12% rijtjeshuizen in Idskenhuizen.
Ruimte voor een grotere batterij.
Maar 12 procent van de woningen in Idskenhuizen is een rijtjeshuis; de ruimere huizen hier vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Idskenhuizen beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Idskenhuizen heeft weinig rijtjeshuizen
12 procent van de woningen in Idskenhuizen is een tussen- of hoekwoning, tegenover 30 procent in de gemeente De Fryske Marren; de vrijstaande woning voert hier de boventoon. Ruimere huizen betekenen meer dak, meer verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting. Hieronder de cijfers van het CBS over Idskenhuizen, naast de gemeente De Fryske Marren en de provincie Friesland.
De huizen van Idskenhuizen
Idskenhuizen is een klein dorp: 230 woningen, 200 huishoudens en 490 inwoners, gemiddeld 2,4 per huishouden. 78 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 70 procent in de gemeente De Fryske Marren.
Vrijstaande en twee-onder-een-kapwoningen voeren de boventoon: samen 88 procent van de voorraad, tegenover 6 procent tussenwoningen. Dat zijn huizen met ruimte voor panelen en voor een batterij in de meterkast of de berging.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 324.000 waard (WOZ), 12 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een tussenwoning in Idskenhuizen neemt gemiddeld 2.160 kWh af, een vrijstaande woning 2.940 kWh, 36 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Idskenhuizen.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Tussenwoning | 2.160 kWh | 700 kWh | KNW6 | € 380 per jaar |
| Hoekwoning | 2.240 kWh | 880 kWh | KNW6 | € 418 per jaar |
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.370 kWh | 1.070 kWh | KNW6 | € 469 per jaar |
| Vrijstaande woning | 2.940 kWh | 1.280 kWh | KNW6 | € 561 per jaar |
Afname per woningtype in Idskenhuizen uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Idskenhuizen
Met maar 12 procent rijwoningen bestaat Idskenhuizen vooral uit ruimere huizen met een afname van gemiddeld 2.620 kWh per jaar en een groter dak. Zo'n dak levert op een zonnige middag meer terug dan een 6 kWh-batterij kan bergen; hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting ook als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
78 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Idskenhuizen verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Idskenhuizen is tussen 2018 en 2022 minstens verdrievoudigd: van 33 naar 101, 206 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 27 procent, van 1.350 naar 990 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 33 | 54 | 101 | |
| Stroomafname per woning | 2.780 kWh | 2.620 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.350 m³ | 990 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Idskenhuizen naast de buurdorpen
In Idskenhuizen gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Teroele, Legemeer, Tjerkgaast, Dijken, Sint Nicolaasga): 1.380 kWh, terwijl Legemeer op 5.150 kWh zit. In aandeel zonnedaken (54 procent) zit Idskenhuizen tussen Sint Nicolaasga (59 procent) en Tjerkgaast (50 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Idskenhuizen | 2.620 kWh | 1.380 kWh | 54 procent |
| Teroele | 3.500 kWh | 2.790 kWh | onbekend |
| Legemeer | 4.140 kWh | 5.150 kWh | onbekend |
| Tjerkgaast | 3.630 kWh | 2.700 kWh | 50 procent |
| Dijken | 4.060 kWh | 4.050 kWh | onbekend |
| Sint Nicolaasga | 2.680 kWh | 1.450 kWh | 59 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Idskenhuizen
Het gemiddelde aardgasverbruik in Idskenhuizen is 990 kubieke meter per woning per jaar, 9 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.350 kubieke meter: 27 procent minder gas per woning in vier jaar. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 3 procent is helemaal aardgasvrij. Gas is hier dus nog de norm voor verwarmen; stroom gaat naar koken, wassen, koelen en steeds vaker naar de auto.
Huishoudens in Idskenhuizen hebben gemiddeld 1,2 auto's (Friesland: 1,2). Laden gebeurt in een dorp vrijwel altijd aan huis; met een batterij is dat op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom in plaats van op het avondtarief.
Het net in Idskenhuizen is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Idskenhuizen een landelijke omgeving.
Zo gaat Idskenhuizen met stroom om
De stroomafname per woning in Idskenhuizen daalde sinds 2020 van 2.780 kWh naar 2.620 kWh in 2024, 6 procent minder; daarmee zit het dorp 5 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Van die afname gaat ongeveer de helft weer terug: 1.380 kWh per woning per jaar (Friesland: 1.110 kWh). Nu wordt die 1.380 kWh nog gesaldeerd; na 2027 is het overschot dat 's middags het net op gaat een fractie waard van de stroom die 's avonds terugkomt. In Idskenhuizen zit de winst dus in opslaan: de middagpiek in de batterij, de avond uit de batterij.
De zonnestroom in Idskenhuizen is jong: in 2018 stonden er 33 installaties, in 2022 101, bijna een verdrievoudiging in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 64 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 87 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Idskenhuizen heeft 54 procent zonnepanelen, 8 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 101 installaties met samen 340 kWp, gemiddeld 3,4 kWp per dak, omgerekend ongeveer 8 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente De Fryske Marren staat het dorp gedeeld op plek 22 van 33 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 42 van 51 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Idskenhuizen oplevert
Voor een dorp van 230 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Idskenhuizen: 2 personen, 2.620 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.380 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 457 in het eerste jaar, gemiddeld € 545 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,6 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Idskenhuizen?
- Idskenhuizen telt 230 woningen: 47 procent vrijstaand, 41 procent twee-onder-een-kap, 12 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 78 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Idskenhuizen?
- Voor het gemiddelde huishouden van Idskenhuizen (2.620 kWh afname, 1.380 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 545 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,6 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel huizen in Idskenhuizen hebben zonnepanelen?
- 54 procent van de woningen in Idskenhuizen had in 2024 zonnepanelen; het CBS telde in 2022 101 installaties bij woningen. Het gemiddelde van Friesland is 46 procent.
- Hoeveel stroom levert Idskenhuizen terug aan het net?
- Gemiddeld 1.380 kWh per woning per jaar, ongeveer de helft van de 2.620 kWh die een woning in Idskenhuizen afneemt (Friesland: 1.110 kWh). Zolang salderen bestaat wordt die stroom verrekend; vanaf 2027 brengt teruglevering veel minder op, en dan loont het om dat overschot met een thuisbatterij voor de avond te bewaren.
- Wie is de netbeheerder in Idskenhuizen en hoe wordt er verwarmd?
- Liander is de netbeheerder in Idskenhuizen. 7 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en het gemiddelde gasverbruik is 990 kubieke meter per woning per jaar.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Idskenhuizen: 68 kilometer ten westen van onze vestiging.
Idskenhuizen ligt in de gemeente De Fryske Marren in Friesland, 68 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 88 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Teroele (1 km), Legemeer (2 km) en Tjerkgaast (2 km). Het stroomnet in Idskenhuizen is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Teroele | 1 km | ongeveer 80 min |
| Legemeer | 2 km | ongeveer 75 min |
| Tjerkgaast | 2 km | ongeveer 75 min |
| Dijken | 3 km | ongeveer 80 min |
| Sint Nicolaasga | 3 km | ongeveer 75 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Idskenhuizen
In Idskenhuizen doet 1 club mee aan ClubWatt!; in de buurt nog 3 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Idskenhuizen dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Idskenhuizen loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Idskenhuizen.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Idskenhuizen SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Idskenhuizen (gemeente De Fryske Marren, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.