden | 5 km | ongeveer 35 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Jonkersvaart
In Jonkersvaart zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 5 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Jonkersvaart dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Jonkersvaart loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Jonkersvaart.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Jonkersvaart SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Jonkersvaart (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.