1,9 auto's per huishouden in Nuis.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Nuis hebben gemiddeld 1,9 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Nuis beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Nuis rijdt veel auto
Huishoudens in Nuis hebben gemiddeld 1,9 auto's, tegenover 1,0 in Groningen, verdeeld over 270 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Nuis, naast de gemeente Westerkwartier en de provincie Groningen.
Gas, auto's en het net in Nuis
Het gemiddelde aardgasverbruik in Nuis is 1.200 kubieke meter per woning per jaar, 34 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen. In 2020 was dat nog 1.750 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar. 14 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elk huis dat overstapt, verplaatst zijn verbruik naar de stroommeter; dat winterverbruik koopt een batterij op een dynamisch contract goedkoper in.
Met 1,9 auto's per huishouden staan er in Nuis meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Groningen (1,0). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het stroomnet in Nuis is van Enexis. Volgens de indeling van het CBS is Nuis een landelijke omgeving.
De huizen van Nuis
Nuis is een klein dorp: 281 woningen, 270 huishoudens en 645 inwoners, gemiddeld 2,3 per huishouden. 91 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 54 procent gemiddeld in Groningen en 73 procent in de gemeente Westerkwartier.
De woningvoorraad is typisch dorps: 79 procent van de woningen staat vrij, nog eens 9 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 8 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd. Een huis is hier gemiddeld € 357.000 waard (WOZ), 28 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen.
Een appartement in Nuis neemt met 3.620 kWh per jaar 103 procent meer af dan een tussenwoning (1.780 kWh). Zo'n verschil vraagt om een pakket per woningtype; de tabel hieronder geeft die uitkomst.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Appartement | 3.620 kWh | 680 kWh | KNW6 | € 530 per jaar |
| Tussenwoning | 1.780 kWh | 390 kWh | KNW6 | € 297 per jaar |
| Hoekwoning | 1.960 kWh | 720 kWh | KNW6 | € 357 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.910 kWh | 1.900 kWh | KNW6 | € 609 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.320 kWh | 1.740 kWh | KNW6 | € 624 per jaar |
Afname per woningtype in Nuis uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Nuis
Met 1,9 auto's per huishouden wordt in Nuis veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.140 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
91 procent van de woningen is een koopwoning (Groningen: 54 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Nuis naast de buurdorpen
Met 2.030 kWh teruglevering per woning zit Nuis tussen de buurdorpen in: Lucaswolde levert het meest terug (2.410 kWh), Marum het minst (1.380 kWh). In aandeel daken met zonnepanelen staat Nuis bovenaan in de buurt: 68 procent, tegenover 62 procent in Niebert.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Nuis | 3.140 kWh | 2.030 kWh | 68 procent |
| Niebert | 3.490 kWh | 1.820 kWh | 62 procent |
| Jonkersvaart | 3.680 kWh | 1.670 kWh | 50 procent |
| Noordwijk | 2.990 kWh | 1.670 kWh | 58 procent |
| Lucaswolde | 4.210 kWh | 2.410 kWh | onbekend |
| Marum | 2.830 kWh | 1.380 kWh | 53 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Hoe Nuis verandert
Tussen 2020 en 2022 kwamen er in Nuis 93 procent zonnestroominstallaties bij, van 60 naar 116. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.750 naar 1.200 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 60 | 116 | |
| Stroomafname per woning | 3.440 kWh | 3.140 kWh | |
| Aardgas per woning | 1.750 m³ | 1.200 m³ |
CBS Zonnestroom (2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Nuis oplevert
Voor een dorp van 281 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Nuis: 2 personen, 3.140 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 2.030 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 536 in het eerste jaar, gemiddeld € 635 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 9,1 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis. Bij 1,9 auto's per huishouden is de grote vraag of er een elektrische auto komt: 2.000 tot 3.000 kWh per jaar extra, en dan wordt een grotere batterij met slim laden interessant. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
Zo gaat Nuis met stroom om
De stroomafname per woning in Nuis daalde sinds 2020 van 3.440 kWh naar 3.140 kWh in 2024, 9 procent minder; daarmee zit het dorp 30 procent hoger dan het gemiddelde van Groningen (2.422 kWh).
Daar staat 2.030 kWh teruglevering per woning tegenover, bijna twee derde van de afname (Groningen: 976 kWh). Voor Nuis is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 2.030 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Het gaat hard: van 60 installaties in 2020 naar 116 in 2022, een groei van 93 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Nuis heeft 68 procent zonnepanelen, 24 procentpunt meer dan het gemiddelde van Groningen (44 procent). In 2022 telde het CBS hier 116 installaties met samen 569 kWp, gemiddeld 4,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Westerkwartier staat het dorp op plek 2 van 30 in aandeel daken met zonnepanelen en gedeeld op plek 7 van 39 in teruglevering per woning.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Nuis?
- Huishoudens in Nuis hebben gemiddeld 1,9 auto's (Groningen: 1,0), bij 270 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Nuis?
- Nuis telt 281 woningen: 79 procent vrijstaand, 9 procent twee-onder-een-kap, 10 procent tussen- of hoekwoning, 1 procent appartement. 91 procent is een koopwoning en 8 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Nuis?
- Voor het gemiddelde huishouden van Nuis (3.140 kWh afname, 2.030 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 635 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,1 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Nuis hebben zonnepanelen?
- 68 procent van de woningen in Nuis had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 116 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Groningen is 44 procent.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Nuis?
- Een woning in Nuis nam in 2024 gemiddeld 3.140 kWh stroom af en leverde gemiddeld 2.030 kWh terug aan het net. In de gemeente Westerkwartier is de afname gemiddeld 2.860 kWh.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Nuis: 27 kilometer ten westen van onze vestiging.
Nuis ligt in de gemeente Westerkwartier in Groningen, 27 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 36 kilometer, ongeveer 35 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Niebert (2 km), Jonkersvaart (3 km) en Lucaswolde (3 km). Het stroomnet in Nuis is van Enexis.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Niebert | 2 km | ongeveer 35 min |
| Jonkersvaart | 3 km | ongeveer 40 min |
| Lucaswolde | 3 km | ongeveer 35 min |
| Noordwijk | 3 km | ongeveer 35 min |
| Marum | 4 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Nuis
In Nuis zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 2 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Nuis dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Enexis wordt steeds minder waard.
In Nuis loopt jullie stroom via het net van Enexis. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 35 minuten bij je in Nuis.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Nuis SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Nuis (gemeente Westerkwartier, Groningen). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.