90% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Iens.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Iens staat 90 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Iens beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Iens staat vooral vrij
90 procent van de woningen in Iens staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Súdwest-Fryslân: 39 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Súdwest-Fryslân en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Iens
Iens is een klein dorp: 20 woningen, 20 huishoudens en 50 inwoners, gemiddeld 2,2 per huishouden. Van die woningen is 85 procent een koopwoning; in de gemeente Súdwest-Fryslân is dat 65 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 90 procent van de woningen staat vrij, nog eens 10 procent is twee-onder-een-kap. Bij een vrijstaand huis hoort een groter dak, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting; een grotere batterij verdient zich daar het snelst terug.
Van de woningen is 5 procent in de afgelopen tien jaar gebouwd.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Vrijstaande woning | 3.910 kWh | 2.100 kWh | KNW10 | € 821 per jaar |
Afname per woningtype in Iens uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Zo gaat Iens met stroom om
Een woning in Iens nam in 2024 gemiddeld 3.830 kWh stroom van het net af, 53 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh); de gemeente Súdwest-Fryslân zit op 2.500 kWh.
Daar staat 3.000 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim twee derde van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Iens is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 3.000 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
Binnen de gemeente Súdwest-Fryslân staat het dorp op plek 6 van 83 in teruglevering per woning.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Iens
Met 90 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Iens een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.830 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
Ook de teruglevering valt op: 3.000 kWh per woning per jaar, ruim twee derde van de afname van 3.830 kWh. Dat overschot is precies wat een batterij voor de avond bewaart.
Hoe Iens verandert
Tussen 2018 en 2022 kwamen er in Iens 67 procent zonnestroominstallaties bij, van 3 naar 5. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 47 procent, van 2.380 naar 1.260 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Iens stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 3 | 3 | 5 | |
| Stroomafname per woning | 3.870 kWh | 3.830 kWh | ||
| Aardgas per woning | 2.380 m³ | 1.260 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Wat een thuisbatterij in Iens oplevert
Voor een dorp van 20 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Iens: 2 personen, 3.830 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 3.000 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW10 (8,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 758 in het eerste jaar en gemiddeld € 891 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 7.021; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 7,9 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Een elektrische auto, een warmtepomp, meer of minder panelen of een 3-fase-aansluiting veranderen de uitkomst; daarom is de echte berekening persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
Gas, auto's en het net in Iens
Aan aardgas verbruikt een woning in Iens 1.260 kubieke meter per jaar, 37 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Súdwest-Fryslân (920). In 2020 was dat nog 2.380 kubieke meter: 47 procent minder gas per woning in vier jaar. De stroomafname per woning is sinds 2020 (3.870 kWh) vrijwel gelijk gebleven.
Liander is in Iens de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Iens tot een landelijke omgeving.
Iens naast de buurdorpen
Van Iens en de omliggende dorpen Spannum, Hinnaard, Easterlittens, Winsum, Kûbaard levert Iens per woning het meest terug: 3.000 kWh, tegen 2.790 kWh in Hinnaard en 1.460 kWh in Spannum.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Iens | 3.830 kWh | 3.000 kWh | onbekend |
| Spannum | 2.860 kWh | 1.460 kWh | 50 procent |
| Hinnaard | 3.480 kWh | 2.790 kWh | onbekend |
| Easterlittens | 2.912 kWh | 1.511 kWh | 49 procent |
| Winsum | 2.630 kWh | 1.560 kWh | 62 procent |
| Kûbaard | 3.191 kWh | 1.927 kWh | onbekend |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
- Wat voor huizen staan er in Iens?
- Iens telt 20 woningen: 90 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 85 procent is een koopwoning en 5 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Hoeveel stroom levert Iens terug aan het net?
- Gemiddeld 3.000 kWh per woning per jaar, ruim twee derde van de 3.830 kWh die een woning in Iens afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Iens?
- Voor het gemiddelde huishouden van Iens (3.830 kWh afname, 3.000 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW10: ongeveer € 891 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 7,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 7.021).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Iens?
- Een woning in Iens nam in 2024 gemiddeld 3.830 kWh stroom af en leverde gemiddeld 3.000 kWh terug aan het net. In de gemeente Súdwest-Fryslân is de afname gemiddeld 2.500 kWh.
- Wie is de netbeheerder in Iens en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Iens. Het gemiddelde gasverbruik is 1.260 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Iens: 72 kilometer ten westen van onze vestiging.
Iens ligt in de gemeente Súdwest-Fryslân in Friesland, 72 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 91 kilometer, ongeveer 80 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Hinnaard (2 km), Spannum (2 km) en Easterlittens (3 km). Het stroomnet in Iens is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Hinnaard | 2 km | ongeveer 80 min |
| Spannum | 2 km | ongeveer 80 min |
| Easterlittens | 3 km | ongeveer 75 min |
| Kûbaard | 3 km | ongeveer 80 min |
| Winsum | 3 km | ongeveer 75 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Iens dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Iens loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 80 minuten bij je in Iens.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Iens SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Iens (gemeente Súdwest-Fryslân, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.