88% vrijstaand, 0% rijtjeshuizen in Húns.
Ruimte voor een grotere batterij.
In Húns staat 88 procent van de woningen vrij en is maar 0 procent een rijtjeshuis; de ruimere huizen vragen om een groter pakket. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Húns beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Húns staat vooral vrij
88 procent van de woningen in Húns staat vrij en maar 0 procent is een tussen- of hoekwoning (gemeente Leeuwarden: 43 procent). Vrijstaande huizen hebben meer dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat vraagt om een grotere batterij. Alle cijfers, met de vergelijking met de gemeente Leeuwarden en de provincie Friesland, staan hieronder.
De huizen van Húns
Húns is een klein dorp: 48 woningen, 40 huishoudens en 100 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. Van die woningen is 98 procent een koopwoning; in de gemeente Leeuwarden is dat 50 procent, in Friesland 62 procent.
De woningvoorraad is typisch dorps: 88 procent van de woningen staat vrij, nog eens 13 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. De gemiddelde WOZ-waarde ligt op € 313.000, 26 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Húns neemt gemiddeld 1.480 kWh af, een vrijstaande woning 3.290 kWh, 122 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Húns.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 1.480 kWh | 360 kWh | KNW6 | € 250 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.290 kWh | 1.000 kWh | KNW6 | € 546 per jaar |
Afname per woningtype in Húns uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Húns
Met 88 procent vrijstaande woningen en 0 procent rijwoningen heeft het gemiddelde huis in Húns een dak dat op een zonnige middag meer oplevert dan een 6 kWh-batterij kan bergen; de afname ligt op 3.060 kWh per jaar. Hier past een pakket van 10 kWh of meer, bij een 3-fase-aansluiting als 3-fase-batterij, zodat het hele middagoverschot de avond haalt.
98 procent van de woningen is een koopwoning (Friesland: 62 procent), en eigenaren beslissen zelf over dak, meterkast en batterij.
Hoe Húns verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Húns is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 6 naar 13, 117 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 31 procent, van 1.830 naar 1.270 kubieke meter. Meer eigen opwek en minder gas betekent dat een steeds groter deel van de energierekening uit stroom bestaat, en dat is precies het deel dat een thuisbatterij stuurt.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 6 | 9 | 13 | |
| Stroomafname per woning | 3.380 kWh | 3.060 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.830 m³ | 1.270 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Húns naast de buurdorpen
In Húns gaat per woning het minst terug van de dorpen in de buurt (Leons, Hilaard, Baaium, Baard, Winsum): 1.040 kWh, terwijl Leons op 2.640 kWh zit.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Húns | 3.060 kWh | 1.040 kWh | onbekend |
| Leons | 4.580 kWh | 2.640 kWh | onbekend |
| Hilaard | 3.437 kWh | 1.272 kWh | 51 procent |
| Baaium | 3.330 kWh | 2.140 kWh | onbekend |
| Baard | 3.370 kWh | 1.470 kWh | onbekend |
| Winsum | 2.630 kWh | 1.560 kWh | 62 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Gas, auto's en het net in Húns
Aan aardgas verbruikt een woning in Húns 1.270 kubieke meter per jaar, 63 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (780). In 2020 was dat nog 1.830 kubieke meter: 31 procent minder gas per woning in vier jaar.
Het net in Húns is van Liander, net als bijna overal in Friesland; hoe meer middagstroom thuis in de batterij blijft, hoe minder er tegelijk dat net op gaat. Volgens de indeling van het CBS is Húns een landelijke omgeving.
Zo gaat Húns met stroom om
De stroomafname per woning in Húns daalde sinds 2020 van 3.380 kWh naar 3.060 kWh in 2024, 9 procent minder; daarmee zit het dorp 39 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (2.200 kWh).
Tegenover die afname staat 1.040 kWh teruglevering per woning, ongeveer een derde van het verbruik (Friesland: 1.110 kWh). Na 2027 telt dat aandeel: teruglevering brengt dan weinig op, terwijl de avondstroom het volle tarief kost. Een thuisbatterij bewaart dat overschot voor de avond en haalt zo een groot deel van die 1.040 kWh uit de rekening van Húns.
Binnen de gemeente Leeuwarden staat het dorp op plek 30 van 32 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Húns oplevert
Voor een dorp van 48 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Húns: 3 personen, 3.060 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.040 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Het model komt uit op een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) op een dynamisch contract. De besparing: ongeveer € 435 in het eerste jaar, gemiddeld € 529 per jaar over de looptijd; bij een prijs van € 5.781 na btw-teruggave is de terugverdientijd ongeveer 10,9 jaar.
Het gemiddelde is niet jullie huis: met een warmtepomp, een elektrische auto, een ander dak of een 3-fase-aansluiting valt de som anders uit. De persoonlijke berekening is gratis en in twee minuten klaar.
- Wat voor huizen staan er in Húns?
- Húns telt 48 woningen: 88 procent vrijstaand, 13 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 0 procent appartement. 98 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Húns?
- Voor het gemiddelde huishouden van Húns (3.060 kWh afname, 1.040 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 529 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 10,9 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Húns?
- Een woning in Húns verbruikt gemiddeld 1.270 kubieke meter aardgas per jaar, 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.830 kubieke meter.
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Húns?
- Een woning in Húns nam in 2024 gemiddeld 3.060 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.040 kWh terug aan het net. In de gemeente Leeuwarden is de afname gemiddeld 2.200 kWh.
- Wat is de gemiddelde WOZ-waarde in Húns?
- De gemiddelde WOZ-waarde in Húns is € 313.000, 26 procent hoger dan het gemiddelde van de gemeente Leeuwarden (€ 249.000) en 8 procent hoger dan dat van Friesland (€ 290.000).
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Húns: 68 kilometer ten westen van onze vestiging.
Húns ligt in de gemeente Leeuwarden in Friesland, 68 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 85 kilometer, ongeveer 75 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Baaium (2 km), Hilaard (2 km) en Leons (2 km). Het stroomnet in Húns is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Baaium | 2 km | ongeveer 75 min |
| Hilaard | 2 km | ongeveer 70 min |
| Leons | 2 km | ongeveer 75 min |
| Baard | 3 km | ongeveer 75 min |
| Winsum | 3 km | ongeveer 75 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Húns dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Húns loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 75 minuten bij je in Húns.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Húns SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Húns (gemeente Leeuwarden, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.