1,7 auto's per huishouden in Haule.
Laad ze op eigen zonnestroom.
Huishoudens in Haule hebben gemiddeld 1,7 auto's; elke elektrische auto erbij maakt een batterij met slim laden waardevoller. Met een thuisbatterij gebruiken jullie die stroom ook 's avonds. Bereken in 2 minuten online wat 't jullie oplevert, zonder verkoper aan tafel.




Wij kennen Haule beter dan jullie denken.
Extra interessant als je…
Lokale cijfers: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Haule rijdt veel auto
Huishoudens in Haule hebben gemiddeld 1,7 auto's, tegenover 1,2 in Friesland, verdeeld over 235 huishoudens. Steeds meer van die auto's laden thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief. Hieronder de cijfers van het CBS over Haule, naast de gemeente Ooststellingwerf en de provincie Friesland.
Gas, auto's en het net in Haule
Het gemiddelde aardgasverbruik in Haule is 1.170 kubieke meter per woning per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland. In 2020 was dat nog 1.770 kubieke meter: 34 procent minder gas per woning in vier jaar. 11 procent van de woningen wordt hoofdzakelijk elektrisch verwarmd en 5 procent is helemaal aardgasvrij. Elke woning die van het gas af gaat, verschuift verbruik naar stroom, en juist dat winterverbruik is met een batterij op een dynamisch contract goedkoper in te kopen.
Met 1,7 auto's per huishouden staan er in Haule meer auto's voor de deur dan gemiddeld in Friesland (1,2). In een dorp gebeurt laden vrijwel altijd thuis, en dan telt het verschil tussen laden op eigen zonnestroom of goedkope nachtstroom en laden op het avondtarief.
Liander is in Haule de netbeheerder, zoals in vrijwel heel Friesland. Een batterij die de middagpiek van de zonnepanelen thuis houdt, zet minder stroom tegelijk op dat net. Het CBS rekent Haule tot een landelijke omgeving.
De huizen van Haule
Haule is een klein dorp: 233 woningen, 235 huishoudens en 580 inwoners, gemiddeld 2,5 per huishouden. 93 procent van de woningen is een koopwoning, tegenover 62 procent gemiddeld in Friesland en 67 procent in de gemeente Ooststellingwerf.
De woningvoorraad is typisch dorps: 88 procent van de woningen staat vrij, nog eens 10 procent is twee-onder-een-kap. Vrijstaande woningen hebben in onze praktijk doorgaans een groter dak, een hoger verbruik en vaker een 3-fase-aansluiting, en dat zijn de huizen waar een grotere batterij zichzelf het snelst terugverdient.
Er is nauwelijks recente nieuwbouw (2 procent van de woningen is jonger dan tien jaar), dus de meeste huizen hebben een bestaande meterkast waar tijdens de schouw naar de aansluiting en de groepenkast wordt gekeken. Een huis is hier gemiddeld € 416.000 waard (WOZ), 43 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland.
Het verschil tussen woningtypen is groot: een twee-onder-een-kapwoning in Haule neemt gemiddeld 2.290 kWh af, een vrijstaande woning 3.610 kWh, 58 procent meer. Daarom rekenen wij per woningtype door welk pakket past; de tabel hieronder geeft die uitkomst voor Haule.
| Woningtype | Afname per jaar | Overschot naar het net | Passend pakket | Indicatie besparing |
|---|---|---|---|---|
| Twee-onder-een-kapwoning | 2.290 kWh | 690 kWh | KNW6 | € 399 per jaar |
| Vrijstaande woning | 3.610 kWh | 1.530 kWh | KNW6 | € 614 per jaar |
Afname per woningtype in Haule uit CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024; "Overschot naar het net" is daar het saldo van levering en teruglevering (minimaal 0) en ligt lager dan de teruglevering uit de kerncijfers. Pakket en besparing: onze berekening voor precies dat verbruik en overschot, gemiddeld per jaar over de looptijd, met een dynamisch contract. Een indicatie, geen persoonlijk advies.
Wat dit betekent voor een thuisbatterij in Haule
Met 1,7 auto's per huishouden wordt in Haule veel gereden, en elke auto die elektrisch wordt, voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe aan de 3.470 kWh die een woning hier nu afneemt. Een thuisbatterij en een slimme laadpaal horen dan bij elkaar: overdag de auto en de batterij op eigen zon, 's nachts bijladen in de goedkoopste uren van een dynamisch contract, en 's avonds het huis uit de batterij.
Verder staat 88 procent van de woningen in Haule vrij (Friesland: 29 procent): grote daken, een hoger verbruik en vaak een 3-fase-aansluiting, waar een groter pakket van 10 tot 16 kWh op zijn plaats is.
Hoe Haule verandert
Het aantal zonnestroominstallaties in Haule is tussen 2018 en 2022 minstens verdubbeld: van 36 naar 86, 139 procent meer. Het gasverbruik per woning daalde sinds 2020 met 34 procent, van 1.770 naar 1.170 kubieke meter. Zo verschuift de energierekening in Haule stap voor stap van gas naar stroom, en stroom is het deel dat een thuisbatterij kan sturen.
| Reeks | 2018 | 2020 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Zonnestroominstallaties bij woningen | 36 | 53 | 86 | |
| Stroomafname per woning | 3.600 kWh | 3.470 kWh | ||
| Aardgas per woning | 1.770 m³ | 1.170 m³ |
CBS Zonnestroom (2018, 2020, 2022) en CBS Kerncijfers wijken en buurten (2020, 2024).
Haule naast de buurdorpen
Van Haule en de omliggende dorpen Waskemeer, Haulerwijk, Oosterwolde, Bakkeveen levert Haule per woning het meest terug: 1.850 kWh, tegen 1.590 kWh in Waskemeer en 1.170 kWh in Oosterwolde. In aandeel zonnedaken (55 procent) zit Haule tussen Haulerwijk (62 procent) en Bakkeveen (49 procent) in.
| Plaats | Afname per woning | Teruglevering | Daken met zon |
|---|---|---|---|
| Haule | 3.470 kWh | 1.850 kWh | 55 procent |
| Waskemeer | 3.190 kWh | 1.590 kWh | 59 procent |
| Haulerwijk | 2.730 kWh | 1.330 kWh | 62 procent |
| Oosterwolde | 2.470 kWh | 1.170 kWh | 62 procent |
| Bakkeveen | 2.850 kWh | 1.410 kWh | 49 procent |
Gemiddelden per woning, CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024.
Zo gaat Haule met stroom om
De stroomafname per woning in Haule daalde sinds 2020 van 3.600 kWh naar 3.470 kWh in 2024, 4 procent minder; daarmee zit het dorp 39 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (2.504 kWh).
Daar staat 1.850 kWh teruglevering per woning tegenover, ruim de helft van de afname (Friesland: 1.110 kWh). Voor Haule is dat de kern van het verhaal: zolang salderen bestaat, wordt die 1.850 kWh nog verrekend met het verbruik. Vanaf 2027 niet meer, dan brengt teruggeleverde stroom veel minder op dan de stroom die 's avonds wordt teruggekocht kost. Een thuisbatterij die de middagpiek opslaat voor de avond maakt van precies die stroom eigen verbruik.
De zonnestroom in Haule is jong: in 2018 stonden er 36 installaties, in 2022 86, ruim een verdubbeling in 4 jaar. Tussen 2018 en 2020 kwam er 47 procent bij, tussen 2020 en 2022 nog eens 62 procent. Elk van die daken levert op zonnige middagen stroom terug die na 2027 het meest waard is als hij wordt opgeslagen voor de avond.
Van de woningen in Haule heeft 55 procent zonnepanelen, 9 procentpunt meer dan het gemiddelde van Friesland (46 procent). In 2022 telde het CBS hier 86 installaties met samen 420 kWp, gemiddeld 4,9 kWp per dak, omgerekend ongeveer 12 panelen van 400 wattpiek.
Binnen de gemeente Ooststellingwerf staat het dorp gedeeld op plek 10 van 13 in aandeel daken met zonnepanelen en op plek 2 van 13 in teruglevering per woning.
Wat een thuisbatterij in Haule oplevert
Voor een dorp van 233 woningen rekenen wij met het gemiddelde huishouden van Haule: 3 personen, 3.470 kWh afname per jaar en zonnepanelen die 1.850 kWh terugleveren, verwarming op gas, geen elektrische auto.
Uitkomst: een KNW6 (5,8 kWh bruikbaar) met een dynamisch contract, goed voor een besparing van ongeveer € 536 in het eerste jaar en gemiddeld € 640 per jaar over de looptijd. Na teruggave van de btw kost die batterij € 5.781; daarmee komt de terugverdientijd uit op ongeveer 9,0 jaar.
Dat is een rekensom voor het gemiddelde, niet voor jullie huis. Met 1,7 auto's per huishouden telt hier vooral of er een elektrische auto bij komt: die voegt 2.000 tot 3.000 kWh per jaar toe en maakt een grotere batterij met slim laden interessanter. De echte berekening is persoonlijk, gratis en in twee minuten klaar.
- Hoeveel auto's hebben huishoudens in Haule?
- Huishoudens in Haule hebben gemiddeld 1,7 auto's (Friesland: 1,2), bij 235 huishoudens. Wie elektrisch rijdt, laadt in een dorp vrijwel altijd thuis; met een batterij gebeurt dat op eigen zonnestroom of in de goedkope uren van een dynamisch contract.
- Wat voor huizen staan er in Haule?
- Haule telt 233 woningen: 88 procent vrijstaand, 10 procent twee-onder-een-kap, 0 procent tussen- of hoekwoning, 2 procent appartement. 93 procent is een koopwoning en 2 procent is in de afgelopen tien jaar gebouwd.
- Wat bespaart een thuisbatterij in Haule?
- Voor het gemiddelde huishouden van Haule (3.470 kWh afname, 1.850 kWh teruglevering) komt ons model uit op een KNW6: ongeveer € 640 besparing per jaar en een terugverdientijd van ongeveer 9,0 jaar op de prijs na btw-teruggave (€ 5.781).
- Hoeveel stroom verbruikt een huishouden in Haule?
- Een woning in Haule nam in 2024 gemiddeld 3.470 kWh stroom af en leverde gemiddeld 1.850 kWh terug aan het net. In de gemeente Ooststellingwerf is de afname gemiddeld 2.720 kWh.
- Hoeveel gas verbruikt een woning in Haule?
- Een woning in Haule verbruikt gemiddeld 1.170 kubieke meter aardgas per jaar, 28 procent hoger dan het gemiddelde van Friesland (911). In 2020 was dat 1.770 kubieke meter. 5 procent van de woningen is al helemaal aardgasvrij.
Bronnen: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2022 (86044NED); CBS Energieverbruik particuliere woningen naar woningtype, wijken en buurten 2024 (86159NED); CBS Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2018 (84772NED); CBS Zonnestroom; vermogen zonnepanelen woningen, wijken en buurten 2020 (85447NED). Cijfers opgehaald op 26 augustus 2026; gemiddelden per woning uit de CBS-wijk of -buurt met de naam van de plaats.
Haule: 26 kilometer ten westen van onze vestiging.
Haule ligt in de gemeente Ooststellingwerf in Friesland, 26 kilometer ten westen van onze vestiging in Zuidlaren. Over de weg is dat 31 kilometer, ongeveer 40 minuten rijden. De dichtstbijzijnde dorpen zijn Waskemeer (2 km), Haulerwijk (3 km) en Oosterwolde (4 km). Het stroomnet in Haule is van Liander.
| Buurdorp | Afstand | Aanrijtijd technicus |
|---|---|---|
| Waskemeer | 2 km | ongeveer 45 min |
| Haulerwijk | 3 km | ongeveer 35 min |
| Oosterwolde | 4 km | ongeveer 40 min |
| Bakkeveen | 5 km | ongeveer 40 min |
| Een-West | 5 km | ongeveer 40 min |
Afstanden hemelsbreed tussen de dorpskernen; aanrijtijd vanaf onze vestiging.
ClubWatt! in en rond Haule
In Haule zelf doet nog geen club mee aan ClubWatt!, maar vlakbij wel: 7 clubs. Koop je een thuisbatterij via de pagina van jouw club, dan betalen wij die club 250 euro.
Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling.
Wat jullie in Haule dan nog terugleveren, levert weinig meer op; een thuisbatterij houdt die stroom voor jullie eigen avond vast. Lees wat er precies verandert.
Teruglevering via Liander wordt steeds minder waard.
In Haule loopt jullie stroom via het net van Liander. Een thuisbatterij houdt jullie zonnestroom vast voor de dure uren.
Noodstroom zit er standaard op.
Jij rekent. Wij regelen de rest.
Een paar korte vragen, online.
Direct een persoonlijke berekening.
Met €149, installatie meteen ingepland.
Binnen 3 weken na levering.
Onze technicus staat binnen 40 minuten bij je in Haule.
Iemand die de straten hier kent, geen belscript.

Wij plaatsen in Haule SigenStor-systemen met noodstroom en eigen app: bekijk de pakketten en prijzen of de nieuwe SigenStor Neo.
Prijzen all-in en na teruggave van de btw, die wij voor jullie regelen. Alle pakketten en specificaties
Krijg nou Watt! is de thuisbatterij-specialist van het Noorden. Wij installeren in Drenthe, Groningen en Friesland, dus ook gewoon in Haule (gemeente Ooststellingwerf, Friesland). Wij maken vrijblijvend een persoonlijke berekening of een batterij voor jullie loont. Jullie beslissen, in alle rust.